Saimniecība

Kā saprast kāmi

Kāmis ir ļoti interesants mājdzīvnieks. Tas nav agresīvs un kašķīgs, kā uzskata nepieredzējuši īpašnieki. Bieži cilvēki nepietiekami izprot sava audzēkņa psiholoģiju, tāpēc diezgan bieži dzīvnieciņš uzbrūk un kož. Jo vairāk Jūs kontaktēsieties ar kāmīti, jo labāk Jūs sapratīsiet viņa uzvedību.

Kāmis ir nakts dzīvnieks. Nakts laikā kāmītis ir aktīvs, bet dienas lielāko daļu tas labprāt guļ. Ja mēģināsiet izmainīt šo režīmu, tad var nākties saskarties ar dzīvnieka agresiju. Jūs dienas laikā gribat spēlēties ar kāmīti, bet viņš guļ un negrib spēlēties. Ja mēģināsiet izvilkt kāmīti no savas migas un pamodināt, tad, ļoti iespējams, ka dzīvnieks Jums kodīs. Līdz plkst. 14.00 kāmi labāk vispār netraucēt.

Kāmis ir teritoriāls dzīvnieks. Savvaļas kāmis dzīvo Tuvo Austrumu tuksnešos, kur mitinās vientuļās alās. Izdzīvošanas instinkts šiem dzīvniekiem ir ļoti spēcīgs, īpaši tēviņiem. Pat ja būris ir pietiekami liels un netrūkst barības un ūdens, tik un tā, ja mēģināsiet ievietot būrī vēl vienu kāmi, tas tiks uztverts kā konkurents. Visticamāk, Jūsu kāmis uzbruks „svešiniekam", šņākdams un rūkdams aizstāvēs savu teritoriju. Ja vēlaties savam kāmim iegādāties draudzeni, tad pareizāk būtu no sākuma ievietot mātīti atsevišķā būrī un nolikt blakus. Kad dzīvnieki apradīs viens ar otru, tad tie varēs dzīvot kopā vienā būrī. Tad Jums būs jādomā, kur likt pēcnācējus (kāmju mazuļus).

Uzbrūkot un aizstāvoties kāmis ļoti reti izdod skaņas. Ja Jūsu kāmis trokšņo, tātad tas ir dusmīgs vai ir nobijies. Daži īpašnieki uzskata, ka kāmim būrī vienam pašam ir garlaicīgi. Pirms dzīvniekam iegādāties draugu vai draudzeni, pamēģiniet izklaidēt savu audzēkni ar dažādām rotaļlietām. Ievietojiet būrī skrejriteni, caurules, ielieciet papīra dvieļus, avīzes, kastes.

Liela loma kāmja dzīvē ir smaržai un skaņai. Kāmim ir labi attīstīta dzirde un oža. Dažreiz var novērot kā kāmis nostājas uz pakaļkājām un izdod dažādas skaņas. Tā ir viena no metodēm, kā izzināt apkārtni. Kāmis atpazīs Jūs pēc smaržas, ja katru dienu nodarbosieties ar viņu. Lai ātrāk pieradinātu kāmi pie Jūsu rokām, var paberzēt rokas pret viņa pakaišiem. Tāpat var rīkoties, ja gribat izmitināt grauzēju citā būrī. Kopā ar kāmi uz jauno mitekli pārnesiet daļu no pierastām lietām. Pazīstama smarža palīdzēs dzīvniekam ātrāk pierast pie jaunās vietas.

Citi interesanti raksti

Dekoratīvās mājas žurkas

Traipu tīrīšana

Par mājdzīvnieku turēšanu varat aprunāties Cāļa forumā

Zaļumu un pūkainīšu stūrītis