Saimniecība

Dzeltenā krāsa interjerā

Sarkanās krāsas izmantošanu interjerā jau aplūkojām, tagad ķeramies pie otras no pamatkrāsām – pie dzeltenās krāsas. Dzeltenā krāsa ir visspilgtākā no krāsu apļa, starojoša un mirdzoša krāsa, tā ir spēka, prieka un saules enerģijas krāsa.

Konsultē interjera dizainere Karīna Kēberga (www.karinakeberga.com), raksta tapšanā izmantota arī informācija no mājaslapām domfront.ru un design-remont.info.

Dzeltenā krāsa – pretrunīga

Dzeltenās krāsas nozīme ir diezgan pretrunīga – no vienas puses, tā ir dzīves, brīvības un jautrības krāsa. Mitoloģijā šo krāsu saista ar sauli.

Foto: domfront.ru

Austrumos ar šo krāsu saistās mūžība, panākumi un varenība. No otras puses, tā saistās ar šķiršanos (dzelteni ziedi), baumām (dzeltenā prese), brīdinājumu (dzeltenā kartīte, luksofora signāls) un kopā ar melno krāsu ir bīstamības simbols (lapsene, tīģeris, radiācijas briesmu apzīmējums). Tomēr parasti pirmais iespaids par dzelteno krāsu ir pozitīvs, jo tā asociējas ar sauli, siltumu, vasaru un dienvidu augļiem.

Iespējamie dzeltenās krāsas plusi interjerā

  • Dzeltenā krāsa ietver sevī saules gaismas prieku un rada laimes sajūtu, dod enerģiju un uzlabo noskaņojumu. Tā ir uzmundrinoša krāsa.
  • Īpaši noderīga mazu un tumšu, pret ziemeļiem vērstu telpu krāsojumā – telpa šķiet gaišāka nekā balti krāsota un izskatās plašāka.
  • Emocionalitātes ziņā dzeltenā krāsa ir piemērota garastāvokļa uzlabošanai un depresijas pārvarēšanai, jo ievieš cerību un optimismu. Dzeltena krāsa stimulē smadzeņu darbību un veicina jaunas informācijas uztveršanu, uzlabo un paaugstina radošo aktivitāti, darbaspējas un cilvēka gatavību kontaktēties.
  • Dzeltenas mēbeles vai priekšmeti telpā šķiet pietuvināti, bet tai pašā laikā – viegli un gaisīgi. Šo īpatnību var izmantot, optiski samazinot lielu priekšmetu apjomu.
  • Dzeltenajam ir ļoti daudz toņu, sākot ar aukstajiem (citrondzeltenie toņi) un beidzot ar siltajiem (medus un sinepju krāsa) toņiem. Tos var piemeklēt kā iederīgus praktiski jebkurā interjera stilā.

Iespējamie dzeltenās krāsas mīnusi interjerā

  • Var radīt dusmas un apjukumu, veicināt strīdus, cilvēki dzeltenā telpā biežāk zaudē paškontroli.
  • Intensīva koši dzeltenā krāsa daudziem liekas pārāk spilgta un uzmācīga, rada noguruma sajūtu.
  • Ilgstošas dzeltenās krāsas iedarbība pazemina spēju koncentrēties.
  • Tīrs un intensīvs dzeltenais lielās plaknēs kļūst nomācošs un uzbāzīgs.

Dzeltenās krāsas saderība ar citām krāsām interjerā

Melnais + baltais + dzeltenais

Foto: domfront.ru

Adrenalīns visdrosmīgākajiem, klasiskajā savienojumā iejaucot dzelteno krāsu, tāds krāsu salikums pievērš sev uzmanību. Savukārt baltās un dzeltenās krāsas apvienojums tiek izmantots bieži.

Dzeltenais + sarkanais 

Harmonisks savienojums. Abu krāsu košie toņi piemēroti bērnu istabai, virtuvei vai ēdamistabai, gaišāki toņi piemēroti viesistabai.

Dzeltenais + zilais 

Izteiksmīga un dabiska (zilās debesis, dzeltenā saule) savienība.

Dzeltenais + zaļais 

Vasarīgs krāsu savienojums, raksturīgs arī kantri un ekoloģiskajam stilam. Var izmantot kopā ar balto krāsu.

Dzeltenais + rozā

Acīm patīkams krāsu savienojums, rada vasarīgu noskaņu, lieliski noder īsteni sievišķīga interjera radīšanai.

Foto: domfront.ru

Dzeltenais + brūnais

Ideāls risinājums mierīgam interjeram.

Dzeltenā krāsa virtuvē  

Virtuvē iederas jebkurš tīrs (piemēram, maigi dzeltens vai piesātināti dzeltens) dzeltenās krāsas tonis, jo dzeltenā krāsa virtuvē uzlabo garastāvokli un veicina apetīti, rada mājīgu un siltu atmosfēru, telpā rada svaiguma un tīrības noskaņu. Virtuvē var būt košāki dzeltenā toņi, klāt tumšāki zilais salikumā ar balto – tāds klasisks skandināvu toņu salikums.

Dzeltenā krāsa bērnu istabā

Šī krāsa bērnu istabā iederas ļoti labi, jo bērniem tā patīk, ir neizsīkstošs enerģijas avots, stimulē aktivitāti un uztur fizisko tonusu. Bērnu istabās labs salikums ir maigi gaiši dzelteni toņi, kas paplašina telpu, salikumā ar gaiši zilo un rozā krāsu.

Dzeltenā krāsa vannas istabā

Mazā telpā dzeltenā krāsa var būt nomācoša, tāpēc labāk noderēs tikai dzelteni aksesuāri (paklājs, sūkļi, dvielis u. c.), nevis dzeltenas sienas un grīda. Tomēr, ja šķiet, ka telpā ir pārāk vēsi, var riskēt un krāsot arī lielus laukumus.

Dzeltenā krāsa viesistabā, ēdamistabā un kabinetā

Viesistabā vai ēdamistabā pārāk koša atmosfēra nepārtraukti piesaistīs uzmanību un var traucēt mierīgi atpūsties, piemēram, lasot grāmatu vai skatoties televizoru, tāpēc  pietiks ar dzeltenu aksesuāru izvietošanu (vāzes, spilveni, aizkari u. c.).

Dzeltenā krāsa guļamistabā

Dzelteno krāsu izmanto gan guļamistabas sienām, gan kopā ar citiem interjera elementiem. Jāatzīst, ka koša toņa izvēle sienai ir visai drosmīga, jo tā var traucēt iemigt. Smilšu vai sinepju krāsas guļamistaba liekas daudz piemērotāka.

Odeta Iviņa

Citi noderīgi raksti

Sarkanā krāsa interjerā

Eko stils jeb kā mājās ienest dabu

Aprunāties un dalīties idejās par interjeru un mājokļa iekārtošanu varat Cāļa forumā

Nekustamais īpašums