Saimniecība

Idejas sienu rotāšanai

Lai ienestu jaunas vēsmas savā istabā vai mājoklī, ļoti labi var palīdzēt sienas atsvaidzināšana ar dažādiem dekoratīviem elementiem. Vēlams, lai tie saskanētu ar pārējo mājas interjeru vai iekārtojumu un te darbojas princips - labāk mazāk nekā par daudz, un pat ja tiek izmantoti nelieli akcenti, labāk, ka tie, izvietoti vienuviet, veido skaistu kompozīciju, nevis ir izsijāti pa visu sienu.

Visizplatītākais veids, kā mainīt noskaņu, ir nomainīt tapetes, vai ja tās ir krāsojamās tapetes, tās pārkrāsot. Tapešu izvēle ir tik liela, ka no parastām vienkrāsainām tapetēm istabu var pārlīmēt ar tādām, kas rada iespaidu, ka istaba  ir no marmora vai no ķieģeļiem. Šobrīd iespējams iegādāties tādas tapetes, kas veido īpašu kompozīciju konkrētai sienai, piemēram, ar ilūzijas radīšanu, ka sienā ir logs, no kura paveras burvīga ainava uz pludmali. Būvniecības veikalos iespējams iegādāties arī sienu trafaretus – taureņus, vīnogulājus, ziedus un citus – bet trafaretu var izveidot arī pats pēc savas gaumes un patikšanas – no kartona izgriežot sev vēlamo attēla formu. Tāpat var noderēt dažādas uzlīmes sienām. Var iegādāties kādai sienas daļai fototapetes – tās var pasūtīt arī ar sevis izvēlētu fotogrāfiju. Tāpat kādam akcentam var izmantot tapetes no dabīgajiem materiāliem, piemēram, bambusa. Bet ja sienas vai tapetes ir vienkrāsainas, tad tam oriģinālu spilgtu akcentu var dot pašu izveidotās kolāžas – ar tām vēstot, kādi ir sapņi un ieceres – par ģimeni, par atpūtu, par harmoniju u.tml.

Foto: www.style-files.com
Foto: www.momoy.com

Ja ģimenē kādam padodas ziedu veidošana, tad no sauso ziedu materiāliem iespējams izveidot skaistas glezniņas, sienas dekorus. Tāpat var izšūt kādu skaistu attēlu un to ierāmēt un pielikt pie sienas. Savukārt jau iemīļotu gleznu var atsvaidzināt, nomainot tai rāmi, vai apvelkot rāmi ar audumu, vai arī ierasto rāmja kontūru izmainīt, pieliekot pie tā gaumīgus zarus, dažāda garuma dēlīšus u.tml. Par dekoriem var kļūt senlaicīgi sadzīves priekšmeti, ja vien interjers to ļauj.

Gobelēnus var likt uz sienas, vai arī izvēlēties tapetes, kurās tas attēlots. Bet tikpat labi daļu no sienas var veidot tekstilā – aplīmējot ar audumu. Pilnīgi individuālu noskaņu radīs ģimenes fotogalerija, bērnu zīmējumi, kopā veidots mākslas darbs – zīmējums ar pirkstiņkrāsām, vai uzrakstīts katra būtiskākais moto, vai ģimenes kopīgi izdomāts izteiciens. Sienu aprakstīšana ar tekstiem šobrīd ir ļoti aktuāla. Domājams, ka bērni par šādu oficiālu atļauju aprakstīt sienas būs ļoti priecīgi. Katrai istabai tas var būt savā stilā. Bet ja pieaugušajiem vai bērniem ir mākslinieka talants – īpašas būs pašu apgleznotās sienas.

Foto: www.idealhomemagazine.co.uk
Foto: www.idealhomemagazine.co.uk

Skaists akcents var būt daudzkrāsainu stiklu vitrāža logā, kas savas gaismas spēles veidos uz istabas sienām. Tās var likt arī kā sienu dekorus. Skaistā variantā vitrāža var būt kā starpsiena istabā, ienesot pavisam citu noskaņu telpā. Nelielas vitrāžas iespējams izgatavot pašu spēkiem. Arī spoguļi var būt kā sienas dekors, ja tie ir neparastas formas un veido kādu attēlu – brilles, tauriņu vai ko citu.

Foto: www.apartmenttherapy.com
Foto: www.apartmenttherapy.com

Cālis.lv foruma dalībnieku piedāvātās idejas


„Man savulaik iepatikās ideja Stokholmā suvenīrbodēs, ka parastas pilsētainavu bildes saliek rāmjos. Tad nu mums viena siena ir noformēta ar no ceļojumiem atvestām bildēm un vietējiem skatiem, kas saliktas rāmīšos. Un tā ir kā tradīcija izveidojusies - no katra brauciena bilde jāatved. Mums patīk un var atcerēties, kas un kā bijis. Krogos ievērtēju, ka glīti izskatās arī melnbaltās fotogrāfijas, var varbūt tādu savdabīgu ģimenes albūmu izveidot vai vienkārši gleznu reprodukcijas salikt.”

„Man ir doma kādreiz paspēlēties fotošopā ar izdevušos ģimenes arhīva bildi. Lai nav kā foto, bet ar efektiņiem. Un tad vai nu uz lielformāta druku, vai arī uz audekla uzdrukāt - un ierāmēt.
Un vēl man interesanta likās ideja no daudzām melbaltām ģimenes fotogrāfijām veidot sienai tādu kā dekoratīvu joslu. Pa gabalu izskatās kā raiba līnija, bet tuvāk - dažādu nozīmīgu notikumu attēli.”

„Esmu gatavojusi "gleznas" no lielformāta kalendāru attēliem, pāris glītākās apgriežot un ierāmējot zem stikla. Arī tagad vēl noteikti var dabūt šī gada kalendārus, pie tam jau ar atlaidēm.”

„Ja ir bērni, iedod viņiem akvareļus un lai tik zīmē gleznas lielas un mazas, sanāks tādi „pikaso” darbi un galvenais ar pozitīvām emocijām, jo caur gleznu strāvo enerģija - pozitīva vai negatīva, atkarībā kādā noskaņojumā ir bijis cilvēks, kas gleznojis, tāpēc svešas gleznas mājās neturu.”

„No rāmja ir ļoti daudz kas atkarīgs, tas var gleznu izcelt vai arī otrādi pazudināt. Es savas gleznas ierāmēju uz Avotu ielas, kur ir tāds mazs veikaliņš. Pirmās gleznas, ko ierāmēju, bija galīgi garām (ar laiku to saprot), jo taupības nolūkos centos ekonomēt.  Ne velti teiciens - skopais maksā divreiz.”

„Ja nevar atļauties fototapetes, tad palieliniet skaistākās, mīļākās ģimenes bildes un ierāmējiet. Man vīrs vairākas reizes tādus pārsteigumus ir dāvinājis - skaistas bildes palielinājumā un rāmī. Arī mūsu kāzu foto un vienkārši ģimenes skaistākos brīžus. Tikai bildēm jābūt kvalitatīvām. Vislabāk, ja tās ir no kādas fotosesijas pie profesionāla fotogrāfa, kurš var arī tās apstrādāt līdz noslīpētam skaistumam.”

„Es droši vien sāktu ar pastaigāšanu pa galerijām, izstādēm, antikvariātiem, lai saprastu, kas vispār patīk un ko gribas, lai izkristalizējas izjūtas, kādi mākslinieki un tehnikas ir pieņemamas, bet kas vienkārši nav priekš manis. Tad arī redzēsi, cik kas maksā un ko ir vērts pirkt. Viennozīmīgi vērts ieguldīt naudu kādos vispāratzītos māksliniekos, jo to darbu vērtība ar laiku tikai celsies.
Ja gribi ko īpašu, varbūt vērts painteresēties, kādi mākslinieki apgrozās tev tuvās vietās (Latvija taču tik maza), un iegūsi sev īpašumā kādu lielisku gleznu ar tev svarīgu vietu, uz kuru skatīties neapniks ne pēc gada, ne vēlāk.
Var arī pavaktēt studentu plenērus. Tā mums pie sienas karājas divi lieliski fiksie akvareļi ar mūsu lauku mājām, kurus uzšņāpa divi garāmejoši studenti un paprasīja par tiem trīs rubļus, bet mēs kaifojam vēl šodien.”

„Visforšākais, lētākais ir ievākt informāciju par jaunajiem Mākslas akadēmijas studentiem un iegādāties kādu no viņu darbiem Mākslas akadēmijas studentu darbu tirdziņā, ko katru gadu rīko viena laikā - gada pašās beigās. Ar gleznām un bildēm nevajag sasteigt - lēnam pameklē informāciju, kas tev patīk, kādi stili, pastaigā pa mākslas saloniem (tie gan ir sarukuši un uzcenojums būs). Bet vissuperīgākos darbus var noskatīt manā pieminētajā ikgadējā studentu darbu izstādē – pārdošanā „Яrmarka” .  Man daži draugi un paziņas ir tur mācījušies un darbiņus pārdevuši. Es pati tur visu ko noskatu un iepērku. Tikai tur ir tā, ka ir vērts piestaigāt teju katru dienu, jo visu laiku darbi papildinās - pārdoto vietā liek citus un  tā var atrast kaut ko tieši sev piemērotu.”

Iveta Rozentāle

Citi noderīgi raksti

Gleznojumi uz sienām
Līmētā grāmata

Parunāties par līdzīgām tēmām varat Cāļa forumos

Nekustamie īpašumi
Pļāpiņa
Iepirkšanās