Saimniecība

Izvēlamies putnu

Kāpēc putns, nevis kaķis vai suns?

Gribu putnu! Ceļi līdz tādam secinājumam ir ļoti dažādi. Vieni, bērnībā ir stiepuši mājās visdažādākos dzīvniekus, tomēr beigās apstājas pie putniem. Otri, klusā vakarā apskatot savu tukšo māju, nodomā: „Tukšs un kluss, kā kapā, varētu kāds vismaz pačivināt”. Trešais, noguris no bērna čīkstēšanas: „Mamma, es gribu sunīti. Lūdzu, nopērc sunīti” - kā kompromisa variantu piedāvā iegādāties papagailīti. Tātad, katram savs ceļš. Mēģināsim apkopot iemeslus, kas pamudina cilvēkus iegādāties spalvotos lidoņus.

 • Patīkamai brīvā laika pavadīšanai
 • Vienkārši gribās mājās kādu dzīvnieku
 • Žēl skatīties, kā putns mokās veikalā
 • Eksotiska putna iegāde – labs finansiāls ieguldījums, jo tas ir stilīgi un mūsdienīgi

Šie iemesli ved pie spontāna lēmuma. Tas nav pareizākais veids putna iegādei. Lai kādi nebūtu putna pirkšanas motīvi, tomēr lēmumam jābūt ļoti pārdomātam. Jāsaprot, ka jūs uzņematies atbildību par dzīvu radījumu. Jāatceras, ka jūsu ģimenē ienāks jauns ģimenes loceklis, draugs, kurš var nodzīvot ar jums pat vairākus gadu desmitus.

Lai palīdzētu jums izvērtēt savu gatavību šādam nopietnam solim, izvērtēsim putnu turēšanas plusus un mīnusus.

Putnu turēšanas plusi

 • Jautrs un dzīvespriecīgs draugs, kas jūs sagaida mājās
 • Patīkams ārējais izskats
 • Daudziem putniem ir ļoti izteikts raksturs, kas padara tos par interesantiem novērošanas objektiem. Dažu putnu intelekta līmenis (papagaiļi un vārnu dzimtas pārstāvji) ir pietiekami augsts abpusējam kontaktam ar saimnieku.
 • Nepiemīt raksturīga smaka
 • Putnu viegli kopt. Ja sekosiet padomiem un ieteikumiem, tad varēsiet izvairīties no atkritumu izmētāšanas blakus būrim.
 • Putns nav jāved pastaigā divreiz dienā.
 • Ievērojot vienkāršus noteikumus, putni reti slimo un diezgan ilgi dzīvo (atkarīgs no šķirnes)
 • Nav vajadzīga liela telpa
 • Aizbraucot atvaļinājumā, būs vieglāk atrast kādu pieskatītāju, nekā kaķim vai sunim

Tomēr vienmēr ir arī medaļas otra puse. Daži plusi mēdz pārvērsties mīnusos.

Putnu turēšanas mīnusi

 • Skaļi kliedzieni, uzmācīgas skaņas
 • Netīrumi, spalvas. Dažiem putniem, piemēram, kakadu, birst smalkas zvīņas, „blaugznas”
 • Putnam jāvelta laiks. Jo gudrāks putns, jo vairāk ar to jānodarbojas – viņu neuztrauc, ka jums gribās skatīties televizoru, klausīties mūziku vai rakstīt atskaiti.
 • Neierobežota putnu ziņkārība. Diemžēl bieži mūsu priekšstati par to, ko drīkst pārbaudīt uz izturību ar knābi un ko nē, atšķiras. Putnam nav jēgas skaidrot, ka tikko pabeigts remonts bija ļoti dārgs, ka nežēlīgi saplosītā puķe auga jau divdesmit gadus, ka nupat apķēzītais papīrs ir svarīgs dokuments u.t.t.
 • Veselības problēmas putniem (arī citiem dzīvniekiem) uzrodas tad, kad jums jau tā problēmas pāri galvai
 • Putni slimo ar ļoti nopietnām slimībām
 • Var būt alerģija pret spalvām vai izkārnījumiem
 • Periodiski būs jārisina problēma, kur likt putnu jūsu prombūtnes laikā
 • Lielie papagaiļi var sāpīgi ieknābt

Esat izsvēruši visus „par” un „pret”un joprojām gribat putnu? Kādu putnu tad izvēlēties? Svarīgi ir saprast, kas tieši putnos jūs piesaista. Kādam patīk putnu dziesmas, kādas skaists apspalvojums, bet kādam gribās aktīvi komunicēt ar putnu. Jebkurā gadījumā der ieteikums: no vienkāršā uz sarežģīto. Pieredze ir ļoti svarīga. Ir putnu, kurus cilvēki tur nebrīvē jau no seniem laikiem. No tiem arī vajadzētu sākt apgūt putnu turēšanas ābeci. Tie ir kanārijputniņi, pundurpapagaiļi (viļņpapagaiļi), korellas un zaļspārnīši (nešķiramie), dažas baložu šķirnes. Tie ir diezgan pieticīgi un piedos jums nelielas kopšanas kļūdas.

Kāds teiks: „Priekš kam man kanārijputniņš, ja man ir pietiekami līdzekļi un es vēlos žako vai kakadu! Liela muiža! Internetā ir padomi, kā turēt un barot – seko padomiem un viss būs kārtībā!” – tomēr šoreiz viņam nebūs taisnība. Paskaidrosim, kāpēc. Paņemsim, piemēram, suni. Jebkurš kinologs vai suņu audzētājs jums pateiks, ka cilvēks bez suņa audzināšanas pieredzes nedrīkst ņemt rotveileru vai kaukāzieti. Viņš netiks galā ar suni un vis var beigties traģiski. Gadījumā ar putnu sekas nebūs tik lielas. Bet tik un tā slikti vai nepareizi audzināts liels putns garantēti sagādās jums kaudzi nepatikšanu. Beigās jūs gribēsiet tikt vaļā no tā un atkal jums būs problēmas, jo tādu putnu nebūs viegli pārdot. Rezultātā jums būs nervi čupā, bez naudas un ar pārliecību, ka putnus tur tikai mazohisti.

Ar dzīvniekiem nemēdz būt vienkārši un viennozīmīgi. Grūti pat iedomāties, kur nu vēl aprakstīt, visas situācijas, kas var gadīties, saskaroties ar putniem.

Piemēram, jūs iegādājaties kādu putnu, kurš jābaro ar graudiem un sēklām. Barošanas maisījumam ir ļoti daudzpusīgs sastāvs, bet jūsu putns ēd tikai saulespuķu un kaņepju sēklas. Jūs taču vēlaties veselīgu un ilgi dzīvojošu putnu, tāpēc jāpieradina ēst arī citas sēklas. Tālāk jau grūti dot viennozīmīgu padomu, jo katrs putns ir individuāls. Ja jūs samazināsiet „garšīgo” sēklu īpatsvaru, tad viens putns negribīgi, bet tomēr knābās arī citas sēklas, bet otrs var spītīgi ēst tikai viņam garšojošu barību, ar katru dienu krītoties svarā. Trešais sāks ēst citu barību, ja to izmērcēs ūdenī.

Tātad, jums ir jāvēro, jādomā un dažreiz jāpieņem nestandarta lēmumi. Bet tas nāk tikai ar pieredzi.

Nav universālu padomu, kāds putns būs jums vispiemērotākais. Katrā gadījumā lēmums jāpieņem katram pašam.

Putna izvēle: ieteikumi

Kā pirmo putnu nevajadzētu izvēlēties lielu papagaili (ara, kakadu). Iesācējam būs grūti tikt galā ar nopietna putna apmācīšanu, pastāv iespēja sabojāt putna raksturu. Ja nu ļoti gribās lielu papagaili, tad putna jāvēršas pie speciālista, kas palīdzēs apmācīt putnu. Visi lielie papagaiļi prasa daudz uzmanības.

Ja jums patīk vidējie papagaiļi (žako, amazoni), bet nav iepriekšējās pieredzes ar tiem, tad izvēlieties amazonu. Tie ir gandrīz tik pat pļāpīgi, kā žako, bet ir daudz saticīgāki, vieglāk iedzīvojas jaunos apstākļos, ātrāk pierod pie jauniem cilvēkiem, tiem ir mazāk slikto ieradumu, retāk ir nervozi un izplūkā sev spalvas.

Ja jums jau ir bijuši vidējie papagaiļi, tad var iegādāties žako. Uzskata, ka tie ir paši gudrākie papagaiļi, dažreiz izskatās, ka tie ir ciniski aprēķinātāji – „tu man, es tev”. Tie ļoti labi atceras vārdus un frāzes (pat līdz 2000). Bet ja ar putnu nepietiekami nodarbojas, tad putnam ir garlaicīgi, tas var izsaukt neirozi, spalvu izplūkāšanu un slimības. Žako pieprasa pastāvīgu uzmanību, grib dominēt ģimenē, bet tomēr ātri saprot, „kas mājās saimnieks”. Mēdz būt greizsirdīgi un atriebīgi.

Ja jūs nevarēsiet veltīt putnam daudz laika, tad labāk izvēlēties viļņpapagailīti vai korellu. Šie putni viegli pieradināmi un apmācāmi, tiem patīk spēlēties un runāties. Dažreiz var būt skaļi, labprāt paliek vieni. Ja gribat, lai putni vienkārši dzīvo savu dzīvi un priecē skatienu, tad derēs kanārijputniņi vai pārītis nešķiramo papagaiļu. Bet tie ir tikai vispārīgie ieteikumi.

Citi interesanti raksti

Putnu barošana ziemā

10 maldīgi uzskati par mājdzīvniekiem

Par līdzīgiem tematiem varat aprunāties Cāļa forumā

Zaļumu un pūkainīšu stūrītis