Zirga iegāde
Tas brīdis ir klāt - Jūs nolēmāt pirkt zirgu! Kā nekļūdīties šajā neparastajā lietā? Kā neiztērēt veltīgi naudu un kā neiztērēt pēc pirkuma visas nervu šūnas? 100% garantiju, ka nopirktais zirgs būs Jūsu draugs un partneris daudzus gadus, neviens nevar dot. Lai pēc pirkuma gandarījuma vietā Jūs nepiemeklētu liela vilšanās vajag ievērot elementārus pirkšanas noteikumus.

Pirmkārt, uzticat zirga apskati veterinārārstam. Būtu labi, ja tas būtu Jūsu izvēlēts speciālists, kuram Jūs pilnīgi uzticaties. Ja pārdevējs atsakās rādīt zirgu ārstam vai uzstājīgi piedāvā sava veterinārārsta pakalpojumus, sakiet kategorisku NĒ. Tas var liecināt par nopietnām zirga veselības problēmām.
Pirms apskates izrunājiet ar veterināru kādam nolūkam iegādājaties zirgu, izstāstiet visu, ko zināt par pārdevēju un viņa sniegto informāciju par zirgu. Vispirms derētu apskatīties zirgu stallī, izjautāt pārdevēju par zirga slimībām vai citām veselības problēmām. Svarīgi ir pareizi uzdot pareizus jautājumus. Gadās, ka vēlāk atklājas nepatīkami zirga uzvedības aspekti vai veselības problēmas, par ko pārdevējs ir noklusējis, jo nebija tieši pajautāts. Protams, ka no kļūdām neviens nav pasargāts, bet labāk maksimāli sīki visu izjautāt un mazliet ilgāku laiku veltīt apskatei, nekā vēlāk nožēlot pirkumu.
Ideālā variantā pārdevējs paraksta jautājumu/atbilžu lapu un, ja atklājas noklusētas problēmas, uz tās pamata pircējs ir tiesīgs anulēt pirkšanas līgumu. Latvijā tā darīt nav pieņemts, bet Jūs vismaz zināsiet, kam pievērst uzmanību un kādus jautājumus uzdot.
1. Patreizējā un iepriekšējā zirga īpašnieka, kā arī pārdevēja vārds, uzvārds, adrese.
2. Cik ilgi zirgs pieder esošam īpašniekam.
3. Pārdošanas iemesls.
4. Kā strādājas zirgs, treniņu intensitāte un slodze.
5. Vai zirgs ir apkalts un cik sen tas ir darīts.
6. Vai zirgs ir piedalījies sacensībās, kādās un cik veiksmīgi.
7. Zirga vārds, vai ir marķēts.
8. Vai zirgs ir apdrošināts.
9. Vai pēdējā gada laikā zirga darbā ir bijuši pārtraukumi veselības dēļ.
10. Vai nav bijušas veselības problēmas - alerģija, kolikas, reimatiskas sāpes, kas cits. Vai nav bijusi ķirurģiskā iejaukšanās, kāda iemesla dēļ.
11. Ja tā ir ķēve, vai ir dzemdējusi. Vai regulāri meklējas?
12.Vai lieto zāles, kādas tieši un kādā sakarā.
13. Kad un kādas potes zirgam ir veiktas. Kad un ar kādiem preparātiem attārpots.
14. Vai mierīgi pakļaujas tīrīšanai, cirpšanai, seglošanai. Kā uzvedas pie pārvadāšanas.
15. Kā uzvedas zem segliem.
16. Vai nav novērotas agresijas izpausmes pret cilvēkiem vai dzīvniekiem?
17. Vai ir kādi sliktie ieradumi - košana, šūpošanās, staļļa sienu spārdīšana utml.
Kad noskaidroti visi šie jautājumi, tad var pāriet pie veterinārārsta apskates. Parasti veterinārā apskate dalās 5 etapos.
1. Vispārējā apskate miera stāvoklī.
2. Zirga novērošana vedot smalkā riksī.
3. Apseglota zirga darbības novērošana.
4. Zirga atpūta stallī 30 minūtes.
5. Zirga otrreizējā novērošana vedot riksī un detalizēta kāju apskate.
Zirgam jāveic asins analīzes. Jāsaprot, ka sporta zirga pirkšanas procedūra aizņem vairāk laika, nekā parasta izklaides zirga iegāde. Acis zirgam pārbauda noēnotā telpā, nekādā gadījumā ne saules gaismā. Sirdi un plaušas pārbauda miera stāvoklī, darba laikā jāpievērš uzmanība, vai zirgs neizdod papildus skaņas. Sirdi klausās pēc darba un vēlreiz pēc atpūtas. Noteikti jāapskatās zirga mēle, žokļi un zobi. Veterināram rūpīgi jāizpēta zirga ķermeni, jāpārliecinās, ka nav rētas, augoņi, ādas slimības vai citi bojājumi. Īpaši uzmanīgi apskata nagus.
Pēc apskates veterinārārstam jādod savs slēdziens par zirga veselības stāvokli, vēlams rakstiskā veidā. Ja apskates laikā pircējam rodas šaubas par veterinārārsta apzinīgumu vai kompetenci, rekomendēts pieaicināt citu ārstu atkārtotas izmeklēšanas veikšanai.