Saimniecība

Idejas dārza mēbeļu izvēlē Latvijas klimatam

Pēdējā laika meteoroloģiskie laika apstākļi Latvijas teritorijā skaidri norāda, ka sen gaidītā sezonu maiņa beidzot ir klāt, tāpēc pienācis īstais brīdis padomāt par relaksējošu atpūtu piemājas dārzos un zālienos. Dārza mēbeles ir pastāvējušas jau kopš antīko laiku vēstures, uz ko norāda senākie to saglabājušies eksemplāri Pompejā, Itālijā.
Dārza mēbeles pārstāv to mēbeļu grupu, kurai nepieciešami sevišķi kvalitatīvi un viegli kopjami materiāli, jo šiem dekoratīvajiem un funkcionālajiem māju pagalmu elementiem parasti jākalpo ilgu laiku.

Tieši dārza mēbeles ir visvairāk pakļautas laika apstākļu ietekmei, tāpēc jābūt ļoti uzmanīgam, izvēloties to novietojumu dārzā. Tāpat arī jāapsver vietējā klimata īpatnības, piemēram gaisa temperatūra, vidējais nokrišņu daudzums, vēja stiprums ka arī gaismas un saules pietiekamība vai trūkums. Kamēr dienvideiropas valstīs tik ļoti populāri ir dārza mēbeļu komplekti - galds un vairāki krēsli, turklāt galds ir nodrošināts ar tā centrā iestiprinātu saulessargu, tikmēr Latvijā drīzāk būtu vēlams padomāt par aizsardzību pret tik biežajiem nokrišņiem. Saulaino dienu skaits mūsu valstī ir salīdzinoši neliels, tāpēc dārzā pietiks arī tikai ar vienu sēdmēbeli, kura nosegta ar saulessargu. Arī ar vējainību Latvijas teritorija īpaši neizceļas, tomēr, ja jūsu vasarnīca vai māja atrodas piejūras apvidū vai paugura virsotnē, iespējams būtu jāiegādājas dārza lapene vai jāpadomā par smagāka materiāla dārza mēbelēm.

Domājot par dārza mēbeļu stilu, jāsaka, ka pēdējā laikā to izvēle ir palielinājusies, tomēr Latvija ir un paliek valsts, kurā saulainajam un siltajam laikam atvēlēti tikai 3 mēneši; daudz vairāk iespēju iegādāties jūsu gaumei atbilstošu mēbelējumu tomēr sniedz iekštelpu mēbeļu ražotāji. Dārza galdiņu, soliņu un citu elementu stilistika bieži vien ir atkarīga tieši no to ražošanā izmantotā materiāla - plastmasas, dažādu metālu, vinila, koka, pinumiem, akmens utt. Arī materiālu izvēlē jāapsver to kopšana un komforts lietošanā. Piemēram, Latvijas klimatam akmens nebūs pateicīgākais materiāls, jo, lai gan ir viegli uzsilstošs, tomēr gadās vasaras, kad saulaino dienu ir ļoti maz, savukārt vēsākos vakaros akmens soliņš sēdēt gribētāju īpaši nevilinās.

Pītās mēbeles un rotangpalmas materiāls ir ļoti iecienīta izvēle gan to patīkamās tekstūras, gan nodrošinātā komforta, gan arī vizuālā izskata dēļ. Šīs mēbeles pieejamas visdažādākajās formās un krāstoņos, tomēr mūsu valsts iedzīvotāji vairāk iecienījuši koka toņu un dabīgo pinumu krāsu, kamēr daudzās Eiropas valstīs populāra ir baltā krāsa. Pītās mēbeles, kas tika lietotas jau senajā Ēģiptē, 3000 gadus p.m.ē., ir viegli tīrāmas un tāpēc saglabājas labā kvalitātē samērā ilgu laiku.

Koka mēbeles ir ļoti patīkamas lietošanā, tās pārāk neuzkarst, kā arī neatdziest līdz stindzinošam aukstumam, tomēr ir salīdzinoši grūti kopjamas skarbākos laika apstākļos. Tomēr, ja iepriekš koks ir pienācīgi apstrādāts, tas ir ļoti elegants, izsenis izslavēts un pateicīgs materiāls arī dārza mēbelēm. Jāatceras, ka nozīmīgākais koka mēbeļu izvēlē ir koka suga, kura var variēt no izteikti neizturīgas, līdz pat ļoti blīvai un piemērotai pat kuģu klājiem. Pie šīm, vērtīgākajām un importētajām koksnēm, jāpieskaita Tīkkoks, Dzelzs koks, Melnkoks (ebenkoks) u.c. Piemēram, tīkkoks tiek pielietots dažādu mitru telpu ( vannas istabu ) apdarē, dārza mēbeļu izgatavošanā, jahtu būvē un terases grīdas dēlīšu ražošanā. Koksnes sastāvā ir eļļainas vielas, tā neuzsūc mitrumu un nebojājas, turklāt tīks labi pakļaujas mehāniskai apstrādei.

Dārza mēbeļu izvēle ir ļoti nozīmīgs process, tāpēc to nedrīkst sasteigt, lai vēlāk neizrādītos, ka iegādāto mēbeli nebūs iespējams izmantot Jums vēlamajā vietā. Iekārtojot dārzu, ir jāņem vērā tie paši faktori, kurus izmantojat, kad veidojat iekštelpu interjeru. Svarīgs ir gan novietojums, gan pagrieziena redzamais leņķis (piemēram, iespējams, ka daudz svarīgāk par soliņa atzveltnes priekšpusi būtu redzēt šī mēbeles aizmuguri vai sānu - ja, ienākot dārzā, soliņš novietots tieši šādā leņķī). Savukārt, ja Jūsu dārzs vēl ir iekārtošanas procesā, varbūt izdevīgāk būtu nopirkt viegla svara mēbeles, kuras būtu ērti pārvietot, kad rodas nepieciešamība. Plānošana, izvēloties tieši Jūsu personībai piemērotāko mēbeli, vienmēr ir milzīgs darbs, taču tas pilnīgi noteikti atmaksājas!

Kristīne Skudrēna
Interjera dizainere
www.illustra.lv

Raksts sagatavots sadarbībā ar www.imebeles.lv

Aprunāties un dalīties idejās par interjeru un mājokļa iekārtošanu varat Cāļa forumā

Nekustamais īpašums