Saimniecība

Moderni un oriģināli gaismas avoti

Rudens un ziema ir tie gadalaiki, kad visa cita starpā cilvēkiem akūti nepieciešama gaisma. Tāpēc pētījām, kas jauns un moderns ir gaismas avotu modē, it īpaši lampu modē, kas mūs apgaismo gada tumšajos rītos un vakaros.

Foto: istockphoto.com

Jaunie un jau pazīstamie dizaineri kļuvuši pieticīgāki un piezemētāki, bet tik un tā prot pārsteigt ar jauniem darinājumiem, kas balansē uz dizaina un mākslas robežas. Radītie priekšmeti, lai arī moderni, iekļaujas tirgus piedāvājumā, jo ir nesamāksloti un pārsteidz ar vienkāršību. Tā teikt, viss vienkāršais ir ģeniāls!

Lai arī lampa pirmajā brīdī šķiet tik pierasts un zināms priekšmets, jaunajos modeļos izmantoti jauni elementi un tehnoloģijas. Joprojām ļoti svarīgi, lai lampa būtu draudzīga videi, bet tas ir kļuvis tik pašsaprotami, ka netiek īpaši izcelts. Tiek radītas jaunas ekonomiskās spuldzes un izmantoti videi draudzīgi materiāli.

Iekārtojot savu telpu mūsdienīgi, svarīgi atcerēties, ka būtiskas ir nevis daudzas uzkrītošas detaļas, bet gan viens centrālais elements, kas var būt arī interesanta dizaina un formas lampa. Tajā pašā laikā moderni ir izvēlēties funkcionālas lampas, piemēram, lampa, kas vienlaikus ir galds, vai lampa – puķupods. Tādas lampas, piemēram, ražo franču kompānija «Moree», kā arī itāliešu uzņēmums «Mescalina». Aktuāli ir galda lampas stiprināt pie griestiem, jo tās var grozīt uz visām pusēm, radot gaismas spēles.

Ārzemju modernās lampu variācijas

Ārzemēs starptautiskās izstādēs ievērību un atzinību guvušas lampas, kuru dizainā apvienota vienkāršība un oriģinalitāte. Piemēram, «Iacoli & McAllister» lielo rāmju gaismas kupols ir moderna un pārsteidzoša lustra, kas sastāv no vienpadsmit rāmjiem, kuros ievietotas piecas vidējas un sešas nelielas lampas. Gaismas kupoli pieejami sešās krāsās.

Lielu atzinību guvuši «Aqua Creation» lukturi. Tās ir gan galda, gan grīdas lampas un savu vērtību ieguvušas sarežģīto formu dēļ – atgādina papīra locīšanas mākslas darbus jeb origami. Katrs abažūrs sākotnēji veidots no baltas papīra lapas, izveidojot visdažādākās un sarežģītākās formas.

Savukārt «Studio Gorm» ir izveidojuši lampas, kas atgādina piena pudeles. Tās darinātas ar rokām un ir pieejamas dažādās krāsās un formās.

Vēl ļoti augstu novērtēts ir «Delta IV», kas izceļas ar savu ģeniāli vienkāršo dizainu. «Delta IV» kupols ir moderns, bet tā vienkāršā forma to padara atpazīstamu. Iedvesmojoties no vilces sistēmām un jumta ventiļiem, «Delta» sērijas tiek radītas, lai tās lietotu ar energoefektīvajām spuldzēm. Šīs lampas ir pieejamas baltā krāsā vai melnas apvienojumā ar zeltu.

«TOKENnyc's striking Lemp Pendants» izceļas ar to, ka ražo lampas, kas ir izpūstas un pēc tam veidotas ar rokām, radot unikālu virsmu. Lukturu dizainu ietekmējušas divas ļoti atšķirīgas lietas ar līdzīgām formām – krievu tradicionālās lelles un citrusaugļi.

Savukārt «Odyssey Suspension» lampas izceļas ar zaļo krāsu, jo izgatavotas no pārstrādātām alus pudelēm. Katras lampas nozīme – mūsu gaisma ir viena. Bet «Wästberg Claesson Koivisto Rune» lampa ir paraugs zaļajam dizainam, jo tās struktūra, lai arī atgādina visaugstākās tehnoloģijas, ir pilnībā izveidota no bioloģiski noārdāma papīra. Tāpēc šī lampa, kas apvieno moderno ar zaļo dizainu, ieguvusi daudzas godalgotas vietas.

Ar pašu rokām

Tomēr, ja mājās gribas ko jaunu, nav obligāti jāiegādājas ārzemju meistaru ražojumi, bet jāraisa sava iztēle, lai gaismas objektus padarītu neierastākus. Adventes laikā daudziem patīk sveces un Adventes vainagi. Tāpēc tagad var būt īstais brīdis liet sveces un veidot Adventes vainagu no neierastiem materiāliem – popkorna, maziem koka bluķīšiem, piparkūkām.

Arī ierastās mājas lampas var atsvaidzināt, darinot jaunus abažūrus no drēbēm, papīra vai citiem netradicionāliem materiāliem, piemēram, no lietussarga, skaitīkļiem vai traukiem.

Foto: istockphoto.com

Atceries tos padarīt ugunsdrošus. Abažūrus var izveidot ar dažādiem caurumiņiem, kas, ieslēdzot lampu, pārvēršas skaistos ornamentos un rakstos. LED lampas darbojas arī mitrumā, tāpēc dušā vari radīt krāsainas ūdens un gaismas spēles. Ja lampai ir regulējams gaismas spilgtums, tad var mainīt telpas noskaņu. To var panākt arī tad, ja lampas atrodas neierastās vietās.

Lai telpā radītu mājīgu atmosfēru, labāk izmantot vairākus mazus gaismas objektus nekā vienu lielu. Turklāt katram cilvēkam ir atšķirīgas prasības pēc gaismas intensitātes, tāpēc labi, ja pie galda un gultas ir atsevišķas lampas, lai cilvēks var regulēt gaismas spilgtumu. Tā kā mūsu skats ir biežāk vērsts nevis uz griestiem, bet gan acu līmenī, tad labi, ja lampas ir acu augstumā vai iemontētas grīdā.

Ja gaismu vēlamies izjust jau pa ceļam uz mājām, tad varam izgaismot vārtiņus, pastkastīti vai mājas numuru. Vienkāršākais veids ir uzlikt prožektorus ar kustību sensoru, bet omulīgākas būs laternas, dažādas virtenes, vējlukturi, sveces, papīra lukturi, LED caurules vai solārie gaismekļi, kas uzlādējas no saules un iedegas, kad satumst. Īpašu svētku noskaņu šajā tumšajā laikā var radīt lidojošās gaismas laternas – visi var iziet ārā, palaist tās gaisā un vērot gaismas spēli ar tumsu.

Iveta Rozentāle

Citi interesanti raksti

«Coca-Cola» saimniecībā

Jūtu izrādīšana ģimenē

Aprunāties un dalīties idejās par interjeru un mājokļa iekārtošanu varat Cāļa forumā

Nekustamais īpašums

Pļāpiņa