Saimniecība

Kaķu tualete – kādu un kurā vietā

Pieņemot savās mājās dzīvot kaķīti, viens no jautājumiem, kas ir jāatrisina, kur likt kaķa tualeti un kurā vietā to vislabāk iekārtot.

Lai nerastos problēmas ar kaķa nokārtošanos, ir svarīgi, lai viņam patiktu vieta, kurā to darīt – lai nebūtu specifiska, viņam nepieņemama smarža, lai arī saimniekam var likties, ka smiltis ar lavandas aromātu būs tieši laikā, kā arī, ja tiek liktas smiltis vai granulas, kaķim tās nebūtu nepatīkamas ķepām, jo citādāk viņš izvairīsies no šādas tualetes apmeklēšanas un meklēs citu vietu, kur to darīt. Tāpat kaķa kaste nedrīkst stāvēt blakus ēdienam, jo viņam nepatīk nokāroties vietā, kas ir tuvumā ēšanas vietai un var sajaukt viņa smaržu sajūtas. Protams, svarīga ir arī regulāra kastītes satura maiņa – cik bieži to darīt, jāskatās pēc sava kaķa, jo ir kaķi, kuri neies uz tualeti, ja tā netiks uzreiz iztīrīta, bet citi var vairākas reizes nokāroties neiztīrītā kastītē – tā teikt, katram savas prasības. Tāpat svarīgi ņemt vērā, vai vieta ir pietiekami klusa un ērta, jo ir mājdzīvnieki, kuri nevēlas kārtot savas dabiskās vajadzības vietā, kur garām iet cilvēki, skaļi darbojas kāda tehnika vai ir pārāk spilgts apgaismojums, jo kaķi visbiežāk savas dabiskās vajadzības nokārto, citiem neredzot, ja ir tāda iespēja.

Ja kaķēns ir tikko iegādāts, ir svarīgi, lai pirmo reizi viņš nokārtotos tieši saimnieka izvēlētājā vietā un tualetē, citādāk viņš var pieņemt, ka pirmā izvēlētā vieta ir arī īstā un tad pieradināt pie kastītes būs grūtāk. Ja tomēr kaķēns nokārtojies kur citur, vissvarīgākais ir atbrīvoties no smakas, kas tajā vietā radusies, lai mājdzīvnieks to neuztvertu par nokārtošanās vietu.

Ja kaķu tualetē tiek izmantotas speciālās kaķu smiltis, tad jāizvēlas tādas, kas patīk arī kaķim – to var notestēt, pavērojot, kā kaķis iet uz tualeti. Ja ir nolemts mainīt tualetes saturu, labāk to darīt pakāpeniski, lai kaķis varētu pierast. Ja pēc jaunu smilšu iegādes kaķis iet retāk uz tualeti vai pat nokārtojas blakus tai, tas ir tiešs rādītājs, ka smiltis kādu iemeslu dēļ mājdzīvniekam nav pieņemamas. Ir dažādi veidi kaķu tualetes saturam, sākot ar jau no seniem laikiem zināmajiem avīžu gabaliem, piemājas smiltiņām, līdz mūsdienīgākajiem – cementējošas vai necementējošas smiltis, koka granulas un tamlīdzīgi. Ja ierasts izmantot piemājas smiltiņas vai skaidas, tad jārēķinās, ka tām ir daudz trūkumu – tās neuzsūc smaku, mitrās smiltis pielīp kaķim pie kājām un tās tiek iznēsātas pa visu māju, ļoti bieži jāmaina. Silikona granulu labā īpašība ir tā, ka tās neput, labi uzsūc nevajadzīgas smakas, un tā kā granulas ir lielas, tās nelīp pie kaķa ķepām un netiek iznestas ārā no tualetes. Jārēķinās gan, ka dēļ to labās mitruma uzsūkstpējas, ja mājās ir mitrs gaiss, granulas ātri paliks mitras un nelietojamas. Vēl kaķiem varētu nepatikt to radītā skaņa – čirkstoņa. Presētas skaidu granulas – labi uzsūc smakas, bet gana bieži jāmaina. Cementējošās smiltis – izdalījumi salīp pikucī un ir ērti izņemami, tāpēc smiltis ilgi var lietot, tā kā mitrumu neuzsūc, tad var lietot arī telpās ar lielu gaisa mitrumu. Tāpat neatkarīgi no tualetes satura, laiku pa laikam tā kārtīgi jāizmazgā, lai kastītē pašā neiesūktos nekādi aromāti un nevairotos baktērijas.

Iveta Rozentāle

Citi interesanti raksti

Mājās gatavota barība kaķiem

Citrons un citronskābe saimniecībā

Par mājdzīvnieku turēšanu varat aprunāties Cāļa forumā

Zaļumu un pūkainīšu stūrītis