Saimniecība

Dzīvnieku (smieklīgās) bailes un dusmu izraisītāji

Mājdzīvnieki baidās no pērkona, no salūta un vēl no daudzām dīvainām lietām. Protams, dzīvnieka uztverē tas noteikti ir liels pārdzīvojums, bet saimnieki nereti par to tikai uzjautrinās. Par to, kādas ir dzīvnieku bailes, pieredzē dalās forumu dalībnieki, kā arī lūdzām komentāru veterinārārstei Ivetai Kļavai (prakses vieta SIA Alfa Vet, tālrunis ‪‪26549687) un Dienesta un sporta suņkopības mācību centra speciālistei Vladislavai Akimovai.

Kaķiem baiļu topā fēns un putekļusūcējs

Pēdējā laikā izskanējusi interesanta teorija – varbūt kaķi baidās no putekļusūcēja tāpēc, ka viņiem par šo ierīci zināms kas tāds, ko mēs vēl nezinām un nenojaušam? Tas vēl zinātniekiem jāpēta, bet kaķu saimnieki vēsta, ka viņu mīluļi baidoties arī no urbja, fēna, vibrējošas veļas mašīnas vai mājas uzkopšanas kā tādas.

Foto: istockphoto.com

Kad fēns nolikts plauktā, dažs kaķis šņākdams lavās pie fēna un sit tam ar ķepām vai ik reizes, kad iet garām, iesit putekļu sūcējam. Cits kaķis, kad sūcējs nedarbojas, mierīgi guļ tam virsū. Kādam kaķim patīk baidīties no putekļusūcēja. Citādi to nevaru nosaukt, jo katru reizi, kā paņem putekļusūcēju, kaķis atskrien vienalga no kurienes un šņāc, slēpdamies aiz kaut kā tuvumā stāvoša.

Vēl kaķi baidās no disku kārbas, kas izbīdās no datora; ja pakrata dzērienu pudelē; no noņemtām aizkaru stangām un aizkaru vilkšanas trokšņa; no ar kājām gaisā nolikta galda; no skaņas, kas rodas, kad staigā ar augstpapēžu zābakiem pa koka grīdu; no rullītī satītajiem atkritumu maisiņiem; no uztītiem matu ruļļiem; no bērniem, kas rāpo vai skrien pakaļ; pēkšņiem trokšņiem; no saimnieces ar adāmadatām rokās, ar jaunu frizūru vai jaunā cepurē; no vadiem, kas tiek turēti rokās; no lietussarga, pat neatvērta; no mandarīnu mizām; no istabas vidū noliktas ceļojuma mājiņas; no tā, ka saimniece iet vannā; no citur noliktām lietām, piemēram, uz dīvāna uzmests džemperis, kas tur parasti nestāv; no iziešanas ārā.

Suņu nepatika pret lietām un parādībām mēdz izpausties agresīvi

Gadās, ka suns nevis baidās, bet uzbrūk tekošam ūdenim, rej, nesās virsū, kampj ūdens strūklu un rij. Kādam taksim neesot patikusi ķerra – līdz ko tā sākta stumt, tā taksis lecis pie riteņiem un kodis. Sunim ir pat nejauši uzbraukts virsū un tas viņu netraucējis pēc pagaudošanas turpināt uzbrukumus. Cits taksis labprāt nokostu brīnumsvecītes, bet vēl kāds suns kož riepās, rej, rūc uz darbojošos traktoru.

Foto: istockphoto.com

Dienesta un sporta suņkopības mācību centra speciālistes Vladislavas Akimovas komentārs:

Par suņiem izsakoties baidos būt nepopulāra – ar suni ir jāstrādā, jāsocializē un jāaudzina jebkurš suns. 99% gadījumos tās nav iedzimtas bailes (vai vispār nav bailes), bet iemācītas reakcijas. Cita lieta, ja sunim ir problēmas ar psihi.

 Suņiem vispār ļoti patīk spēlēties (suns uzbrūk tekošam ūdenim). Gadījumā ar motorzāģi sunim visdrīzāk nepatīk skaņa. Suns dzird daudz labāk par cilvēkiem. Sunim var iemācīt nepievērst šai skaņai uzmanību un parādīt, ka motorzāģis nav bīstams.

 Piemēros par suņu bailēm no lielām lietām, rūcošiem vai jauniem priekšmetiem un līdzīgos varu teikt, ka viss minētais ir dzīvnieku socializācijas, audzināšanas, apmācības un dzīves pieredzes jautājums. Dzīvniekus viegli var pieradināt pie visa minētā, lai nebūtu absolūti nekādas reakcijas.

Citi pieredzes stāsti no forumiem par dzīvnieku bailēm

Kaķis met kūkumu un izbož asti, ja saimniece uzkāpj uz ķeblīša, lai noslaucītu skapjaugšu.

Kaķis nāk pie manis ciemos un pats baidās no šī fakta. Ienāk dzīvoklī, acis lielas, lielas no bailēm un staigā riņķī tramīgs un bļaudams, bet prom neiet.

Jokodamās uzliku zupas šķīvi uz galvas un kaķene panikā iesita pa to, apšļakstot mani un aizbēga šņākdama. Laikam domāja, ka galva pārkarsusi un kūp.

Vecāku suns necieta motorzāģi, pat ne īsti baidījās, bet tā kā apvainojās uz tā darbinātāju.

Kaķis šausmīgi dusmojas, ja kāds sāk tīrīt viņa spalvas nost no viesistabas dīvāniem.

Kaķis sēž pie piloša ūdens krāna, brīnās un spēlējās.

Suns baidās no lielām lietām: kastēm, papīriem, atvērta lietussarga, taču pie lielākiem suņiem pats lien kauties.

Pastaigā suns baidās, ja kāda jauna ceļazīme uzradusies (mums nesen bija ceļa remonts un ātruma ierobežojuma zīmes saliktas diezgan zemu pie zemes).

Laukos ir suns, kam ir paniskas bailes no piepūstiem baloniem.

Mans bērnības suns baidījās no jebkura braucoša un rūcoša priekšmeta. Muka grāvī un gūlās zemē, no vieglajām automašīnām tikai pagāja malā. Kaķis baidās no jebkādām lielu gabarītu mašīnām loga otrā pusē.

Veterinārārstes Ivetas Kļavas komentārs:

Visiem dzīvniekiem, tāpat kā mums, cilvēkiem, ir savas fobijas jeb bailes un katram tas ir ļoti individuāli. Galvenais, ja mēs apzināmies, ka dzīvniekam ir bail, tad ar nodomu nedrīkst izsaukt dzīvnieka baiļu lēkmes, lai mums būtu par ko pasmieties. Ja zinām, ka dzīvniekam ir ļoti bail, tad jau laicīgi jādod nomierinošas zāles (piemēram, pirms lidošanas ar lidmašīnu). Ir pieejami visdažādākie preparāti.

Iveta Odiņa

Citi interesanti raksti

Ģimeniskums dzīvnieku pasaulē

Ulubele gaida ciemos Rīgas pilsētas dzīvnieku patversmē

Par līdzīgiem tematiem varat aprunāties Cāļa forumā

Zaļumu un pūkainīšu stūrītis