Saimniecība

Kaķu izstādēm 140 gadu jubileja

2011. gadā apritēja 140 gadi, kopš 1871. gada 13. jūlijā Londonā, Kristāla pilī (Crystal Palace), notika pasaulē pirmā profesionālā kaķu izstāde. Ielūkosimies šo skaisto dzīvnieku sacensību vēsturē un noskaidrosim, kā šī tradīcija turpinās mūsdienās.

Pirmā kaķu izstāde – Londonā

Izstādes galvenais organizators bija britu mākslinieks un kaķu apbrīnotājs Harisons Veirs (Harrison Weir). H. Veirs izstrādāja izstādes norises reglamentu un šķirņu standartus, ieviesa kaķu iedalījumu pēc apspalvojuma garuma un krāsām un vērtēšanas sistēmu.

Foto no Džigitas Drēviņas privātā arhīva

Viens no H. Veira mērķiem bija uzlabot sabiedrības attieksmi pret kaķiem, un tas izdevās – izstāde bija ļoti labi apmeklēta, un jau pēc pieciem mēnešiem notika vēl viena izstāde.

Izstādē piedalījās 170 kaķi (pēc citām ziņām – 160), un tika pārstāvētas 25 kaķu šķirnes. Tiesneši – H. Veirs, viņa brālis un kāds mācītājs – piešķīra 54 (pēc citām ziņām – 47) balvas. 32 apbalvoto kaķu saimnieki bija vīrieši, 15 precētas sievietes un četras vecmeitas (laikam, lai kliedētu mītu, ka kaķi ir vecmeitu mājdzīvnieki). Speciālo balvu kā visresnākais kaķis saņēma 9,1 kg smags kaķis. Siāmas kaķis esot izpelnījies tādus žurnālistu raksturojumus kā «tas ir diezgan nedabisks kaķis» un «unikāls un skaists».

Kaķu mīļotāji apvienojas klubos

Pirmā izstāde veicināja kaķu klubu veidošanos. Pašlaik Latvijā darbojas divi FIFes sistēmas klubi – kaķu mīļotāju klubs «Selēna» un kaķu mīļotāju klubs «Rebuss» – un trīs WCF sistēmas klubi: kaķu mīļotāju klubs «CAT’s Meow», Latvijas Felinoloģiskā asociācija «Felimurs» un Latvijas Kaķu mīļotāju asociācija «Mooncat».

Foto no Džigitas Drēviņas privātā arhīva

Starptautiskā kaķu mīļotāju federācija FIFe (Federation International Feline) dibināta 1949. gadā. Federācija apvieno 41 valsti, un katru gadu ar šīs organizācijas vārdu notiek aptuveni 650 izstādes. Pasaules kaķu federācija WCF (The World Cat Federation) dibināta 1988. gadā Riodežaneiro, bet tās pašreizējā mītne atrodas Vācijā.

Ir arī citas senāk vai nesenāk dibinātas asociācijas un apvienības. Piemēram, Kaķu mīļotāju asociācija CFA (Cat Fanciers' Association) dibināta 1906. gadā ASV, un tai pieder pasaulē vecākais šķirnes kaķu reģistrs. Kaķu mīļotāju galvenā padome GCCF (Governing Council of the Cat Fancy) dibināta 1910. gadā Lielbritānijā ar mērķi veidot šķirnes kaķu sarakstus, izsniegt licences klubiem, kas vēlas organizēt izstādes, un iestāties par kaķu labklājību. Starptautiskā kaķu asociācija TICA (The International Cat Association) dibināta 1979. gadā ASV.

Izstādes ir svarīgs pasākums šķirnes kaķu novērtēšanai

Notiek nacionālās, starptautiskās un pasaules izstādes. Izstādes Latvijā rīko kaķu mīļotāju klubi. Katrai sistēmai (FIFe vai WCF) nedaudz atšķiras izstāžu rīkošanas noteikumi un vērtēšana. Izstādē kaķi piedalās katrs savā kategorijā un atbilstošā klasē. Par vērtēšanu FIFe sistēmā stāsta Džigita Drēviņa (www.amberpers.lv).

Vispirms ir jāpiesakās uz izstādi, aizpildot pieteikuma veidlapu, kur jānorāda, kurā klasē kaķis startēs, informācija par kaķi (dzimšanas dati, šķirne, krāsa) un viņa vecākiem, ciltsrakstu numuri utt.

Foto no Džigitas Drēviņas privātā arhīva

Ierodoties uz izstādi, ir jāiziet vetārsta kontrole – pārbauda vakcinācijas grāmatiņu, salīdzina mikročipa numuru (ja tāds ir), kaķi izmeklē vizuāli, lai noskaidrotu, vai nav kādas saslimšanas pazīmju un ir nogriezti nagi. Baltas krāsas kaķiem nepieciešams uzrādīt dzirdes sertifikātu.

Pēc tam jāpiereģistrē sava dalība izstādē un jāieņem sava vieta. Vieta var būt norādīta vai arī dalībnieki paši var izvēlēties kādu no brīvajām vietām. Tad būris jāaprīko ar aizkariņiem un matraci un jāievieto tajā kaķis. Kaķim izstādes dienā piedāvā padzerties un laiku pa laikam piedāvā nokārtoties. Ierodoties uz izstādi, dalībnieki uzzina, kurš eksperts vērtēs kaķi. Jāseko līdzi rindai pie eksperta. Kaķi pie eksperta var nest kaķa īpašnieks vai arī stjuarts. Vienu eksperta vērtējuma eksemplāru pēc izstādes saņem arī kaķa īpašnieks. Pamatā kaķi tiek vērtēti pēc to atbilstības šķirnes standartiem un kondīcijai, tiek arī vērtēts tā saucamais grūmings – prasme sagatavot dzīvnieku izstādei.

Kad eksperts ir novērtējis visus kaķus, viņš izvēlas labāko kaķi katrā kategorijā pa grupām:

labākais kaķēns, labākais juniors, labākā kaķene, labākais runcis, labākais kastrāts, labākais mājas kaķis, labākais kaķēnu metiens (vienā metienā jābūt vismaz trīs kaķēniem). Šie kaķi saņem nomināciju turpmākajam konkursam, ko sauc «BEST of BEST» jeb latviski «Labākais no labākajiem».

Šajā konkursā sacenšas visu tiesnešu izvēlētie labākie kaķi. Viņus vērtē vairāki eksperti un izvēlas katrā kategorijā labāko. Kaķi tiek iedalīti četrās kategorijās: garspalvainie kaķi, pusgarspalvainie kaķi, īsspalvainie kaķi un Austrumu kaķi. Pēc tam kaķi sacenšas, kurš būs labākais kategorijā. Beigās paliek četri kaķi – labākie no katras kategorijas. Viņi tiek ierindoti pirmajā līdz ceturtajā vietā. Tie ir izstādes vislabākie kaķi.

Latvijas kaķi – favorīti gan izstādēs, gan audzētāju mājās

Latvijas kaķu audzētāju vārdi ir pazīstami tālu aiz valsts robežām, un mūsu audzētie kaķi starptautiskās un pasaules izstādēs ir ieņēmuši «BEST of BEST» vietas. Džigita Drēviņa piedalījusies izstādē, kur ir gandrīz 2000 kaķu, bet Latvijā parasti ir ap 200–300 kaķu.

10.–11. decembrī bija FIFes Starptautiskā izstāde tirdzniecības centrā «SPICE HOME». Katru dienu bija viena izstāde. Tas ir ļoti izdevīgi kaķu īpašniekiem, jo vienā kaķu sagatavošanas reizē var saņemt divus vērtējumus pie diviem dažādiem tiesnešiem. Nākošā FIFes Starptautiskā izstāde Latvijā būs 3.–4. martā. Visticamāk, tā notiks Sporta manēžā, bet vēl jāgaida oficiālā informācija.

Foto no Džigitas Drēviņas privātā arhīva

Uz jautājumu, kurš no mājās dzīvojošajiem skaistuļiem ir favorīts, Džigita atbild, ka visi ir favorīti, grūti pateikt, kurš ir vislabākais vai vismīļākais. Viņi ir kā ģimenes locekļi, kas dzīvo kopā, sagaida mājās un pavada uz skolu un darbu. Katram ir nelielas rakstura atšķirības, bet pamatā viņi visi atbilst šķirnes raksturojumam.

Pie šķirnes kaķu audzēšanas nonākuši, iegādājoties šķirnes kaķēnu, tad sākuši apmeklēt izstādes, un tā tas visai ģimenei iepaticies un kļuvis par kopēju hobiju. Džigitai pašlaik ir seši pieauguši kaķi – viens eksotiskais un pieci Persijas kaķi: Liona May Ellada, LV*Nostri Vincent Xclusive (mājās tiek saukts par Dereku), LV*Nostri Vincent Goot A Feeling (mājās sauc par Gabrielu), Allemars Susanna, Alemars First Edition (mājās sauc par Elzu) un Olivia af Jurian (mājās sauc par Olīviju).

Divi no audzētavas runcīšiem ir jau pasaules čempioni. Tie ir LV*Dzintara zvaigzne Dolārs un LV*Dzintara zvaigzne Black Bear. Džigita Drēviņa ir ļoti pateicīga abām minēto runču īpašniecēm Ivetai un Ivitai ar ģimenēm par runčuku sagatavošanu un izstādīšanu dažāda mēroga izstādēs. «Man gan jāsaka, ka ar visiem mūsu lolojumu jaunajiem saimniekiem mums ir ļoti jaukas attiecības un mēs uzturam kontaktus, līdz ar to arī esmu ieguvusi jaunus draugus,» priecājas Džigita Drēviņa.

Kaķi ikdienu padara priecīgāku

Lūgta pastāstīt kādu interesantu, mīļu vai pamācošu gadījumu no kaķu dzīves izstādē vai mājās, Džigita Drēviņa teic, ka interesanti gadījumi ir gandrīz katru dienu, bet tādi īpaši nenāk prātā. «Viens no pēdējiem bija tāds, ka mazais krēma krāsas kaķēns rūca, kad es tuvojos savam spilvenam. Man tas bija nesaprotami, jo mēs bieži draudzīgi guļam uz spilvena, bet tagad mani tur nelaiž. Kā eju prom, ļoti draudzīgs ar mani, bet, kā tuvojos spilvenam, tā rūc, arī savus brālīšus nelaiž tuvumā un rūc. Tā nu mēs tādā kā nesaprašanā. Vakarā, kad klāju gultu, atklājās rūkšanas iemesls. Izrādās, minčuks tur bija paslēpis savu spēļu pelīti. Pēc tam visu vakaru staigāja ar pelīti zobos un meklēja tai jaunu slēptuvi.

Vēl varētu atzīmēt, ka tad, kad ķemmēju kaķus, pazūd pa dienu uzkrātais stress, es tiešām relaksējos. Minčus nav nepieciešams ķemmēt katru dienu, es to daru divas reizes nedēļā. Bet, tā kā man viņi ir vairāki, tad katru dienu sanāk kādu izķemmēt,» stāsta skaisto kaķu saimniece.

Iveta Odiņa

Citi interesanti raksti

10 maldīgi uzskati par mājdzīvniekiem

Virtuves apvienošana ar istabu

Par mājdzīvnieku turēšanu varat aprunāties Cāļa forumā

Zaļumu un pūkainīšu stūrītis