Saimniecība

Aizkari bērnistabai

Iekārtojot istabu mazam bērnam, mēs ne tikai veidojam istabas interjeru, bet radām pasauli, kas mazuļa dzīves sākumā viņam būs vissvarīgākā – viņš tur gulēs, spēlēsies, uzņems ciemiņus utt.

Bērnu un pieaugušo atšķirības – svarīgas pat aizkaru izvēlē

Iekārtojot bērnistabu, pirmkārt, jāņem vērā bērnu un pieaugušo fizioloģiskās un psiholoģiskās atšķirības. Aspekti, ar ko bērni atšķiras no pieaugušajiem:

 • bērni ir jutīgāki pret dažādiem kairinājumiem;
 • bērniem ir trauslāks veselības stāvoklis;
 • viņi ātrāk nogurst;
 • mazie vienmēr apgūst kaut ko jaunu;
 • bērni izvēlas vienkāršas un saprotamas asociācijas;
 • mazajiem patīk tīras un spilgtas krāsas un to savienojumi;
 • viņi vispirms pievērš uzmanību lieliem priekšmetiem.

Bērna istabas aizkaru krāsa

Līdz pusaudža vecumam aizkariem bērna istabā nevajadzētu būt tumšos, blāvos vai pelēkos toņos.

Ja istabā ir daudz košu lietu, aizkarus vajag izvēlēties vienkrāsainus, vēlams, tādā pašā, tikai blāvākā tonī. Ja tapešu, mēbeļu un citu priekšmetu krāsa ir mierīgos toņos, aizkarus var izvēlēties košus un daudzkrāsainus.

Aizkariem nevajadzētu izmantot sarkano krāsu – tā ir ne tikai mīlestības un kaislības, bet arī agresijas krāsa. Oranžā krāsa ir saulaina un dzīvespriecīga – tā iederēsies gan mazas meitenes, gan pusaudzes istabā. Tomēr jāatceras, ka ar pārāk spilgtiem toņiem nevajadzētu aizrauties, jo bērna istaba ir domāta ne tikai spēlēm, bet arī atpūtai. Dzeltenus un oranžus toņus var izmantot arī tad, ja istabas logi ir vērsti uz ziemeļu vai rietumu pusi.

Zaļās krāsas toņi asociējas ar dabu. Ja tie nebūs pārāk spilgti, bērna istabas interjers radīs miera un drošības sajūtu.

Pavisam maziem bērniem, kuriem vissvarīgākais ir sajust vecāku maigumu un tuvumu, atbilstoši ir maigi rozā vai maigi zili toņi (atkarībā no bērna dzimuma).

Ieteikumi bērna istabas aizkaru izvēlei un noformējumam

 • Psihologi uzskata, ka bērna istaba atstāj ietekmi uz visu bērna mūžu un bērnu labvēlīgai attīstībai piemērotas ir gaišu krāsu telpas. Bērna istabas noskaņai jābūt gaišai, rotaļīgai, košai un interesantai.
 • Bērns istabā arī guļ, tāpēc aizkariem vajadzētu nodrošināt patīkamu puskrēslu. Šī efekta radīšanai noder biezo un tilla aizkaru kombinācija. Biezo aizkaru vietā var arī izmantot žalūzijas vai slēģus.
 • Aizkaru izvēlē liela nozīme ir bērna vecumam, dzimumam un temperamentam. Ja bērns ir aktīvs un spēlējoties izmanto dažādus apkārtnes priekšmetus, aizkari jāizvēlas no salīdzzinoši lēta materiāla, ko nebūtu žēl nomainīt.
 • Bērna istabas aizkariem nevajag būt masīviem, smagiem un no rupja auduma, kur uzkrājas putekļi.
 • Aizkaru audumam jābūt viegli kopjamam un mazgājamam, vislabākais variants ir lina vai kokvilnas aizkari.
 • Lai bērnam neniezētu nagi aizkarus raustīt, tos nevajag likt līdz grīdai.
 • Aizkaru stangai jābūt stabilai, aizkariem pa to viegli jāslīd. Stiprinājumiem ir jābūt izturīgiem, lai tos neietekmētu bērna dažādās rotaļas.
 • Bērnu istabas aizkaru noformējumā bieži vien izmanto dažādus pasaku tēlus (uzšūtas aplikācijas, īpaši ražotas audumu sērijas u. c.). Jo mazāks bērniņš, jo attēlam jābūt vienkāršākam un saprotamākam.
 • Istabas noformējumam var arī izmantot lambrekenus mākoņu, saules u. c. formās.

Risinājumi bērna istabas aizkaru noformēšanai

Bērna istabā nav vēlami aizkari ar rotājumiem, jo uz tiem krājas putekļi un to estētiskā funkcija ir svarīga tikai pieaugušajiem. Labāk ir izvēlēties gludus un vienkāršus aizkarus.

Foto: www.design-remont.info

Modes tendence ir aizkaru augšpusē izveidot lambrekenus ar lielām aplikācijām saules, mākoņu un dažādu zvēriņu formās. Tas izskatās oriģināli, tomēr to kopšana ir diezgan dārga un sarežģīta. Ja bērna istabas noformējumā tomēr vēlaties izmantot lambrekenus, ieteicams ir izvēlēties viena toņa biezos aizkarus un sīka raksta plānos aizkarus, citādi zīmējums būs nepamanāms.

Foto: www.design-remont.info

Optimālākais un salīdzinoši lētākais variants ir izvēlēties košus un vienkāršas formas aizkarus, piemēram, balta vai bēša krāsa savienojumā ar košu, asociatīvi saprotamu un ne pārāk lielu zīmējumu vai rotaļlietu, kas saskaņota ar istabā esošajām krāsām.

Foto: www.design-remont.info

Tīri un gaiši fona toņi (rozā, persiku krāsas, zils, salātu zaļš, oranžs) savienojumā ar zīmējumu, kas ir spilgtākā un tuvā krāsu gammas tonī.

Foto: www.design-remont.info

Lai radītu kantri vai klasiska stila dizainu, jāizmanto rūtains audums (baltā krāsa savienojumā ar košu krāsu).

Foto: www.design-remont.info

Ja istabas sienas ir baltas vai ļoti gaišos toņos un telpa ir liela, var izmantot aizkarus ar košiem zīmējumiem vai lielām aplikācijām.

Foto: www.design-remont.info

Protams, vislabāk izskatās istaba, kur interjera elementi (spilveni, gultas pārklājs, paklājs, aizkari u. c.) ir harmoniski. Harmoniskā vidē bērnam tiek veicināts labs noskaņojums un tiek izkopta viņa gaume.

Foto: www.design-remont.info

Rakstu pēc portālā design-remont.info publicētās informācijas sagatavoja Iveta Odiņa.

Citi noderīgi raksti

Gleznojumi uz sienām
Līmētā grāmata

Aprunāties un dalīties idejās par interjeru un mājokļa iekārtošanu varat Cāļa forumā

Nekustamais īpašums