Saimniecība

Kaķenes sterilizācija

Ja saimnieki nevēlas, lai viņu mīļotā kaķenīte apbērnojas, visbiežāk viņi izvēlas savu mīluli sterilizēt.

Sterilizācija (no latīņu valodas sterilis – neauglīgs) – pēcnācēju radīšanas spējas iznīcināšana, saglabājot (atšķirībā no kastrācijas) dzimumdziedzeru endokrīno funkciju.

Sākot ar sešu mēnešu vecumu veselīga kaķene var dzemdēt līdz trīs metieniem gadā, pa pieciem līdz sešiem kaķēniem metienā. Meklēšanās var notikt ne tikai pavasaros, bet arī citos gadalaikos, turklāt biežums var būt mainīgs, ar lielākiem vai mazākiem pārtraukumiem. Temperamentīgās kaķenes mīlas dziesmas var ņaudēt tikpat skaļi kā runči.

Sterilizētai kaķenei ir mazāka iespēja saslimt ar kaķu imūndeficīta vīrusu un kaķu leikēmiju, kas ir potenciāli nāvējošas slimības. Lai arī pastāv mīts, ka sterilizēti kaķi paliek resni, tādi viņi paliek no pārbarošanas. Jāievēro, ka sterilizētiem kaķiem jādod īpaša barība. Sterilizēts kaķis turpina ķert peles, ja to darījis iepriekš. Toties labprātāk uzturas mājās.

Speciālisti sterilizēšanu uzskata par labāko risinājumu, lai gan vēl līdzīgi kā sievietēm arī kaķenēm var dot īpašas tabletes, kas jālieto reizi nedēļā, tā apturot hormonu darbību, vai arī injicēt injekcijas. Tabletes ir efektīvas tikai tad, ja netiek neviena reize izlaista, bet problēmas var sagādāt tas, ka nekad nevar būt pārliecība, vai kaķene tableti būs apēdusi. Tomēr ilgstoši tās lietojot, var sākties veselības problēmas, tāpēc ar laiku tāpat vajadzēs mīluli sterilizēt.

Nav nepieciešams pirms sterilizācijas ļaut kaķenei dzemdēt kaķēnus, kas it kā veicina kaķenes nobriešanu. Tieši otrādi, ja notikusi pirmā meklēšanās reize, pastāv lielāka iespēja, ka var rasties piena dziedzeru audzēji. Ja tomēr meklēšanās ir sākusies, tad kādu laiku labāk nogaidīt, lai gan kritiskos gadījumos sterilizāciju iespējams veikt arī meklēšanās laikā. Ja kaķenei piedzimuši mazuļi, tad operāciju iespējams veikt tad, kad viņa kaķēnus vairs nebaro ar savu pienu, kā arī vēlams nogaidīt vismaz divus līdz trīs mēnešus, lai dzemde būtu savilkusies, un pati kaķene atguvusies no dzemdībām un kaķēnu barošanas.

Kad kaķenīti ved uz sterilizēšanu, pirms operācijas viņu nedrīkst barot apmēram 12 stundas. Operācijas laikā nav asiņošanas, un procedūra aizņem apmēram stundu. Pēc sterilizēšanas kaķenēm mēdz uzvilkt „kleitiņu”, lai viņas ar aso mēlīti nevarētu laizot atplēst brūci vaļā. Kā jebkurai operācijai, arī šai var būt komplikācijas vai sarežģījumi, piemēram, ja izrādās ka dzīvnieciņam nerec asinis. Šo procedūru vieglāk pārcieš jaunākas kaķenītes.

Bieži saimnieki uztraucas par iespējamo mīluļa rakstura maiņu, bet speciālisti norāda, ka pirmajās dienās kaķenītes var kļūt agresīvākas, ja brūce vēl ir sāpīga. Ja kaķene sāk šņākt, tad ieteikums ir šņākt pretī, lai viņa saprastu, ka saimniekam nav bail. Vecākām kaķenēm var parādīties tieksme nēsāt apkārt mantiņas vai drēbes līdzīgi kā kaķēnus – tas saistīts ar hormonālajām izmaiņām. Pilnībā dzimumhormoni no organisma būs pazuduši trīs līdz četrus mēnešus pēc operācijas. Ja kaķenei raksturs mainījies, tad ap to laiku vajadzētu parādīties ierastajam izturēšanās veidam.

No Cālis.lv foruma:

"Man ir divas feinas sterilizētas kaķenītes. Uzvedas kā dāmas, runči mājās nelien, nekādu problēmu ar fertilitāti."

"Man kastrētie dzīvnieki ir normāli, slaidi dzīvnieki, visi skrien, lec un ālējas."

"Mana kaķene  nav resna. Viņa ir sterilizēta pirms pieciem gadiem un ja nebūtu kuplais kažoks, tad vispār izskatītos pēc badacietējas.  Raksturs gan diezgan nešpetns, bet tāds jau bija pirms operācijas."

"Manām tas pats. Ķer visu, kas kustas. Ja ārā ir nejauks laiks un viņām nepatīk iet ārā, tad jaunākā mēģina mūs izmantot par lielajām žurkām un uzglūn no kaktiem, lec virsū, apķeras ap kāju un žigli pazūd, kamēr vēl pa asti nav dabūjusi. Es viņas vedu sterilizēt kā ārsts lika - pēc pirmās prasīšanās."

"Saka jau, ka nedrīkst (nav ieteicams), bet mana māsa aizveda operēt meklēšanās laikā. (lai beidzot naktīs varētu izgulēties). Raksta, ka šajā laikā operējot, mēdz saglabāties meklēšanās ieradums. Tā arī ir. Nezinu, vai vēl tagad mēdz bļaustīties, bet labi ilgi vēl pēc operēšanas ik pa laikam uznāca trakumi."

"Garantijas, ka kaķene nečurās kur pagadās pēc sterilizācijas nav, tik varbūt nebūs tik smirdīgas. Mana sterilizētā kaķene regulāri pietaisa paklāju (smird vienalga), bet tikai tad, ja kaste pilna. Tāpēc esmu salikusi vairākās istabās pa kastei."

"Pirms pusotra mēneša sterilizēju savu mīluli un arī satraucos par to, ka pēc operācijas griezuma vieta no ārpuses bija sausa un smuka, bet apakšā varēja sataustīt bumbuli. Drošības labad aizvedu diegus izņemt uz klīniku un pajautāju dakterim. Viņš teica, ka tas ir normāli un viss uzsūksies. Tā arī notika. Tagad, kad vēders atkal spalvains, ne ar aci, ne tausti nevaru atrast to griezuma vietu."

"Mums dakteris ieteica smērīti, ko speciāli smērēt, lai ātrāk sadzīst rēta pēc operācijas."

"Tas viedoklis par to, ka jāpaiet pirmajam kaķu laikam jau ir novecojis. Nevajag gaidīt nekādu kaķu laiku. Sākot no sešiem mēnešiem var jau sterilizēt. Esmu savas sterilizējusi, negaidot kaķu laiku, un ir labi. Nav ne resnas, ne arī raksturs kā mainījies. Man viņas ir četras, tāpēc zinu ko saku."

Iveta Rozentāle

Citi interesanti raksti

Kaķu tualete - kādu un kurā vietā

Citrons un citronskābe saimniecībā

Par mājdzīvnieku turēšanu varat aprunāties Cāļa forumā

Zaļumu un pūkainīšu stūrītis