Saimniecība

Burunduks

Jautrākā kompānija - Čips un Deils kā ģimenes locekļi!

Multenīti par diviem jautrajiem zvēriņiem visas esat redzējušas, vai ne? Un slavenās filmas «Ice Age» titulzvērs ar zīli jau arī droši vien nav svešs. Šim zvēram ar zīli gan tīri vizuāli ir grūti piemērot kādu dzīvnieku sugu, bet tās izdarības un grimases... Noskatoties filmu uz ekrāna un vērojot šo pašu filmu jau 4 gadus mājās ikdienā dzīvajā ēterā man ir pilnīgi skaidrs, kurš no dzīvnieciņiem ir ņemts par šī tēla prototipu. Gan jau sapratāt, ka šoreiz būs runa par burundukiem jeb zemes vāverēm.

Dabā burunduciņi apdzīvo teritorijas no Ziemeļsomijas līdz par Ziemeļjapānai. Daudzās valstīs tie jau sen ir sastopami arī pieradināti un tiek turēti mājas apstākļos. Nu jau kādu laiciņu tie ir nopērkami arī pie mums veikalos. Jāpiezīmē gan - samērā padārgi - ap 70 Ls. Latvijā šis dzīvnieciņš ir ierindots eksotisko mājdzīvnieku statusā. Visi šie zvēriņi pamatā tiek ievesti un augstā cena pamatojas ar to, ka nebrīvē ļoti grūti pavairot. Galvenais priekšnosacījums visiem vairošanās bioloģiskajiem procesiem ir kārtīga ziemas guļa ap 0 līdz +5 grādiem, ko mājas apstākļos ir samērā grūti īstenot.

Dzīvnieciņš ir mazs - paša garums aptuveni 10 cm, plus tikpat gara astīte. Sver arī vidēji 125 gramus. Būris gan vajadzīgs maksimāli liels, noteikti ar ratu, pat tad, ja laiž dzīvnieciņu skriet pa istabu. Ziemas periodu pamatā burunduks guļ. Jau rudenī kļūst ļoti aktīvs uz pārtikas vākšanu un slēpšanu un, kad dienas kļūt īsas, liekas midziņā blakus saviem kārumiem. Mājas apstākļos gadās, ka pavisam gulēt arī neaiziet, bet ir tāds flegmātisks un lēnīgs. Ja grib burundukus pavairot, kārtīga ziemas guļa 3 mēnešus zemā temperatūrā ir obligāts nosacījums. Mostoties zvēriņš uzvedās ļoti dīvaini - raustās un kratās, bet no tā nevajag nobīties, viņam atjaunojas asinsrite. Arī pašā gulēšanas periodā dzīvnieciņš mēdz šad tad iznākt no migas, izdarīt savas vajadzības un padzerties.

Burunduka otrs nosaukums - zemes vāvere, ir tāpēc, ka nedzīvo kokos, bet gan alas taisa līdz pat 2 m dziļumā. Zem zemes burunduks iekārto sev vairākas istabas - atsevišķi migu gulēšanai, atsevišķi pārtikas glabātuvi un atsevišķi - tualeti. Alā ziemai burunduks var savilkt pat līdz 8 kg pārtikas.

Pārtika: vāverēm paredzētā barība, rieksti, sēklas, augļi, biezpiens, tārpi un kukaiņi. Garšo arī našķi - šokolāde utt., bet ar tiem nevajag aizrauties. Nav ieteicami (var mazās devās) treknie augļi un rieksti (avokado un ciedru rieksti). Aizliegti kartupeļi un tomāti!

Mēģināšu aprakstīt šī dzīvnieciņa plusus un mīnusus, turot mājas apstākļos.

Burunduka turēšanas plusi

• ļoti tīrīgs, nesmird, būri var tīrīt ne biežāk kā reizi mēnesī,

• vismazāk izraisa alerģijas no visiem grauzējiem,

• ir izteikts dienas dzīvnieks - aktīvs no 7-17. Nakti klusi guļ.

• var uz ilgāku laiku atstāt vienu. Ja dzīvnieciņu nodrošina ar barību un ūdeni, var atstāt līdz pat piecām dienām.

• ja ir pieradināts, mājās ienes vārdos neaprakstāmu jautrību, ņem dalību visos ģimenes pasākumos, galvenokārt pie svētku galda - nesmādē nedz šokolādi, nedz kēksu, nedz vīnu, kā arī ciemiņiem šovs garantēts,

• labos apstākļos dzīvo līdz pat 10 gadiem,

• vadus un apavus negrauž, šur tur iekārto migas, bet, ja tās tiek akceptētas un neiznīcinātas (nesatīrītas), tad tās arī izmanto un citas nerūpē. Ja zvērs neatsaucās, tad, vispirms pārbaudot šīs vietas, to var ātri atrast,

• ļoti slikta atmiņa - uz vienu un to pašu triku iekrīt 100 reizes. Kāpēc pie plusiem? Tāpēc, ka šādā veidā ir viegli apmānāms un noķerams.

Burunduka turēšanas mīnusi

• dārgs, aptuveni 70 Ls,

• zooveikalos pārdodas pusaudzīši, vismaz 6 mēnešus veci, jau ar pieredzi, kura nereti ir negatīva, ir iebiedēti veikalos, nervozi, līdz ar to grūtāk pieradināt,

• rokās labprātīgi nedodas, un, ja grib no tām atbrīvoties, var spēcīgi sakost. Pieradinātus, protams, var viegli dabūt rokās un pamurcīt, bet šie ātri vien «tin makšķeres», ir neatkarīgi, nesēž klēpī un nemurrā,

• pārrok visus puķupodus, jo veido alas pazemē līdz pat 2,5 m dziļumā,

• var kaut kur ielīst un pazust pa kādu šķirbu,

• grauž tajās vietās, kur gatavo migu. Nedod Dievs - uz gulētlaiku tiks skapī! Taču, ja miegs nenāks, neliksies par pūkainajiem džemperīšiem ne zinis.

• kritiens no 2,5 m var būt liktenīgs.

• ļoti vārīga astīte, ātri puse notrūkst. Tad jābrauc pie vetārsta, lai iespricē šim miegazāles un apstrādā notrūkušo galu. Ja zvērs dzīvojās arī brīvībā, tad viņš ātri vien to garumu kompensē ar nedaudz kuplāku asti.

Sagatavoja Burunduciene Daiga

Citi interesanti raksti

Kā saprast kāmi

Darba vietas vai darba kabineta iekārtošana mājās

Par mājdzīvnieku turēšanu varat aprunāties Cāļa forumā

Zaļumu un pūkainīšu stūrītis