Saimniecība

Kartupeļu aizsargāšana no slimībām

Kartupeļu izturība pret nematodi

Ja kartupeļi negrib labi augt, varbūt vainojamas nematodes. Šķirnēm ir atšķirīga izturība pret kartupeļu nematodi.

Foto: Hemera Photo Clip Art

Par to, ka dārzā ir savairojusies nematode, liecina tas, ka jau vairākus gadus kartupeļi vai nu atsevišķās vietās, vai visā dārziņā negrib augt. Ceri augumā sīki, bumbuļi mazi. Nematodi var konstatēt jūlijā, izraujot nīkulīgo lakstu un pavērojot saknes. Ja uz tām redzamas dzeltenīgi brūnas mazas bumbiņas – cistas, tad atliek secināt, ka iemīļoto, bet pret nematodi neizturīgo šķirni turpmāk audzēt vairs nevarēs. Pret nematodi neizturīgas ir agro kartupeļu audzētāju iecienītās šķirnes "Mutagenagrie" un "Borodjanskij Rozovij". Nematodes izplatību ar cistām veicina augsnes apstrādes agregāti. Izturību pret nematodi pie šķirnes nosaukuma katalogos norāda burts N.

Tupeņu raža sākas ar sēklu

Kartupeļu stādījums būs veselīgs, ja bijis labs sēklas materiāls.

Labi sagatavota sēkla nozīmē, ka uz bumbuļu mizas nav daudz rizoktonijas jeb dīgstu puves melno sklerociju (kārpiņu). No tiem pēc iestādīšanas augsnē veidojas sēņotne, kas bojā – nokož – jaunos asnus. Jo mazāk asnu no bumbuļa izaug, jo zemāka raža. Nevajadzētu stādīt bumbuļus ar sausās puves bojājumiem, jo tur var būt apslēpta lakstu puves infekcijas vieta, kas labvēlīgos apstākļos var izraisīt lakstu puves perēkļa veidošanos stādījumā vasarā. Nav ieteicams arī griezt bumbuļus, jo ar šūnsulu izplatās gan kartupeļu vīrusi, gan baktērijas.

Kopšana atvaira slimības

Pareizi kopjot, kartupeļus var pasargāt no lakstu puves vai vismaz mazināt tās postījumus.

Pēc iestādīšanas ļauj kartupeļiem sadīgt pēc iespējas seklākās vagās. Tas veicina ātrāku augsnes uzsilšanu virs bumbuļiem, straujāku asnu uzdīgšanu. Vagojot pēdējo reizi, uzber augstāku augsnes kārtu virs bumbuļiem, lai lakstu puves sporas no lapām tik viegli nenokļūtu līdz jaunajiem bumbuļiem un tos neinficētu. Svarīgi arī ravēt, jo stādījuma nezāļainība veicina mitruma aizkavēšanos starp lakstiem, radot labvēlīgus apstākļus lakstu puves attīstībai. Pirms kartupeļu norakšanas, laikus novāc lakstus. Tas pasargās bumbuļus no inficēšanās ar lakstu puves sporām un palīdzēs nobriest to mizai.

Bīstamā lakstu puve

Vasarā vislielāko postu nodara lakstu puve. Dārzos, kur kartupeļi tiek stādīti biezi, blakus ir koki un krūmi, kas aizkavē mitruma nožūšanu, lakstu puve var parādīties jau jūnija otrā pusē. Raksturīgākā pazīme – pelēki brūni plankumi uz lapām un balta apsarme bojātās lapas apakšpusē. Var nobrūnēt stublāji, galotnes, ziedu kāti. Ja nevēlas smidzināt fungicīdus, tad cenšas perēkļus iznīcināt, noraujot vai izpļaujot un aizvācot bojātās augu daļas. Tas infekcijas izplatību aizkavēs, bet ne apturēs. Efektīvs paņēmiens ir izdiedzēta sēklas materiāla stādīšana. Kartupeļi agrāk sadīgst, agrāk veido ražu, un lakstu puve vairs nenodara tik lielu postījumu. Taču jārēķinās ar salnām.

Pēc ziedēšanas vislabāk var redzēt arī vīrusslimības. Raksturīgākās pazīmes – vīrusslimie ceri atpaliek augumā, laksti čokurojas, lapas ir dzeltenīgi plankumaini raibas. Ceriem ar slimajiem lakstiem veidojas sīkāki, kroplīgi bumbuļi. Pārtikai šos bumbuļus var lietot, bet stādīšanai tos nevajadzētu atlikt. Ja plānots no stādījuma atlasīt sēklu, tad slimie ceri jāizrauj.

Raksts tapis sadarbībā ar žurnālu "Dārzā" un Dr.agr. Gunta Bebre no Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūta.

Citi noderīgi raksti

Čūskas dārzā

Dzeltenā krāsa interjerā

Aprunāties ar citiem dārzkopjiem par līdzīgām tēmām Jūs varat Cāļa forumā

Zaļumu un pūkainīšu stūrītis