Saimniecība

Mājās gatavota barība kaķiem

Raksta tapšanā konsultēja ‹‹LV.Minkuparks›› audzētavas īpašniece Baiba Lapinska (www.minkuparks.lv). 

Mūsu forumā kaķu mīļi diskutē par to, kā pagatavot saviem mājas mīluļiem, kaķiem, barību pēc savām iespējām mājās (diskusiju lasīt šeit). Tāpēc vaicājām Baibai Lapinskai, vai ir iespējams pagatavot sabalansētu barību saviem mīluļiem mājas apstākļos un kā to izdarīt. Tāpat interesējāmies, vai ir ēdieni, ko kaķiem labāk nedot, un vai ēdamais kaķenēm, runčiem un dažādas šķirnes kaķiem ir atšķirīgs.

Pašu gatavota barība kaķiem un vitamīni

Pilnībā sabalansēt un sagatavot barību mājas apstākļos nav iespējams. Ja dzīvnieku baro ar mājas barību, bet kaķim nav iespējas apēst peli, putnu vai kādu citu dabīgo medījumu, ir obligāti jādod papildus vitamīni.

Foto: Ilze Zicāne

Baiba Lapinska dalās ar savu personīgo recepti: ‹‹Tā sevī ietver ļoti daudz un tajā pašā laikā ir derīga gan novārgušam organismam, gan arī normālam vai pat apaļīgam dzīvniekam.

Sastāvdaļas:

½ vistas/tītara/liellopa gaļas (der subprodukti: niere, sirds, aukstajā gadalaikā – arī tesmenis);

¼ burkāni/ķirbis;

¼ auzu pārslas + rīsi.

Gaļu kopā ar burkāniem (šķiedrvielas) un ķirbi (ļoti veselīgi aknām, nierēm) apvāra. Kad gandrīz ir gatavs, ņem ārā un samaļ gaļas mašīnā. Buljonā ieber auzu pārslas un rīsus, sagaida, kad uzmet pirmo burbuli, uzliek vāku un atstāj uzbriest. Tad abas daļas samaisa kopā un pa porcijām liek trauciņos saldēties. Atlaidina, pielej nedaudz ūdens (tā, lai siltens), un – labu apetīti! Tomēr godīgi jāsaka, ka ir daļa kaķu (ja nav no bērnības pieraduši), kas Jūs ar visu ‹‹Kaķenes Miksli›› pasūtīs bekot. Tādiem kaķiem tad ir jādod vienkārši apvārīta vistas vai liellopa gaļa. Jēlu gaļu es pati nedotu, vienīgais izņēmums būtu tad, ja būtu pārliecināta par gaļas izcelsmi. Ja gaļa izraisa aizdomas, es to vāru pamatīgi.››

Novājinātiem dzīvniekiem vai kaķēniem

Ļoti noderīgi novājinātiem dzīvniekiem un maziem kaķēniem ir dot nedaudz garneļu. Īpaši veselīgi un noderīgi ir dot olas – vistu vai paipalu. Olas var jaukt klāt gan gaļai, gan biezpienam. Vēlamā deva vienu mēnesi vecam kaķēnam ir divas paipalu oliņas nedēļā. Tā kā kaķēni vienā metienā parasti ir 3–4, tad būs ļoti labi, ja dos vienu oliņu, sadalītu uz visiem kaķēniem. Baiba Lapinska skaidro: ‹‹Mazkaķu piebarošanu apmēram viena mēneša vecumā es sāku ar biezpiena un jogurta maisījumu, vēlāk pievienojot paipalu olas. Tad sāku piedāvāt maltu vārītu vistu un tad jau augstāk pieminēto miksli.››

Ko kaķim labāk nedot

Ar pienu ir tā, ka mazam kaķēnam organismā ir fermenti, kas sadala piena taukus. Apmēram trīs mēnešu vecumā šie fermenti kā nevajadzīgi pazūd, jo nekur dabā kaķu dzimtes dzīvnieki vēlāk pienu nedzer.

Foto: Ilze Zicāne

Labākajā gadījumā piens tiek lietots kā ūdens. Sliktākajā gadījumā kaķēnam vai pieaugušam dzīvniekam rodas caureja, kas mazam zvēriņam organisma atūdeņošanās dēļ var izraisīt pat nāvi. Kaķiem var dot skābpiena produktus – skābu krējumu, jogurtus, kefīru, rūgušpienu, biezpienu – bet, protams, ar mēru.

Tāpat diskutējams jautājums ir par zivīm. Baiba Lapinska retoriski jautā, vai varam iedomāties kaķi pirms vairākiem tūkstošiem gadu ar zivi. Protams, ka nē. Kaķis zivi ēst var, tikai ar nosacījumu, ka ļoti nelielās devās, vēlams apvārītu. Turklāt vēl viena lieta, par ko cilvēki neaizdomājas – zivs pastiprina urīna smaku un nelabvēlīgi ietekmē nieres. 

Aknas var dot tikai ļoti nelielos daudzumos, jo aknās esošais A vitamīns pārāk lielos daudzumos var izraisīt veselības problēmas.

Nedrīkst dot ēdienu, kas ir sālīts (ietekmē nieres) un ar garšvielām (ietekmē ožu). Tas pats attiecas arī uz kūpinājumiem un žāvējumiem. Protams, ja saimnieks kaķim iedos kūpināta vistas spārniņa galu vienu reizi mēnesī, visticamāk, nekas arī nenotiks, bet dot treknās, apceptās ādas savam kaķim ir neprāts.

Ēdiena atšķirības runčiem, kaķenēm un dažādām šķirnēm

Šķirnes un nešķirnes dzīvnieki neatšķiras. Arī starp šķirnēm nav milzīgas atšķirības, izņemot to, ka ir atsevišķas šķirnes, kuru pārstāvjiem ir jābūt patiesi slaidiem un elegantiem (Siāmieši, Orientāļi, Balinēzieši, Kornvolas reksi, Devonas reksi u. c.).

Foto: Ilze Zicāne

Tas, kas ēdienam atšķiras, ir piedevas, vitamīni un treknums. Resnam kaķim jādod mazāk trekna barība ar vairāk šķiedrvielām un mazāk taukiem. Garspalvainam kaķim vairāk vai biežāk var dot spalvas šķeļošās pastas un piedevas.

Runcim atšķirībā no kaķenes ir jutīgāka nieru sistēma. Tas viss ir jāņem vērā, lemjot, ar ko barot savu mīluli.

Ārā dzīvojošs kaķis ir jābaro ar treknāku barību (šī informācija ir izlasāma uz visu sauso barību iepakojumiem) un jādod ēst tik, cik dzīvnieks grib. Arī dabīgā barība jādod vairāk.

Normāla mājas kaķa fizioloģiskais process dienā ir viena līdz divas nopietnās reizes tualetē un čurāšana – divas līdz četras reizes. Ja mājas mīlulis pēkšņi šo kārtību maina, nevilcinoties jādodas pie vetārsta. Jebkuras problēmas vieglāk un lētāk ir risināt sākumā. Ja kaķis pa lielam nokārtojas vairāk nekā divas reizes dienā, tas, ļoti iespējams, nozīmē, ka barība ir nevērtīga un viņa kuņģis, nieres un aknas strādā ar lielu pārslodzi, lai no tā izvilktu dzīvības uzturēšanai vajadzīgās barības vielas. Tas, protams, liek aizdomāties par mājās gatavotas pārtikas pilnvērtīgumu un lietošanu. Taču nedrīkst aizmirst, ka gadījumā, ja netiek dota rūpnieciski ražota, kvalitatīva sausā barība, obligāti ir jādod vitamīni.

Atkāpe par sauso barību

Baiba Lapinska norāda: ‹‹Runājot par sauso barību, vēlos vēlreiz uzsvērt, ka krāsvielas un garšas pastiprinātāji nelabvēlīgi ietekmē nieres un aknas. Taču daļa no šīm krāsainajām sausajām barībām ir lietojamas. Piemēram, sarkanā krāsa rodas no biešu šķiedrvielas, kas tiek pievienota sausās barības masai.

Toties, kad man veikalā mēģina pārdot barību, kas nemaksā pat latu kilogramā, man patiesi rodas jautājums – kādi salmi tur ir samalti ar kaulu miltiem? Kas var būt barībā par latu – vislētākie kaulu un zivju milti kā proteīna avots un vislētākās labības atliekas? Vai ar to ir vērts barot dzīvnieku?››

Sagatavoja Iveta Rozentāle

Citi interesanti raksti

10 maldīgi uzskati par mājdzīvniekiem

Virtuves apvienošana ar istabu

Par mājdzīvnieku turēšanu varat aprunāties Cāļa forumā

Zaļumu un pūkainīšu stūrītis