Saimniecība

Pundurtrusis

Lielas izbrīnā spīdošas acis, mīlīgs apaļš purniņš, īsas saspicētas ausis – īsts bērnu multfilmas varonis vai mīkstā rotaļlieta. Tādas asociācijas rodas skatoties uz pundurtrusi. Bet šoreiz ne par mantiņām, bet par īstiem, dzīviem pundurtrušiem.

Atšķirībā no parastā pundurtrusis ir ļoti maziņš. Ja parasts pieaudzis trusis sver 5-8 kg, tad pundurtrusis tikai 0,9-2,8 kg. Ne tikai mazuļiem, bet arī pieaugušiem pundurtrušiem ir strups un īss purniņš, lielas acis un īsākas nekā parastam trusim ausis. Pundurtrusis saglabā savu bērnišķīgo izskatu visu mūžu.

Kā radās pundurtruši

XIX gadsimtā Saksijas zemēs plaši izplatījās balti un raibi neliela izmēra truši.

Viņu kažokāda atgādināja sermuļādu, bet maksāja krietni lētāk. Pirmie to ievēroja poļu kažokādu tirgotāji. Uzņēmīgie poļi uzpirka mazos trušus un sūtīja uz Poliju. Vēlāk šie dzīvnieki tika izvesti uz jauno šķirņu selekcijas centru Anglijā. Pēc dažiem gadiem truši atkal nokļuva Vācijā, bet jau zem nosaukuma poļu truši. No tiem arī radās visas mūsdienu pundurtrušu šķirnes. Apburošie pundurtruši ātri ieguva bērnu simpātijas Amerikā un Rietumeiropas valstīs. Tagad pundurtruši bieži tiek turēti mājās ģimenes mīluļu lomā.

Pundurtrušu šķirnes

Atšķir piecas pundurtrušu šķirnes (pēc Eiropas standartiem).

  1. Hermelīni – sermuļu, pieauguša truša svars 0,9-1,4 kg.
  2. Krāsainie pundurtruši – pieauguša truša svars 0,9-1,5 kg. Kažoka krāsojums var būt ļoti dažāds – melns, raibs, „šinšillas”, gaiši zils, ugunīgi melns un citi.
  3. Pundurauntruši – pieauguša truša svars 1,4-2,2 kg.
  4. Pundurreksi – īsspalvainie, pieauguša truša svars 1,1-1,5 kg.
  5. Angoras pundurtruši – garspalvainie, pieauguša truša svars 1,1-1,5 kg.

Pundurtrušu turēšana

Pundurtrušu turēšana nav ļoti sarežģīta un ir līdzīga parasto trušu turēšanai. Lielāka uzmanība ir nepieciešama mazuļiem. Pundurtrušiem vienā metienā ir 2-3, retāk 4 mazuļi. Tie ir maigi un jutīgi radījumi, kuri jāuzpasē, lai nesaaukstējas.
Vislabāk iegādāties 1,5-2 mēnešu vecu pundurtrusi. Mazulis jau būs pietiekami stiprs, mācēs patstāvīgi ēst. Turklāt maziņš trusītis vieglāk adaptējas jaunajā vietā un ātrāk pierod pie jauniem saimniekiem.
Mazulim jāiegādājas būris, minimālais izmērs 50x40x30 cm. Pakaišiem izmanto skaidas (pieaugušiem trušiem var izmantot arī salmus un sienu). Vēlams būrī ievietot mājiņu kur trusim paslēpties. Būrī ievieto barības trauku (vēlams piestiprināt pie režģiem) un ūdens trauku (vēlams automātisko dzirdni). Būris jānovieto tālāk no apkures ierīcēm un no caurvēja pasargātā vietā.
Lai izvairītos no nepatīkamas smakas, būris ir regulāri (reizi 2-3 dienās) jātīra.

Barošana

Visvienkāršāk un ērtāk pundurtrusi barot ar zooveikalā nopērkamo speciālo kombinēto barību un sienu. Vasarā var dot zāli – pienenes, māllēpes, ceļmallapas un citus savvaļas augus. Jāuzmanās, lai trusim barībā netrāpītos indīgi augi – strutenes, vizbulītes, kreimenes, gundegas un citi. Labi der arī kārklu, liepu, apses, bērza un augļukoku (ziemā – skujkoku) zariņi. Mazuļiem var dot auzu pārslas. Pieaugušiem pundurtrušiem var dot auzas, kviešus, kaltētu maizi (izņemot rupjmaizi). Ziemā trusim nepieciešams siens dārzeņi (burkāni, no četru mēnešu vecuma kāposti). Garšo arī āboli. Piena un gaļas produktus pieaugušu trušu barošanā neizmanto. Pienu var dot mazuļiem līdz 2-2,5 mēneša vecumam. Noteikti vienmēr jābūt brīvi pieejamam ūdenim.

Veselība

Kā jebkuram mājdzīvniekam pundurtrusim regulāri un savlaicīgi jāapmeklē veterinārārsts. Trusis ir noteikti jāvakcinē.
Mājās trusi jāsargā no pārkaršanas un caurvēja. Īpaši mazie trusēni jāsargā no saaukstēšanās. Garspalvainiem trušiem rupjas barības trūkums var veicināt vilnas norīšanu un gremošanas trakta problēmas. Jābaro ar mēru, īpaši auntrušiem ir nosliece uz aptaukošanos. Jauna barība jāievieš pakāpeniski.

Strauji pieaugošā pundurtrušu kā mājdzīvnieku popularitāte nav nejauša. Šie dzīvnieki nav agresīvi, ir maigi un patīkami. Trusis ilgi sēdēs klēpī, labprāt dos vaigu pakasīšanai un labsajūtā piemiegs savas lielās acis. Pundurtrusis ir gudrs un attapīgs dzīvnieks, viegli pakļaujas dresūrai. Trusi var iemācīt lēkt pāri kociņam vai nelielai barjerai. Viņš smuki „prasīs” burkānu vai pienenes lapu. Izlaists pastaigā (tas jādara regulāri) priecīgi skrien pa grīdu vai gultu, smieklīgi uzmetot gaisā pakaļķepas. Pundurtrusis sagādās daudz prieka bērniem un pieaugušiem.

Citi interesanti raksti

Kā saprast kāmi

Traipu tīrīšana

Par mājdzīvnieku turēšanu varat aprunāties Cāļa forumā

Zaļumu un pūkainīšu stūrītis