Saimniecība

Bērnistaba

Sagatavojam dzīves telpu mazulim!

Bērnam viņa istaba kļūs par to liktenīgo telpu, kurā tiks gūti pirmie iespaidi par apkārtējo pasauli un piedzīvotas pirmās emocijas, tāpēc būtiski ir iekārtot bērnistabu tā, lai mazulis tajā justos ērti, droši un patīkami. „Vide, kura nodrošina psiholoģisku komfortu jau bērnībā, ir pamats stabilas un harmoniskas personības attīstībai,” uzskata bērnu psiholoģe Ilze Veitnere.

Lai arī sākotnēji bērna gultiņa, visticamāk, atradīsies vecāku guļamistabā, piemērotākais laiks bērnistabas remontam ir jau pirms bērniņa nākšanas pasaulē – lai vēlāk mazulis nebūtu spiests elpot putekļus un krāsas smaržu, kā arī uzturēties trokšņainā vidē.

Par telpu apdari un interjeru var sākt domāt tad, kad jau zināms, vai gaidāmais mazulis būs puika vai meitene: „Tas gan nenozīmē, ka meiteņu istaba būs obligāti jākrāso rozā krāsā, bet puišu istaba – zilā,” stāsta veikalu „K-Rauta” interjera speciāliste Ligija Legzdiņa. „Nav nozīmes, vai mazuļa istabā dominējošie būtu zaļganie, dzeltenie, zilie vai sarkanīgie toņi - galvenais, lai tie būtu gaiši.”

„Spilgtas, kliedzošas krāsas un pārmērīgs raibums visapkārt, tāpat kā troksnis, rada uzbudinājumu bērna nervu sistēmai, kā rezultātā mazulis var kļūt trauksmains un nemierīgs,” skaidro psiholoģe Ilze Veitnere. Tāpēc bērnistabas interjeram ir piemēroti visi maigie un pasteļtoņi.

Sākotnēji bērnistabu nav nozīmes izraibināt ar daudzveidīgiem tapešu rakstiem un zīmējumiem – ar tiem istabas interjeru var papildināt tad, kad bērns jau mazliet paaudzies un sienu apdare ar lācīšiem, zaķīšiem, princesēm vai automobiļiem viņā spēj izraisīt interesi un sagādāt prieku.

„Ja vecāki ir ieinteresēti bērnistabu veidot tā, lai sienu noformējums nebūtu jāpapildina vai jāmaina līdz ar katru nākamo bērna attīstības etapu, tad jau sākotnēji starp vienkrāsainām sienām var šur tur var iekļaut kādu raibāku tapešu sleju vai ar krāsainām tapetēm izlīmēt tikai vienu istabas sienu – to, kura ir visbrīvākā un kuru neaizsedz skapji vai plaukti,” iesaka veikalu „K-Rauta” interjera eksperte Ligija.

Tā kā bērna augšanas periodā sienas bieži nošļakstās un nosmērējas, tad bērnistabas sienu apdarē ieteicams izmantot viegli kopjamus materiālus – mazgājamās tapetes un sienu krāsas. „Ja vecāki bērnistabu veido ar domu, ka pēc diviem trim gadiem sienu apdari atjaunos, tad telpas noformējumā var izmantot tās pašas papīra tapetes – to piedāvājums dažādām bērnu vecuma grupām ir tik plašs, ka ļauj apmierināt pat visprasīgāko pircēju gaumes,” konsultē Ligija. Papīra tapetes ir ekoloģiski tīrs materiāls un tās elpo, turklāt savienojumā ar mūsdienīgām poligrāfijas iespējām tās ļauj radīt interesantus vizuālus efektus. Papīra tapetes ir lētākas par pārējām, tāpēc tās nav žēl biežāk mainīt – bērnam augot un attīstoties, mainīsies viņa gaume un intereses, un līdz ar to arī prasība pēc atbilstoša istabas noformējuma.

Mazuļa istabas grīdas segumam piemērotākie būs viegli kopjami materiāli un gludas virsmas, it sevišķi mazuļa dzīves pirmajos gados, kad lielākā daļa laika tiks pavadīta uz grīdas. „Bērniņiem noteikti gadīsies šo to apgāzt, izmest no rociņām vai izliet, tāpēc bērnistabas grīdas segumam vajadzētu būt viegli kopjamam, kā arī tādam, kas samirkstot nekļūst bīstami slidens,” iesaka veikalu „K-Rauta” eksperte.

Tāpēc bērnistabas grīdas segumam nebūs piemērotas ne flīzes, ne linolejs. Izvēloties lamināta grīdas segumu, uzmanība jāpievērš tā virsmai – lai tā būtu matēta. Paklājs ir gana drošs pret slīdēšanu un saudzīgāks pret kritieniem, taču salīdzinoši grūti kopjams, tāpēc paklāja izvēle būs atkarīga no vecāku apņemšanās to regulāri tīrīt un kopt. „Paklāju bērnistabā var ieklāt tad, kad bērns jau ir ieinteresēts aktīvi rotaļāties - puikām ir pieejami paklāji ar trasēm un šosejām, pa kurām var braukāties ar mašīnām, meitenēm – ar pļavu taciņām un princešu namiņiem,” stāsta Ligija.

Mazuļa dzīves sākuma periodā viņa dzīves telpu vēlams saglabāt pēc iespējas brīvāku un plašāku, aprīkojot to tikai ar nepieciešamākajām mēbelēm un aksesuāriem, ar kuru istabu varēs papildināt tad, kad radīsies nepieciešamība. Bērna augšanas periodā, līdz ar viņa gaumi un interesēm, mainīsies arī prasības pēc istabas noformējuma, tāpēc ekonomiskāk ir bērnistabu sākotnēji veidot pēc iespējas vienkāršāku, un ar laiku papildināt ar dažādiem dekoratīviem elementiem un interjera aksesuāriem.

„Sākumā bērnam būtībā ir vajadzīga tikai gultiņa. Ar laiku var sākt iekārtot pārējo telpu, un bērnam augot, saprast, kas viņam ir nepieciešams, un kas viņam patīk.” Veikalu „K-Rauta” interjera speciāliste atzīst, ka jaunie vecāki labprāt izvēlas tieši Latvijā ražotās dabīgā koka bērnu gultiņas, kā arī citas bērnistabu mēbeles, kuras nav apstrādātas ne ar kādām ķimikālijām.

Raksts tapis sadarbībā ar "K-rauta"

Parunāties par līdzīgām tēmām varat Cāļa forumos

Nekustamie īpašumi
Pļāpiņa
Iepirkšanās