Saimniecība

Automātiskās laistīšanas sistēmas

Rakstu sagatavojuši ainavu arhitektūras uzņēmuma «Jaunbērzi» speciālisti.

Zinātnieki prognozē, ka klimats mūsu platuma grādos paliks karstāks un sausāks. Par to liecina arī šī gada pirmais pusgads. Iespējams, tādēļ ir ievērojami palielinājusies interese par automātiskajām laistīšanas sistēmām.

Automātiskās laistīšanas sistēmas tagad vairs netiek uzskatītas par neiespējamu papildu priekšrocību, bet gan par mūsdienīgas savrupmājas vai biroja nepieciešamību. Ja ir izveidota dekoratīva, labiekārtota teritorijas zaļā zona, tad to noteikti vajadzēs laistīt un kopt, lai saglabātu krāšņu un kārtīgu.

Kā darbojas automātiskā laistīšanas sistēma?

Pa teritoriju pēc iepriekš izstrādāta plāna tiek ierīkoti rotējoši vai statiski smidzinātāji, kas, sistēmai uzsākot darbu, pacelsies virs zemes. Tos var noregulēt tā, lai tiktu laistīta noteikta teritorijas daļa. Dobēm tiek ierīkota pilienveida līnija. Vadības bloks iedarbinās smidzinātājus. Katrā teritorijas daļā tiek izmantots noteikts smidzinātāju daudzums, lai pakāpeniski aplaistītu visu teritoriju. Lietus sensors nodrošina to, ka sistēma nedarbosies lietus laikā.

Foto: Ilze Zicāne

Ko var laistīt ar automātiskās laistīšanas sistēmas palīdzību?

Ar automātiskās laistīšanas sistēmas palīdzību teritoriju var laistīt daudzus gadus, taupot pūles, laiku un līdzekļus. Ar šīs sistēmas palīdzību iegūsiet skaistu, zaļojošu dārzu. Ar sistēmas palīdzību tiks aplaistītas visas zaļās zonas: zāliens, puķu dobes, augļu koki, siltumnīca, puķu kastes u. c.

Kad labāk ierīkot laistīšanas sistēmu?

Automātiskās laistīšanas sistēmu var uzstādīt gan jau esošā zālienā un stādījumos, gan vienlaicīgi ar zaļās zonas ierīkošanu. Pirms dārza ierīkošanas to ir vienkāršāk izdarīt. Taču, ja dārzs tiks mainīts vai papildināts, jāparedz iespēja paplašināt laistīšanas zonu.

Cik izmaksā ierīkot automātisko laistīšanas sistēmu?

Laistīšanas sistēmas ierīkošanas cena kopā ar darbu, materiāliem un vadības bloku parasti svārstās no LVL 0,9/m2 līdz LVL 3,5/m2. Tā atkarīga no teritorijas sadalījuma, lieluma, dobju skaita u. c.

Cik daudz ūdens nepieciešams automātiskajai laistīšanas sistēmai?

Vispirms jāizbūvē ūdens ņemšanas vieta vai jāpieslēdzas esošajai. Tas var būt dziļurbums, spice, ezers, pilsētas vai ciema ūdensvads u. c. Sistēmas prasības tiek rēķinātas pie ūdens daudzuma 60 l/min un 3 atmosfēru spiediena.

Ko es iegūšu, ierīkojot automātisku laistīšanas sistēmu?

  • Tiks taupīts ūdens (sistēma aplaista precīzāk un noteiktā laikā);

  • dodoties atvaļinājumā, dārzu varēsiet atstāt laistīšanas sistēmas ziņā;

  • diennakts vēsajā laikā augi saņems nepieciešamo ūdens daudzumu;

  • augi un zāliens būs veselīgāks un ziemcietīgāks;

  • iegūsiet sistēmu, kas kalpos daudzus gadus.

Citi noderīgi raksti

Telpaugi bērnistabā

Rotaļu laukumi ziemā

Ar citiem saimniekiem par līdzīgiem tematiem varat aprunāties Cāļa forumos

Zaļumu un pūkainīšu stūrītis

Nekustamais īpašums