Saimniecība

Zāliena aerācija

Rakstu sagatavojuši ainavu arhitektūras uzņēmuma «Jaunbērzi» speciālisti. 

 

Zāliens ir neatņemama dārza sastāvdaļa. Dārzos tas aizņem lielu teritoriju, un ir svarīgi, lai zāliens būtu kvalitatīvs, tādēļ liela uzmanība tam jāpievērš pēc ziemas perioda.


Pavasarī pēc sniega nokušanas zālienā ir redzamas sniega kupenu un ledus radītās sekas. Vietām ir pelējums, vecās zāles atliekas ir sablīvējušās, veidojot biezu slāni, kas traucē jaunajai zālei dīgt un saņemt skābekli. Arī mitruma ietekmē augsne sablīvējas, tiek mazināta skābekļa uzsūkšanās augsnē.

Foto: istockphoto.com

 

Tiklīdz zāliens ir nožuvis, jāveic aerācija – vecās zāles «izķemmēšana» ar aeratoru vai grābekli. Jo zāliens būs sausāks, jo kvalitatīvāk varēs veikt aerāciju. Aerācijas procesa rezultātā tiek likvidētas pagājušā gada zāliena atliekas un uzirdināta augsnes virskārta, augsnē nokļūst skābeklis, un tā elpo. Ja tas netiek veikts, zālienam ir apgrūtināta barības vielu uzņemšana, liekais ūdens, kas sablīvē augsni, veicina regulāru, pastiprinātu mitruma klātbūtni, kas ar laiku paaugstina skābuma līmeni, un zālienā veidojas sūna.


Ja zāliens pēc ziemas ir ļoti sliktā stāvoklī un pagājušā gada zāles atlieku uz zemes ir ļoti daudz, pēc trīs līdz piecām dienām ieteicams veikt atkārtotu aerāciju.

Pēc šiem darbiem zālienu mēslo ar minerālmēslu maisījumu, kas paredzēts mēslošanai pavasarī. Tajā ir pastiprināta slāpekļa (N) deva. Slāpeklis nepieciešams tieši pavasarī, lai jaunajam zālienam būtu vairāk spēka veidot zaļo masu.

Aerācija jāveic katru pavasari, tā jūs kavēsiet skābuma veidošanos augsnē un esošo zālienu attīrīsiet no nevajadzīgām augu atliekām.

Lai pavasara aerācija nebūtu jāveic atkārtoti, rudenī zāliens jānopļauj pēc iespējas vēlāk, lai uz ziemu nepaliktu gara zāle. Ieteicams arī nogrābt visas lapas un nolasīt augļu koku augļus no zāliena. Tas mazinās skābumu un sēnīšu slimību attīstību zālienā.

Citi noderīgi raksti

Mājokļa spodrības diena

Par ko mēs maksājam interjera dizaineram?

Ar citiem dārzkopjiem par līdzīgiem tematiem varat aprunāties Cāļa forumā

Zaļumu un pūkainīšu stūrītis