Saimniecība

Arbūzi un melones

Arbūzs (Citrullus lanatus) un melone (Cucumis melo) ir ķirbju dzimtas augi.

Gan arbūziem, gan melonēm visā augšanas laikā, sākot jau no dīgšanas brīža, vajag ļoti daudz gaismas un siltuma.

Daži dārznieki šos dienvidu augus iemanījušies audzēt Latvijā, sēklas izsējot tieši uz lauka, tomēr drošāk vispirms izaudzēt stādu. Audzēšana no stāda paātrina ražas ienākšanos apmēram par divām nedēļām.

Foto: istockphoto.com

Uz lauka arbūzus un melones var stādīt tikai jūnija sākumā, bet neapkurināmā siltumnīcā – maija vidū. Stādi aug apmēram mēnesi.

Lai pārstādot netraumētu saknes, stādus audzē 10–12 cm diametra podiņos. Podiņiem jābūt ar pietiekami lieliem drenāžas caurumiem, jo augu saknes nedrīkst ciest no pārmērīga mitruma, tas var izraisīt saslimšanu un augu bojāeju.

Podiņos pilda stādu audzēšanai paredzētu kūdras substrātu, to labi salaista ar siltu ūdeni un sēj pa 1–2 sēklām katrā podiņā. Ja sadīgst abas, vēlāk vārgāko dīgstu izkniebj. Podiņus novieto vismaz 25ºC siltā vietā. Melones sadīgst 5–7 dienās, bet arbūzi nedaudz vēlāk. Tikko parādās dīgsti, podiņus novieto visgaišākajā vietā.

Normāls arbūza stāds izaug apmēram 10–15 dienās pēc uzdīgšanas. Pilnīgi pietiek, ka augam ir izveidojusies viena īstā lapa un spēcīga sakņu sistēma.

Melonēm sievišķie ziedi lielākoties veidojas uz sānvasām, tāpēc nereti auga veidošanu uzsāk jau dēstu stadijā. Lai veicinātu sānvasu augšanu, stādam pēc divu īsto lapu izveidošanās nokniebj galotni.

Stādīšanai uz lauka paredzētie stādi noteikti jānorūda un jāpieradina pie āra apstākļiem pakāpeniski. Ja stādus audzē uz palodzes, tad jau maija vidū siltākās naktīs tos var atstāt uz balkona.  

Dārzeņkope Lolita Presnikova, žurnāls "Dārzā"

Citi noderīgi raksti

Čūskas dārzā

Dzeltenā krāsa interjerā

Aprunāties ar citiem dārzkopjiem par līdzīgām tēmām Jūs varat Cāļa forumā

Zaļumu un pūkainīšu stūrītis