Saimniecība

Degu

Degu ir mīļš, sabiedrisks un viegli kopjams dzīvnieciņš. Degu ir lieliska dzirde, tāpēc to ir viegli pieradināt pēc komandas atgriezties būrī. Arvien biežāk tas tiek izvēlēts par mājdzīvnieku.

Degu (Octodon degus) ir mazi (12 – 18 cm) grauzēju kārtas dzīvnieki. Grauzēja dzimtene ir Dienvidamerika. Brīvā dabā degu dzīvo Čīlē, Andu kalnu zemajās nogāzēs. Dažreiz degu tiek saukts par Čīles vāveri, kaut ar vāverēm tam nav nekāda sakara. Degu attāli radinieki ir jūrascūciņas un šinšillas. Šos sabiedriskos dzīvniekus vēlams turēt vismaz divus, bet vēlams pat vairākus, kopā. Degu dzīves ilgums 5 – 8, dažreiz pat 10 gadi.

Degu turēšana


Degu turēšanai ir vajadzīgs speciāls būris grauzējiem. Var izmantot arī akvāriju ar metāla stiepļu režģa vāku. Akvārija minimālais apjoms 60 l, būra minimālie izmēri 60 x 40 x 40 cm. Mājokļa grīdai uzber skaidas. Ierīko speciālu smilšu vannu ar šinšillām paredzētām smiltīm. Būrī ievieto mājiņu, bet jāsagatavojas, ka tā ar zobu palīdzību tiks regulāri labiekārtota. Var ielikt arī metālisku riteni, ne mazāku par 20 cm diametrā. Ja degu regulāri tiks izlaists no būra izskrieties pa istabu, tad var iztikt bez riteņa. Atšķirībā no citiem grauzējiem, degu neslēpjas istabas nepieejamās vietās. Ja degu dzīvo viens, tad ļoti pieķeras saimniekam, labprāt aktīvi ar to kontaktējas: lien klēpī, prasa pakasīt utml. Degu pāris arī viegli pierod pie saimnieka, bet bieža spēlēšanās ar to nebūs nepieciešama. Svarīgi rotaļu laikā neķert degu aiz astes. Tā var noraut degu rotājumu - pušķīti astes galā. Īpaši bieži tas notrūkst jauniem degu.

Degu barošana

Brīvdabā degu barojas ar zaļiem augiem un to sēklām. Atbilstoši tam izvēlas arī barību nebrīvē. Labākā izvēle ir speciāla, grauzējiem paredzēta, barība un siens. Kā graudaugu komponentu var izmantot jūras cūciņām paredzēto barību, vēlams ar lielāku auzu, nevis kviešu graudu pārsvaru. Papildus dod pieneņu un āboliņa lapas, salātus, kāpostus, nedaudz burkānus. Dažreiz (vienu reizi 3 – 4 dienās) var iedot mazliet neceptas saulespuķu sēklas vai kādu riekstu. Nekādā gadījumā nedrīkst dot saldumus. Pie tam atcerieties, ka pats degu to nezin un labprāt notiesātu kādu cepumu. Jābūt brīvi pieejamam svaigam nostādinātam ūdenim.

Degu pavairošana

Degu mātīte un tēviņš praktiski neatšķiras pēc izskata. Dzimuma noteikšanai būs vien jāskatās „zem astes”. Dzimumbriedumu degu sasniedz ap deviņu mēnešu vecumu. Bet bieži gadās, ka jaunās degu meitenes paliek grūsnas jau no trīs mēnešu vecuma, kas nenāk par labu veselībai.  Tāpēc jāpārdomā vairāku degu kopīgas dzīvošanas lietderību. Grūsnība ilgst 80 – 90 dienas. Dažas dienas pirms mazuļu piedzimšanas tēviņu atšķir no grūsnās mātītes. Iemesls ir tāds, ka tieši dzemdību dienā mātīte jau atkal ir auglīga, un tēviņš, protams, ka to izmantos. Tā būtu pārāk liela slodze mātītes organismam. Pēc kāda laika tēviņš var atgriezties, neuztraucieties, tas nedarīs mazajiem pāri. Vidēji piedzimst 4 - 7 degu mazuļi, bet var piedzimt no viena pat līdz 15 maziem degu. Mazuļiem ir tumšs kažociņš, acis un ausis atvērtas. Pārvietojas diezgan slikti un no migas ārā nelien. Tādā ziņā jaunie degu ir kas vidējs starp galīgi bezpalīdzīgiem pelēniem vai žurkulēniem un patstāvīgām jūras cūciņu mazuļiem. Degu mamma baro mazuļus ar pienu apmēram mēnesi. Tajā pašā laikā tie jau sāk ēst arī citu barību. Mēneša vecumā degu jau ir žiperīgi un patstāvīgi un tos var atšķirt no mātes.

Degu veselība

Degu ir veselīgs dzīvnieks. Nopietnas veselības problēmas mēdz būt ļoti reti. Jāpievērš tikai uzmanība pareizai barošanai un astei. Ja degu zaudējis daļu astes, tad plikā daļa ar laiku nokalst vai dzīvnieks pats to nograuž. Dzīvot tas netraucēs, bet tomēr viss skaistums būs pagalam. Īpaši jāuzmana jauno degu astes. Un, protams, nekādu saldumu! Pastāv uzskats, ka degu organisms vispār nepārstrādā cukuru. Tomēr arī dabīgā vidē barība satur kādu cukura minimumu. Tāpēc nekritīsim panikā, ja degu paķers no galda un apēdīs kādu cepumu. Veciem degu dažreiz ataug gari nagi, tos var viegli apgriezt.

Degu iespējamās slimības

 1. Diabēts ir pati raksturīgākā degu slimība. Savā laikā degu tika ievesti ASV kā šīs slimības izpētes objekts. Slimības profilaksei jāievēro pareizas barošanas nosacījumi.
 2. Aknu problēmas izraisa liels tauku saturs barībā. Biežāk slimo mātītes. Nedodiet bieži taukvielas saturošu barību – riekstus, saulespuķu sēklas.
 3. „Balto zobu slimība”. Degu normāla zobu krāsa ir dzeltenīgi oranža. Krāsas maiņa saistīta ar vitamīnu trūkumu, neārstējas.
 4. Ausu ērcīte. Degu kasa ausis un neļauj tās aiztikt. Bieži pielīp no kaķiem vai suņiem. Ārstē tāpat, kā suņus un kaķus, ar tiem pašiem preparātiem.
 5. Utis arī rodas, ja degu ir kontaktējies ar slimu dzīvnieku. Vēl utis var būt atnestas ar zāli, ja to plūc suņu un kaķu pastaigu vietās. Būs vien jāmazgā ar suņu šampūnu, un diez vai šī procedūra degu patiks.
 6. Brūces. Nelieli savainojumi paši sadzīst 3 – 4 dienu laikā. Ja tā nenotiek, tad jāgriežas pie veterināra.
 7. Saaukstēšanās gadījumā arī jāgriežas pie ārsta, jo var būt nepieciešamība lietot antibiotikas. Degu var būt apgrūtinoša elpošana iesnu dēļ.
 8. Lūzumi. Teorētiski var iegūt neveiksmīgi lecot vai nokrītot. Parasti lūzums saaug mēneša laikā. Uz šo periodu jāierobežo degu iespēja lēkt un kāpt, novācot visas liekas ierīces.
 9. Caureja degu mēdz būt ļoti reti un ir nepareizas barošanas sekas. Labs profilaktisks līdzeklis ir siens.

Degu dzīvoklī

Turēt degu tikai būrī un liegt paskraidīt pa istabu nebūtu prātīgi. Pastaigas jūsu mīlulim ir labs fizisks treniņš un iespēja remdēt savu ziņkārību. Tomēr izlaižot degu pastaigā tam var būt dažādas sekas. Dzīvnieks atstās savus izkārnījumus pa visu istabu. Tā kā tie ir cieti un sausi, tad viegli saslaukāmi. Degu ir ļoti aktīvs un negrauž mēbeles tāpat vien aiz garlaicības. Bet, ziņkārības dzīts, gribēs izpētīt arī citas telpas un grauzīs uz tām eju. Pasargās metālisks stūrītis gar sienas leju vai pastāvīga uzraudzība. Neviens grauzējs, tajā skaitā degu, nepaliks vienaldzīgs pret vadiem un kabeļiem, tāpēc tie ir jānovieto nesasniedzamā vietā. Degu labprāt pagaršos arī telpaugus. Ja organismam trūks kaļķis, tad var tikt grauzts ari sienu apmetums. Labāk laicīgi iedodiet krītu vai speciālu preparātu.

Daži padomi no pieredzes

 • Ļoti mīļi un smukiņi, viņiem vajadzīgs ir paliels būris, lai var skraidīt, un ritenis, kur skriet, jo viņi ir ļoti aktīvi un dzīvespriecīgi. Degu var ņemt uz rokām samīļot un bērniem ļoti patīk viņus vērot, vismaz draugu bērnus no būra nevar aizdzīt projām. Ēd viņi speciālo barību, kura maksā ap 2-3 Ls, ēd dārzeņus, augļus, sienu, zāli un tamlīdzīgas lietas. Kopā mēnesī es uz diviem pieaugušajiem iztērēju latus 10 ieskaitot granulas, ko bērt būrī!
 • Nesmird. Esot samērā inteliģenti, ļoti aktīvi un dzīvespriecīgi, arī ziņķārīgi. Es arī apsvēru domu par degu, bet sapratu, ka četrgadīgam bērnam vēl drusku par agru, nogaidīsim. Bet degu būs kandidāts Nr.1     
 • Vienīgi jārēķinās, ka degu diezgan maz guļ. Var naktī traucēt, lai gan - degu atšķirībā no citiem grauzējiem tīri smuki guļ ar naktī. Un nesmird - tas gan, ja iztīra regulāri ēdienu krājumus, ko degu, ka jau jebkurš grauzējs slēpj nebaltām dienām - tad nekas nesmird. Pluss ir tas, ka degu nemirst tik ātri, ka žurkas, kāmji un bērnam nav tā jāpārdzīvo pēc katra kārtējā kāmja nāves... Jo degu nebrīve kādi 5 gadi mierīgi nodzīvos vai pat ilgāk, ja vien piedomās, ko dod ēst un citādi rūpēsies.
 • Kā pamatbarību izmanto zooveikalos nopērkamo speciālo barību (kas paredzēta grauzējiem) un sienu. Papildus dod:
  1) svaigus un labas kvalitātes (nomazgātus) augļus un dārzeņus (āboli, bumbieri, gurķi, burkāni, salāti, pētersīļi utt.);
  2) zaļbarību (pienenes),
  3) dažādus riekstus;
  4) žāvētus augļus (vīģes, rozīnes utt.);
  5) koku zarus (ābeles, bērza, papeles, apses);
  6) minerālbarību (zooveikalos nopērkami - minerālu akmeņi).
  Zaļumus izēdina pakāpeniski. Izvairīties no saldu augļu un saldumu došanas, jo degu ir nosliece uz cukura diabētu. Nebarot ar pupiņām un svaigiem kartupeļiem.

Tomēr nevienam degu īpašniekam visas šīs mazās neērtības nesagādās problēmas. Ir tik patīkami, kad pūkains draugs izlec no pagaldes, ieriktējas klēpī un gaida, kad viņu samīļos.

Citi interesanti raksti

Pundurtrusis

Ja diviem bērniem ir kopīga istaba

Par mājdzīvnieku turēšanu varat aprunāties Cāļa forumā

Zaļumu un pūkainīšu stūrītis