Saimniecība

10 maldīgi uzskati par mājdzīvniekiem

Mājdzīvnieku īpašnieku vidū, neskatoties uz zinātnisko publikāciju daudzumu, joprojām eksistē vesela virkne saistītu ar mājdzīvniekiem maldīgu uzskatu. Daži ticējumi, tādi kā „melns kaķis nes nelaimi" vai „pieskaroties krupim uzmetīsies kārpa" ir visai nevainīgi. Diemžēl daži aplami uzskati var kaitēt Jūsu mīlulim. Izskatīsim 10 visbiežāk sastopamās mājdzīvnieku īpašnieku kļūdas.

Labāk dzīvnieku ārstēt mājās

Daudzu slimību ārstēšanā nepieciešama veterinārārsta profesionālā pieredze. Tikai ārsts var uzstādīt pareizu diagnozi un nozīmēt vajadzīgo ārstēšanu! Nepareizi ārstējot, Jūsu audzēknim var rasties komplikācijas un ārstēšanas izdevumi būs daudzreiz lielāki. Jāpiezīmē, ka veterināro pakalpojumu izmaksas, salīdzinot ar cilvēku ārstēšanu, krietni zemākas.

Suņiem un kaķiem, kuri dzīvo mājās, nav vajadzīgas potes un attārpošana

Daudzās valstīs pote pret trakumsērgu ir obligāta, to nosaka likums. Ir novēroti gadījumi, kad mājās iekļūst sikspārņi, kuri ir trakumsērgas vīrusa pārnēsātāji. Tie ir potenciāli bīstami gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem. Nedrīkst aizmirst par klejojošiem suņiem un citiem trakumsērgas pārnēsātājiem (lapsas, žurkas u.c.). Noteikti jāpotē arī pret citām slimībām, jo, pat ja Jūsu dzīvnieks nepārkāpj mājas slieksni, daudzu slimību ierosinātāji ar cilvēku apaviem tiek ienesti dzīvoklī. Tas pats attiecas uz attārpošanu.

No viena metiena paņemtie brālis un māsa nepārosies savā starpā

Tas neatbilst patiesībai. Sasniedzot dzimumbriedumu nesterilizētas mātītes un nekastrēti tēviņi pārosies neatkarīgi no radniecības saitēm. Atcerieties, ka rezultātā var rasties pēcnācēji ar iedzimtiem defektiem.  Jums laicīgi jāparūpējas par sterilizāciju vai kastrāciju.

Kaķis čurā garām savai tualetei - viņš dusmojas uz saimnieku

Dzīvniekiem nav nosliece „atriebties" saviem saimniekiem un tāpēc spricēt neatļautās vietās. Viņi var iezīmēt savu teritoriju jūtot potenciālus draudus, bet vairākumā gadījumu tas ir saistīts ar veselības problēmām. Dzīvniekam var būt akmeņi urīnpūslī, urīna izvadīšanas sistēmas infekcijas, vielmaiņas traucējumi (diabēts vai nieru mazspēja). Ja rodas tādas problēmas, lūdzu, konsultējieties ar veterinārārstu.

No liela uztraukuma sunim var būt infarkts

Īstenībā suņiem un kaķiem nemēdz būt infarkti vai sirds lēkmes. Tomēr viņi slimo ar citām sirds slimībām, kuras var novest pie tās apstāšanās. Ja Jūsu sunim ir apgrūtināta elpošana vai stiprs klepus, lūdzu, vēršaties pie speciālista.

Kaķis ir bīstams zīdainim

Veci ticējumi, ka kaķis var „nozagt bērna elpu", visticamāk radās no tā, ka kaķus pievelk mātes piena smarža uz zīdaiņa lūpām. Kaķi nevar „atņemt dzīves spēkus" zīdainim, tie bieži vien nemaz nevēlas tuvu kontaktēties ar maziem bērniem. Tomēr, ja gribat pasargāt gan bērnu, gan kaķi no ievainojumiem, esiet uzmanīgi, jo mazulis var sagrābt dzīvnieku aiz astes vai spalvām.

Var sapārot savu suni bērna acu priekšā, tā paskaidrojot, kā rodas bērni

Daudzās valstīs suņu un kaķu, tai skaitā pamesto, ir krietni par daudz. Labāk bērnus apmācīt ar grāmatu un video palīdzību, neizmantojot tam savus dzīvniekus. Nav nekāda pamata domāt, ka mātes instinkta apmierināšana padarīs suni mierīgāku un uzlabos viņa raksturu. Pastāv vairāki sterilizācijas nepieciešamības iemesli, viens no tiem ir, ka samazināšanās iespēja saslimt ar krūts vēzi.

Nedrīkst turēt mājās kaķi, ja esi stāvoklī un negribi saslimt ar toksoplazmozi

Pat ja Jūsu kaķis ir slims Jūs varat viegli izvairīties no saslimšanas stingri ievērojot profilaktiskos pasākumus. Kopjot savu mīluli, it sevišķi tīrot viņa tualeti, lietojiet gumijas cimdus. Vēl labāk, ja to darīs kāds cits no mājiniekiem. Nevajag pamest vai likvidēt savu audzēkni!

Turēt suni būrī - cietsirdīgi

Suņi neuztver būri kā cietumu, drīzāk kā patvērumu. Ja laicīgi un pakāpeniski pieradināsiet suni pie būra vēlāk tas uztvers to kā savu teritoriju. Protams, ka suns nedrīkst atrasties būrī pārāk ilgi. 

Kaķim nepieciešams piens

Ja kaķi baro ar kvalitatīvu rūpnieciski ražotu barību viņam nav nepieciešams nekāds piebarojums. Izņēmums ir svaiga zāle (dažos gadījumos). Kaķiem garšo piens, bet pieauguša kaķa organisms slikti izmanto laktozi, kas padara pienu par grūti pārstrādājamu produktu. Kaķiem, kuri regulāri dzer pienu, var parādīties kuņģa un zarnu trakta problēmas.

Citi noderīgi raksti

Fretka jeb mājas sesks

Garšaugi uz palodzes

Par līdzīgiem tematiem varat aprunāties Cāļa forumā

Zaļumu un pūkainīšu stūrītis