Ja diviem bērniem ir kopīga istaba
Protams, vislabāk bērniem būtu dzīvot atsevišķās istabās, īpaši jau pretēja dzimuma pusaudžiem. Tomēr bērni bieži vien vai nu paši mēdz izteikt vēlēšanos dzīvot vienā istabā vai arī tas notiek tāpēc, ka dzīvoklī katram sava istaba vienkārši nesanāk. Ja piedzimuši dvīņi, sākumā viņus parasti iemitina vienā istabā, lai būtu vieglāk pieskatīt. Vecākiem nākas domāt par to, kā iekārtot šādu istabu, kā izvietot gultas, atpūtas un darba vietu.
Divu bērnu istabas zonējums
Vispirms jāizdomā, kāds būs bērnu istabas zonējums.
- Foto: domfront.ru
Lēmums ir atkarīgs no bērnu vecuma. Jaundzimušo istabā vajadzētu būt guļamzonai, bērnu pārtīšanas zonai (pārtinamais galds ar kumodi un plauktiem), rotaļu zonai (mīkstais paklājs, skapītis ar rotaļlietām, sētiņa u. tml.), vecāku atpūtas vai bērna barošanas zonai (ērts krēsls, galdiņš).
Pirmsskolas vecuma bērnu istabā jābūt guļamzonai, zonai radošām nodarbēm (galds un krēsli) un plašai spēļu zonai. Vēlams arī stūrītis sportiskām aktivitātēm.
Skolēnu istabā nepieciešamas tās pašas zonas, izņemot spēļu, un vieta darbam jāiekārto atbilstoši skolēna vajadzībām. Papildu būs jāiekārto atpūtas zona (ērts dīvāns, krēsli, žurnālu galdiņš, televizors u. tml.).
Istabas zonēšanas veidi
Zonēšanu var veikt divos veidos:
1. Izveido funkcionālās zonas, kas ir kopīgas abiem bērniem. Guļvietas netiek atdalītas utt. Šādas zonas vairāk piemērotas viena dzimuma bērniem.
- Foto: domfront.ru
2. Tiek izdalītas divas lielas privātās zonas, un katrā no tām ir sava guļamzona, darba zona un vieta mantu glabāšanai. Protams, tādas kā spēļu, sporta un atpūtas zonas parasti ir kopīgas.
- Foto: domfront.ru
Zonēšanu var veikt, izmantojot dažādas krāsas, piemēram, divas istabas sienas nokrāso vienā krāsā, bet otras divas – citā krāsā. Pie vienas krāsas sienām izvieto viena bērna guļamzonu, darba zonu un vietu mantu glabāšanai, pie otras – otra bērna. Istabas centrā var veidot kopīgās spēļu vai atpūtas zonas.
- Foto: domfront.ru
Cits variants. Dažādās krāsās nokrāso divas sienas, bet atlikušās divas – neitrālā krāsā, un pie tām izvieto kopīgās zonas. Var rīkoties arī citādāk – dažādās krāsas izmanto grīdas segumā vai aizkaru noformējumā. Vecāku bērnu istabā papildu var izmantot aizslietņus, plauktus un mobilās starpsienas. Bērnam vajag stūrīti, kur viņš ir vienīgais saimnieks, kur var paslēpties, lai pabūtu vienatnē. Mazāku bērnu istabu var nosacīti sadalīt, izmantojot dažādas uzlīmes.
Guļamvietu novietojums
Pirmais iespējamais variants – atsevišķas gultas, kas novietotas katra pie savas sienas (paralēlās vai blakus esošās). Ja viena istabas siena ir gara, gultas var novietot rindā vienu aiz otras, taču tad būtu vēlams starp abām nolikt kādu sadalošu priekšmetu – skapīti, kumodi u. tml. Ja guļamzona ir kopīga, tad gultas parasti tiek novietotas paralēli viena otrai ar galvgali pie sienas. Arī šajā gadījumā starp gultām vajadzētu novietot kādu priekšmetu, un virs katras no gultām var uzlikt baldahīnu.
- Foto: domfront.ru
Otrs variants – divstāvu gultas, kas parasti tiek izmantotas mazā telpā. Tiesa, ir kāds būtisks trūkums – pa šādu gultu diez ko nepalēkāsi. Bet kā gan bērni bez tā varētu iztikt? Labā ziņa – tiek ražoti arī tādi mēbeļu bloki, kur augšējā gulta neatrodas tieši virs apakšējās, bet gan virs darba zonas.
Trešais variants, ja istaba ir ļoti maza – transformējamās mēbeles, piemēram, gulta-dīvāns, no kā otra guļvieta ir izvelkama.
Darba vietu novietojums istabā diviem bērniem
Katram bērnam jābūt savai darba vietai. Labi, ja istabā varētu izvietot divus galdus vai stūra galdu ar garu darba virsmu.
Divvietīgam rakstāmgaldam jābūt ar diviem atsevišķiem plauktiem. Ja telpas vietas ekonomija ir ļoti svarīga, var izmantot transformējamo galdu vai sienas skapīti, kam darba virsma ir salokāma uz augšu.
Lietu glabāšana divu bērnu apdzīvotā istabā
Vēlams, lai katram bērnam būtu savas kumodes, skapīši vai plauktiņi. Drēbju skapis var būt kopīgs. Lai nebūtu strīdu par vietas izmantošanu skapī, katram bērnam var nopirkt dažādas krāsas apģērbu pakaramos.
Vietas taupīšanas nolūkos jāizmanto visi brīvie stūrīši un nišas, piemēram, var uzlikt jaunu, lielu palodzi, ko varēs izmantot arī kā galdiņu vai plauktu, bet zem tās ierīkot skapi ar durtiņām.
Ieteikumi
- Ja iekārtojiet istabu bērniem, kuri vecāki par diviem vai trīs gadiem, konsultējaties ar bērniem par istabā vēlamajām krāsām, aksesuāriem un mēbelēm.
- Katram bērnam jābūt savai personiskajai telpai.
- Istabai vajadzētu būt vismaz 20 m2 lielai.
- Izmaiņas bērnu istabā jāsaskaņo ar bērniem. Ja gribat nomainīt mēbeles, istabā vajadzētu atstāt kaut ko no iepriekšējā iekārtojuma, piemēram, aizkarus, rotaļlietas, lai bērni vieglāk pielāgotos.
- Gadījumiem, ja kāds no bērniem «apdraud» otra privātīpašumu, jāizdomā savdabīgi sodi, bet par kārtības ievērošanu jāpiešķir kāda balva.
Rakstā izmantotas idejas no domfront.ru.
Iveta Odiņa
Citi noderīgi raksti
Gleznojumi uz sienām
Līmētā grāmata
Bērnu rotaļlietu kopšana