Saimniecība

Darba vietas vai darba kabineta iekārtošana mājās

Līdz ar interneta un citu sakaru līdzekļu attīstību cilvēkiem ir radusies iespēja ņemt darbu līdzi uz mājām. Saziņa ar darba devēju un klientiem ir iespējama attālināti, tāpēc mājās var turpināt darba vietā iesākto. Ir profesijas, kurās darbu gandrīz pilnībā iespējams veikt no savas dzīvesvietas, turklāt krīzes laikā diezgan daudz cilvēku bija spiesti domāt par sava biznesa uzsākšanu, kas veicams kā pašnodarbinātai personai.

Darba vieta kā atsevišķs kabinets

Ja darba vajadzībām ir iespējams atvēlēt veselu mājokļa istabu, tai vajadzētu būt ar labu skaņas izolāciju. Cilvēkiem, kuriem kabinets nepieciešams arī klientu uzņemšanai, ieteicams to iekārtot tuvāk mājokļa ieejas durvīm. Ja ir ģimenes māja, darba kabinetam var izveidot atsevišķu ieeju no ielas puses.

Vadoties pēc kabineta funkcijām, jāizplāno nepieciešamās mēbeles un to izvietojums. Galvenās darba vietas sastāvdaļas parasti ir darba galds ar nodilumizturīgu virsmu un krēsls. Tiem jābūt pēc iespējas ērtākiem un ergonomiskākiem. Ja Jūsu darbs galvenokārt ir veicams datorā, vēlams iegādāties datorgaldu un atbilstošu krēslu.

Svarīgākā biroja sastāvdaļa ir labs krēsls, jo, pavadot tajā dienas lielāko daļu, ir svarīgi, lai cilvēks nejustos noguris un viņam nesāpētu mugura. Krēslam jābūt ergonomiskam – ar regulējamu augstumu, elkoņu balstiem, augstu, ērtu, kustīgu un regulējamu muguras atzveltni, vēlams, uz ritentiņiem, ko, ja nepieciešams, var nobloķēt.

Foto: design-remont.info

Ja attiecīgajam amatam nepieciešams, kabinetā var atrasties sekcija, plaukti vai skapīši, kur glabāt darbam nepieciešamos priekšmetus un dokumentus, rasējamais dēlis vai cits tehniskais aprīkojums. Kabinetā var novietot arī priekšmetus, kas liecina par saimnieka hobijiem vai sasniegumiem darbā un sportā, akvāriju, istabas augus vai pat dīvānu atpūtas brīžiem. Ja telpa ir pietiekami liela, aptuveni 4 m2 var atvēlēt viesu un klientu uzgaidāmajai zonai, interjeru veidojot ar žurnālu galdiņu, mīksto krēslu vai pat vairākiem dīvāniem. Šādā zonā var arī atrasties mini bārs un kamīns.

Foto: design-remont.info

Darba vieta kādā telpas daļā

Ja darbs pārsvarā ir saistīts ar datoru (grāmatvedis, programmētājs, arhitekts u. c.), prasības darba vietai ir minimālas. Praktiski jārūpējas tikai par sava komforta nodrošinājumu, līdz ar to robeža starp darba vietu un pārējo mājokļa telpu var būt nosacīta. Darba zonu var ierīkot viesistabā vai guļamistabā. Pats svarīgākais darbam ar datoru ir ērts krēsls. Tomēr, ja Jūsu profesija ir radoša (stilists, mākslinieks, modelētājs u. c.), darba vietu vajadzētu iekārtot atsevišķā telpā, lai krāsas, audumi un citas darbam nepieciešamās lietas nemētātos pa visu mājokli.

Foto: design-remont.info

Apgaismojums

Darba telpā obligāti nepieciešams logs, lai telpu regulāri varētu vēdināt un tā būtu nodrošināta ar dabīgo apgaismojumu. Tomēr, lai dienas gaisma citreiz nebūtu traucēklis, ieteicams uzstādīt žalūzijas. Darba vietu vēlams iekārtot loga tuvumā tā, lai gaisma uz rakstāmgalda kristu no kreisās puses. Apgaismojumam jābūt gan vispārējam, ko var nodrošināt ar griestu lampām, gan lokālam – atsevišķas lampas uz rakstāmgalda, atpūtas zonā un, ja nepieciešams, vēl citur. Jāatceras, ka galda lampai ir jāapgaismo darba virsma un monitors, nevis jāspīd sēdētāja acīs, uz monitora nedrīkst krist tieši saules stari.

Foto: design-remont.info

Interjera krāsas

Mūsdienīgam kabineta interjeram dizaineri iesaka izmantot maigas pasteļkrāsas: salātzaļu, krēmkrāsu, kafijas ar pienu krāsu u. c. Protams, krāsu izvēle var būt arī citādāka – tas ir gaumes jautājums. 

Foto: design-remont.info

Lielām virsmām (sienas, aizkari u. tml.) nevajadzētu būt spilgtās krāsās. Košas krāsas ir vēlamas nelieliem priekšmetiem (dokumentu mapes, disketes u. tml.), jo tādējādi tiek labvēlīgi ietekmēts radošais process un uzlabotas darbspējas.

Foto: design-remont.info

Baltā krāsa telpu vizuāli padara lielāku, taču, ja tās ir pārāk daudz, tā rada lielu slodzi acīm.

Foto: design-remont.info

Arī zilā krāsa telpās rada patīkamu noskaņu.  

Foto: design-remont.info

Darba vietas interjera stils

Darba kabineta dizains ir atkarīgs no saimnieka gaumes un finansiālajām iespējām. Katrs individuāli var izvēlēties tādu iekārtojumu, kas vislabāk var ietekmēt darba efektivitāti.

Asprātīgs risinājums ir darba vietu izveidot skapī. Vajadzēs tikai aizvērt skapja durvis, un darbadiena būs beigusies!

Foto: design-remont.info

Viens no izplatītākajiem stiliem ir minimālisms.

Foto: design-remont.info

Ir arī cilvēki, kuri labprātāk savu kabinetu iekārto klasiskā stilā. Tādā gadījumā kabinetā ir vērojami masīvi koka galdi un skapji, krēsli un dīvāni ar ādas apdari.

Foto: design-remont.info

Darba kabinetu var iekārtot arī Art-Deco stilā. Šajā stilā greznība tiek apvienota ar ekstravagantu apdari, tumšām mēbelēm un pagājušā gadsimta 30. gadu aksesuāriem.

Foto: design-remont.info

Rakstu pēc portālā design-remont.info publicētās informācijas sagatavoja Iveta Odiņa.

Citi noderīgi raksti

Zilā krāsa interjerā

Gleznojumi uz sienām

Aprunāties un dalīties idejās par interjeru un mājokļa iekārtošanu varat Cāļa forumā

Nekustamais īpašums