Saimniecība

Guļamistaba

Ērta un patīkama atpūta guļamistabā

Guļamistaba varētu būt viena no tām telpām, kur saturs varētu dominēt pār formu. Proti, tieši guļamistabā vissvarīgāk ir domāt par telpas funkciju – nodrošināt atpūtu un mieru. Taču nereti cilvēki rīkojas pretēji – eksperimentējot ar košiem un aktīviem krāsu salikumiem tieši guļamtelpā. Taču, ja sarkana krāsa nomierina, tad uz priekšu!

Ja ir iespēja izvēlēties, guļamistabu būtu vēlams iekārtot tālāk no virtuves un viesistabas. Ļoti ērti ir, ja dušas telpa, vanna un tualete atrodas līdzās. Ja mājā paredzēta mazu bērnu bērnistaba, visticamāk, arī to ierīkosiet netālu no savas guļamistabas.

Guļamistaba, visticamāk, nebūs tā istaba, kuru iespējams ātri un viegli pārveidot, jo tajā parasti atrodas liela izmēra mēbeles – gulta un skapis. Ja tā ir jaunbūve un ir tādas iespējas, nebūtu slikti padomāt par nelielas ģērbistabas izbūvi, kas savukārt varētu pildīt skapja funkcijas. Savukārt, ja esat jauna ģimene un plānojat bērniņus, derētu jau laikus padomāt, vai jūsu guļamistabā atradīsies vieta bērniņa gultai pirmajos mēnešos un pārtinamajam galdiņam.

Stratēģiski jāizplāno gultas novietojums. Jāņem vērā gan debesu puses, lai rīta saule pārmērīgi agri nemodinātu, gan radiatoru tuvums, gan ārsienas u.tml. Daudzi cilvēki pārliecinās arī par āderu izvietojumu, lai saprastu, kur novietot gultu.

Iegādājoties gultu, pavisam noteikti to „notestējiet”, proti, mēģiniet nogulties un pārliecināties, vai iepaticies guļamais nodrošinās arī ērtu atpūtu.

Guļamistaba būs īstā vieta, ja interjeros patīk mīkstas lietas – to var realizēt grīdas segumā, aizkaros, gulta pārklājos u.tml., protams, visas detaļas savstarpēji saskaņojot krāsas un rakstu ziņā.

Stratēģiska domāšana būs nepieciešama arī apgaismojama sakarā. Kombinējot sienas lampas, stāvlampas un nelielu griestu apgaismojumu, guļamistabā iespējams radīt attiecīgam brīdim nepieciešamu noskaņojumu. Var atcerēties pamatlikumu – jo gaisma tuvāk grīdai, jo intīmāku noskaņu iespējams radīt. Taču, domājot par lampu izvietojumu, jāatceras arī par saviem paradumiem – vai gaisma vajadzīga pie gultas, ja lasāt; vai tā vajadzīga pie spoguļa, ja tur mēdzat uzposties u.tml.

Televizora klātbūtne guļamistabā nav interjera jautājums, bet gan gaumes lieta. Taču ja tas rada nomierinošu efektu, kāpēc gan ne?

Kā piešķirt guļamistabai „rozīnīti”? Tradicionāli to veic gultas galvgalī - vai nu akcentējot gultas galvgali, vai pieliekot gleznu pie sienas, citādāk nokrāsojot galvgaļa sienu, jeb kaut vai ar interesantu lampu. Taču iespējami arī netradicionāli risinājumi. Piemēram, ja telpas izmērs atļauj, uzbūvēt podestu, uz kura novietot matraci. Savukārt ap podestu var izveidot improvizētu baldahīnu.

Jo vairāk paša izdomas, jo vairāk iespēju, ka iegūsiet oriģinālu, nekur citur neredzētu interjeru!

Ilze Gudermane, interjera eksperte

Raksts tapis sadarbībā ar "K-rauta"

Aprunāties un dalīties idejās par interjeru un mājokļa iekārtošanu varat Cāļa forumā

Nekustamais īpašums