Saimniecība

Skotijas nokareno ausu kaķis

Šo kaķu īpatnība ir tieši noliektajās austiņās, smaidā izliektajā sejiņā (no sāna skatoties izskatās, ka kaķis smaida) un vēl viena raksturīga īpatnība - kaķis mēdz sēdēt un pakaļķepām, gluži kā vāvere.

Ausu forma kļūst zināma ~ 3 - 4 nedēļu vecumā, kad atveras auss gliemežnīca un ausis vai nu noliecas uz leju, vai iztaisnojas. Ideāla nokareno ausu forma ir tad, ja ausis pilnībā piekļautas galvai.

Raksturs - ne pārāk uzbāzīgs, ne pārāk vienaldzīgs un flegmatisks. Arī netrokšņo daudz, biežāk tas klusi maļ savas dzirnaviņas. Ja aug ģimenē ar bērniem, biežāk arī bērniem pieķeras, rotaļājas ar mazajām rotaļlietām, bumbiņām, staigā bērnam pa pēdām.

Vilna – līdzīga Britānijas īsspalvaino kaķu vilnai, sastopamas daudzas krāsu varietātes. Viegli kopjams, mīksts un patīkams. Retāk sastopami garspalvainie (Highland Fold kaķi), kurus pazīst kā Skotijas kalnienes nokareno ausu kaķus.

Iegādājoties Skotijas nokareno ausu kaķi, uzmanība jāpievērš ķepām, astei, uzmanīgi jāpārbauda, vai nav skriemeļu deformācijas.

Metienos dzimst gan straiti (kaķi ar taisnām ausīm), gan foldi (nokareno ausu kaķi), jo divus foldus nepāro sakarā ar letālā gēna klātbūtni.

Šķirne Latvijā ieviesta samērā nesen, bet strauji guvusi atzinību. Šos kaķus audzē galvenokārt klubā „Felimurs”.

Par mazajiem kaķēniem - jau no pirmajām dienām tie tiek ņemti rokās un apmīļoti, lai pierastu pie cilvēka tuvuma. Kad ~ 1 mēneša vecumā kaķēni sāk iepazīt apkārtni (nāk laukā no kastes, mājiņas, kurā līdz šim dzīvojuši), tos sāk piebarot - ar sakasītu vistas fileju, konserviem, vēlāk jau ar sauso barību, var dot kaķu pienu (nopērkams veterinārajās aptiekās), svaigu ūdeni, skābo krējumu, biezpienu. Kaķu mamma nodarbojas ar "podiņmācību" un ierāda vietu, kur asināt nagus. Svarīgi! - lai aizejot uz jaunajām mājām, tur priekšā jau gaidītu nagu asināmais stabiņš un tādas pašas smiltis (var paņemt no mammas kastes daļu smiltis, lai būtu atpazīstama smaka) kā mājās, smiltis pret citām (piemēram, no granulu smiltīm pāriet uz cementējošām) var nomainīt tad, kad kaķis jau pilnībā pieradis pie jaunajām mājām un jaunās tualetes. Arī barību drīkst mainīt pakāpeniski, lai kaķa organisms pierod pie pārmaiņām.
Pirms pirmās potēšanas kaķi obligāti jāattārpo (2 nedēļas pirms), jo visiem kaķiem var būt iedzimtie tārpi. Pirmā vakcinācija 8 nedēļu vecumā. Pēc tam kaķis jāattārpo regulāri – 2 reizes gadā. Ja mājās ir mazi bērni, pat līdz 4 reizēm gadā. Attārpošanai izmanto labus līdzekļus, piemēram, pastu Virbac, jo ir lētie preparāti, kuri neiznīcina visus tārpus.

Kaķēni uz jaunajām mājām drīkst doties ne ātrāk kā 10 nedēļu vecumā!!!

Barošana – ar gatavo barību vien nepietiek, kaķis ir jāpiebaro ar svaigu vistas, truša gaļu (vislabāk, ja var dabūt svaigu, nesaldētu). Var dot svaigu jūras zivi (tikai ne grūsnām kaķenēm, jo zivs kavē mazuļu attīstību), ezera zivi termiski jāapstrādā, jo iespējama tārpu oliņu klātbūtne. Zivi dod tikai 1-3 reizes mēnesī. Labs kalcija avots – biezpiens, jogurts bez piedevām, specializētais kaķu piens, skābais krējums. Ļoti labs vitamīnu avots – mazo putnu olas. Piemēram, paipalu olas var dot gan svaigas, gan vārītas. Lielisks B un E vitamīnu avots ir kviešu dīgsti pulverī (piemēram, „Reformi Keskus”), ko var piejaukt konserviem. Istabas kaķa saimniekam jāaudzē zālīte (trauciņā iesēj kviešu graudus, vai arī, sēklu veikalos ir nopērkamas sēklas kaķu zālei) reizi 1 – 2 mēnešos un jādod kaķim. Zāle palīdz izvadīt vilnas kamolus (kaķis tos atvemj), kā arī, kaķu zāle ir labs vitamīnu avots.

Kaķim nedrīkst dot kūpinājumus, pākšaugus, vistas kaulus, govs pienu.

Kopšana – arī īsspalvaino kaķi ieteicams sukāt vismaz reizi nedēļā. Reizi pāris nedēļas jātīra ausis, jāapgriež nagi (uzmanīgi, tikai pašu naga galiņu, lai netraumētu dzīvnagu). Ja nagus sāk kniebt, tie jākniebj visu laiku, vismaz divas reizes mēnesī.

(mazie fotomodeļi Aramiss Adamas un Aideen Adamas)

Dana Kalašņikova, audzētava „Adamas”, klubs Felimur

Citi interesanti raksti

Kam vislielākās ausis?

Zilā krāsa interjerā

Par mājdzīvnieku turēšanu varat aprunāties Cāļa forumā

Zaļumu un pūkainīšu stūrītis