Saimniecība

Pavasaris un jauna frizūra...sunim

Pavasarī, kad ārā var doties nevis ar cepuri, bet maigā dienvidu vējiņā plīvojošiem matiem, cilvēki vairāk atceras par iespējām apmeklēt frizieri. Bet kā tas ir ar mūsu četrkājainajiem draugiem – suņiem? Par suņu frizēšanos mums pastāstīja Raimonda Dūšele.

Galvenā prasība suņu friziera amatā – mīlestība pret klientiem

Par suņu frizieri var mācīties visi, kuriem ir cilvēku friziera sertifikāts vai vienkārši vēlme apgūt šo profesiju. Pats galvenais ir mīlestība pret dzīvniekiem un mācēt turēt rokā šķēres, kā arī ar tām rīkoties. Ir arī iespēja iziet speciālus suņu frizieru kursus.

Raimondai suņi ir bijuši no bērnības, un arī no bērnības tie ir viņas mīļākie dzīvnieki. Pašlaik viņai ir viens sunītis – Krievu toiterjera meitenīte Etnija. Tomēr šo darbu Raimonda izvēlējās nejauši – devās uz pārrunām par pārdevējas-konsultantes darbu un, tā kā viņai ir frizieres sertifikāts, saņēma piedāvājumu papildu strādāt par suņu frizieri.

Kad jāuzsāk suņu frizēšana

Būtībā friziera apmeklējums nav obligāts nevienam, ja saimnieks pats spēj veikt higiēnisku spalvu apgriešanu. Garspalvaino šķirņu suņiem noteikti vajag apstrādāt ķepas, dupsi, ausis, bet to var izdarīt arī pats saimnieks.

Vai vetārsti to dara? Ir vetārsti, kuri to dara, bet, cik zinu, tas vetārstiem obligāti nav jāprot. Tādēļ mūsdienās ir dažādi saloni mūsu mīluļiem. Suņu frizierim noteikti ir jāstrādā ar profesionālajiem kopšanas līdzekļiem un instrumentiem.

Kā notiek suņu frizēšanas process

kā Raimonda ir arī pārdevēja-konsultante, tad vidēji laiks frizēšanai ir līdz divām stundām. Bet vienam sunim griezt spalvu divas stundas vajag tikai tādā gadījumā, ja viņam ir savēlumi (visa spalva ir pinkās). Parasti frizēšanās laiks vienam sunītim ir viena stunda. Procesā ietilpst ķemmēšana, mazgāšana, žāvēšana, griešana un veidošana.

Suņus, kuri kož un ir nikni, parasti nemaz neved frizēties. Frizierim ir arī tiesības atteikties frizēt sunīti, ja redzams, ka viņš var iekost. Bet tādu gadījumu praktiski nav, jo suņi, kurus pastāvīgi ved frizēt, ir pieradināti pie frizieriem. Gadās, ka suņuks baidās, piemēram, no matu mašīnas vai fēna, tad viss ir jādara lēnāk un uzmanīgāk un, protams, jārunājas ar sunīti, lai viņš saprot, ka viņam nedarīs pāri. Suņa saimnieka blakus nav, jo tad suns ir mierīgāks.

Suņukus var krāsot ar profesionālajām krāsām. Ir krāsas visos toņos, bet pārsvarā cilvēki sunīti krāso tad, ja viņam ir izbalējusi spalva vai ir radušies plankumi un saimnieks suņukam vēlas spalvu vienā tonī. Krāso arī nadziņus visdažādākajās krāsās. Ir speciālā suņu spalvas laka, tā tiek pūsta, ja vajag ieveidot spalvu. Tas ir tad, ja saimnieks sunīti ved uz izstādi. Izstādēs vērtē arī suņa spalvu.

Raimonda nav dzirdējusi, ka kāds suns tiktu frizēts narkozē, jo frizēšana nav sāpīgs process un narkoze nav nepieciešama.

Suņu frizūru mode un citas stila lietas

Pirmo reizi sunītis būtu jāved pie friziera tad, kad saimnieks redz – sunim pie dupša ir gara spalva, uz ķepām arī ir pagara spalva. Tad suns ir jāsakopj. Bet, kā jau iepriekš minēts, to visu var izdarīt mājas apstākļos arī pats saimnieks.

Frizēšanas biežums ir atkarīgs no paša suņuka – cik ilgā laikā spalva ataug utt. Suņu puikām un meitenēm frizūras diez ko neatšķiras. Ir saimnieki, kuri, piemēram, Jorkšīras terjera puikam, nevēlas garu spalvu uz galviņas un nevēlas astīti (bantīti), vēlas tikai, lai galviņa ir kā ezītis, jo uzskata, ka bantītes liek tikai meitenēm. Bet īstenībā tā nemaz nav. Principā frizūras ir gandrīz vienādas. Tikai parasti suņu puikām bantīti vai gumiju liek zilā, zaļā vai melnā krāsā.

Nav tādu šķirņu, ko būtu vieglāk frizēt rakstura vai cita iemesla dēļ. Vieglāk ir frizēt sunīti, kurš nebaidās no friziera un instrumentiem, tādu, kurš ir pastāvīgi vests pie friziera un mierīgi, paklausīgi stāv visu frizēšanas laiku.

Ar frizūras uztaisīšanu darbs pie frizūras nebeidzas. Garspalvainas šķirnes suņi ir jāķemmē katru dienu, lai neveidotos savēlumi, lai pēc tam nebūtu jāmoka sunītis, savēlumus ķemmējot, jo tas ir nepatīkams un reizēm sāpīgs process.

Aktuālākā ir vasaras frizūra – «Kleitiņa». Muguriņas spalva ir apgriezta īsa (aptuveni 1 cm gara), un sānu spalva ir gara. Frizūra ir ērta un skaista. Protams, vasarā bieži vien pilnīgi visu suņuka spalvu griež īsu, atstājot to tikai aptuveni 1–2 cm garu. Frizūru «Kleitiņa» visvairāk griež Jorkšīras terjeriem, bet ir arī reizes, kad griež Vesthailendas baltajiem terjeriem un Maltas sunīšiem. Parasti frizūru izvēlas saimnieks.

Garspalvainajiem sunīšiem modē ir visdažādākās bantītes. Ir mazas, ir lielas un visās krāsās, arī ar pērlēm un ar «Swarovski» kristāliem. Ir arī saimnieki, kuri uz suņuka ausu galiņa līmē kristāliņus. Suņukus rotā ar dažādām elegantām kaklarotām un siksniņām, bet garspalvainajiem sunīšiem lielākā rota ir viņu spalva.

Visi fotoattēli no Raimondas personīgā arhīva.

Iveta Odiņa

Citi interesanti raksti

Pašu gatavota barība suņiem

Par ko mēs maksājam interjera dizaineram?

Par mājdzīvnieku turēšanu varat aprunāties Cāļa forumā

Zaļumu un pūkainīšu stūrītis