Saimniecība

Sarkanā krāsa interjerā

Interjera krāsa vizuāli var notušēt telpas proporciju nepilnības, tā var izcelt telpas daļas vai dekorus un tā var pat ietekmēt mājas saimnieku un viesu noskaņojumu. Aplūkosim dažādo krāsu izmantošanu mājokļu interjeros un sāksim ar pirmo no pamatkrāsām – sarkano.

Konsultē interjera dizainere Karīna Kēberga (www.karinaberga.com), raksta tapšanā izmantota arī informācija no mājaslapām www.domfront.ru un www.design-remont.info.

Sarkanā krāsa – visdaudznozīmīgākā

Sarkanā krāsa ir visspilgtākā, visspēcīgākā un visvairāk uzmanību piesaistošā no visām krāsām. Nevienai citai krāsai nav tik daudz simbolisku nozīmju kā sarkanajai – tā simbolizē mīlestību (Valentīna dienas simbols), pagrimumu (sarkano lukturu rajons), drosmi, briesmas, augstu temperatūru un pat revolūciju. Tikpat daudznozīmīga tā var būt arī interjerā.

Iespējamie sarkanās krāsas plusi interjerā

 • Sarkanā krāsa ir dinamiska, stimulē garīgo un fizisko enerģiju. Ja izmantota nepārspīlēti un harmoniski, sniedz enerģijas lādiņu, aktivizē un uzlabo garastāvokli, padara cilvēku dzīvespriecīgu un veicina savstarpējo kontaktu.
 • Sarkanās krāsas interjers var pastiprināt seksuālo enerģiju.
 • Sarkanās krāsas klātbūtne interjerā rada svētku noskaņojumu, elegances un greznuma iespaidu, apliecinot telpu bagātību un krāšņumu.
 • Sarkanās krāsa piemērota tad, ja vēlaties kaut kam pievērst uzmanību. Sarkans priekšmets (siena, dīvāns, vāze utt.) vizuāli it kā tuvojas skatītājiem, kļūst lielāks un uzreiz piesaista uzmanību.
Foto: domfront.ru
 • Šīs krāsas akcenti atsvaidzina uztveri. Ieejas daļā sarkanā krāsa rada spēcīgu un paliekošu pirmo iespaidu.
 • Daži etniskie interjeri, piemēram, arābu vai ķīniešu, nav iedomājami bez sarkanās krāsas toņu klātbūtnes.

Iespējamie sarkanās krāsas mīnusi interjerā  

 • Ilga uzturēšanās telpās, kur dominē sarkanā krāsa, var būt pārāk uzbudinoša vai kaitinoša. Jau tā aktīvie bērni sarkanā istabā kļūs hiperaktīvi, bet nervozi cilvēki būs satraukti.
 • Īslaicīga sarkanās krāsas ietekme palielina darba spējas, bet ilgstoša ietekme nogurdina.
 • Šī krāsa var ietekmēt cilvēka organisma bioloģiskos procesus – paātrinās elpošana, paaugstinās asinsspiediens un paātrinās sirdsdarbība.
 • Pārāk liels spilgti sarkanās krāsas izmantojums lielās plaknēs nogurdina, nomāc un mazina darba spējas.
 • Sarkanas sienas vizuāli telpu padara mazāku un zemāku.
 • Daži sarkanās krāsas toņi, īpaši kopā ar oranžo, rada sienu tuvošanās un telpas saspiestības efektu.
 • Spilgti sarkana krāsa ir plakātiska, grūti saskaņojama ar mierīgi klasisko interjera toņu gammu. Spilgta krāsa ir vairāk piemērota telpas akcentiem.

Sarkanās krāsas saderība ar citām krāsām interjerā

 • Sarkanā un zelta krāsa vislabāk izmantojamas greznuma un bagātības iespaida radīšanai. Svētku sajūtas radīšanai kopš seniem laikiem izmantota kombinācija ‹‹sarkans, zaļš, zelts››, arī Ziemassvētkos.
Foto: domfront.ru
 • Sarkanā un baltā krāsa ir žanra klasika, saukta par karalisko krāsu savienojumu. Šī kombinācija parasti tiek izmantota divos veidos: baltas sienas un grīda, bet mēbeles un aksesuāri ir sarkani vai otrādi. Šādā gadījumā iederas arī mēbeles un tekstila izstrādājumi šokolādes krāsā.
Foto: domfront.ru
 • Sarkanās, baltās un melnās krāsas apvienojums interjerā izskatās ļoti iespaidīgi. Tam var pievienot arī pelēko krāsu.
Foto: domfront.ru
 • Sarkanā un tumši zilā krāsa kopā izskatās cēli.
 • Sarkanā krāsa labi izskatās kopā ar tās dažādajiem toņiem, piemēram, ar sārto.

Sarkanā krāsa viesistabā, ēdamistabā un kabinetā

Sarkanā krāsa iederas darba kabinetā – tā neļaus atslābināties un mudinās aktīvi darboties. Te labi izskatīsies masīvas sarkankoka mēbeles, smagi aizkari bordo krāsā un parkets mahagona krāsā. Viesistabā sarkanā krāsa palīdzēs veidot svētku un greznības atmosfēru, īpaši labi to ir izmantot mēbelēm, aizkariem un paklājiem.

Sarkanā krāsa var būt arī vēsa. Vēsas sarkanās krāsas nianses labi saskaņojas ar mierīgiem interjera toņiem. Šīs krāsas sienas liekas siltākas, tās ir piemērotas mūždien salstošiem cilvēkiem. Dzīvojamā istabā tā liek cilvēkiem satuvināties un stimulē komunikāciju.

Interjera iespaids mainās atkarībā no tā, ar ko sarkanā krāsa ir apvienota:

 • maigs sarkanais līdzās krēmkrāsas un persiku toņiem;
 • sulīgs un svētku sajūtu rosinošs sarkanais harmonijā ar balto;
 • mierīgs un konservatīvs sarkanais savienojumā ar brūno;
 • kaislīgs un izaicinošs sarkanais kopā ar melno.

Sarkanā krāsa guļamistabā

Kam domāta guļamistaba? Lai gūtu mieru, atslābinātos un atpūstos. Bet tā ir arī mīlestības vieta, un mīlestību parasti asociē ar sarkano krāsu. Tāpēc, ja gribat izjust kaislību un enerģijas pieplūdumu, maigumu un romantiku, guļamistabas interjerā izmantojiet sarkanās krāsas akcentus (gan grīdā vai sienās, gan atsevišķos dekoros vai tikai raibos sarkanās krāsas akcentos).

Foto: domfront.ru

Sarkanā krāsa virtuvē

Izmantota virtuvē, šī krāsa spēj mazināt ikdienas darbu rutīnas sajūtu, jo tā ir svētku un greznības krāsa. Sarkanā krāsa arī veicina apetīti.

Foto: domfront.ru

Sarkanā krāsa vannas istabā – pieci izmantošanas līmeņi

Cilvēkam ir jābūt ļoti lielam sarkanās krāsas cienītājam, lai to izmantotu salīdzinoši mazā telpā. Šai krāsai ir ļoti spēcīga enerģētika. Tomēr, ja Jums ir drosme to izmantot, ir garantēts, ka no rīta saņemsiet lielisku tonusu dienai, bet vakarā – romantisku noskaņu (īpaši, ja gulēsiet vannā, sveču gaismā). Sarkano krāsu var izmantot tikai vannas istabas santehnikai vai vannas istabas mēbelēm. Arī sarkanas mēbeles izskatīsies iespaidīgi, tikai tad vislabāk tās ir apvienot ar baltām, pelēkām vai melnām sienām. Vēl sarkano krāsu var izmantot tikai vannas istabas sienām vai tikai grīdai un nelieliem dekoriem. Piektais variants – sarkanās krāsas pārsvars vannas istabā.

Sarkanā krāsa bērnu istabā

Sarkanās krāsas klātbūtne bērna istabā ir lieliska iespēja attīstīt bērna zinātkāri un intelektu. Tā veicina mērķtiecības un drosmes izaugsmi neveikliem un pasīviem bērniem. Meitenei, pusaudzei, sarkanā krāsa var likties pievilcīga, jo šajā vecumā meitenes saista viss, kas raksturīgs pieaugušajiem. Šī ir arī enerģijas, svētku un erotikas krāsa, tā liecina par tieksmi pēc patstāvības un vēlmi izcelties vienaudžu vidū.

Iveta Odiņa

Citi noderīgi raksti:

Aizkari bērnistabai

Pusaudža istaba

Aprunāties un dalīties idejās par interjeru un mājokļa iekārtošanu varat Cāļa forumā:

Nekustamais īpašums