Saimniecība

Tapešu līmēšana

Uzdāvini savām sienām jaunu dizainu!

Skaistā dzimuma pārstāvēm ir ļoti svarīga vide, kurā viņas dzīvo, liecina „K-rauta” veiktais pētījums. Tieši sievietes ir tās, kas parasti iniciē remontdarbus mājās, bieži gaidot entuziasma pilnu attieksmi un iesaistīšanos arī no ģimenes vīriešiem. „K-rauta” interjera eksperte Ligija Legzdiņa ir pārliecināta, ka remontdarbus, kas nav saistīti ar smagu fizisku slodzi var paveikt jebkura sieviete.

Tapešu pārlīmēšana neaizņem daudz laika, naudas un spēka, tomēr ievērojami uzlabo atmosfēru telpā, tā, iedrošinot meitenes ķerties pie darba, atzīst „K-rauta” interjera eksperte Ligija Legzdiņa.

„Sievietēm ļoti svarīga ir vide, kurā viņas dzīvo. Strādājot veikalā esmu pamanījusi, ka Latvijas daiļā dzimuma pārstāvēm ir ļoti laba gaume un vīriešiem, veicot remontdarbus, vajadzētu savām ģimenes sievietēm uzticēties vēl vairāk,” stāsta „K-rauta” interjera speciāliste Ligija Legzdiņa. Tapešu pārlīmēšana nav grūts darbs, tomēr šāda aktivitāte ievērojami uzlabo atmosfēru telpā, iedrošinot meitenes ķerties pie darba, atzīst Ligija Legzdiņa.

Tapešu tipi:

Vinila, papīra, flizelīna, zīda un šķidrās - izvēloties savām sienām piemērotāko, jāņem vērā tapešu struktūra un efekti, ko tās dod.

Vinila (sintētiskas, ar mazu gaisa caurlaidību) tapetes ir divās kārtās. Ienesot jaunas krāsas savā mājoklī, ja vēlies pārmaiņas un pārlīmēt tapetes - šo tapešu apakšējais slānis paliks uz sienas, līdz ar to nebūs nepieciešama grunts. Veidotas no izturīga materiāla, kas lieliski noslēpj nelīdzenas virsmas, bet līdz ar to sienas ne pārāk labi elpo. Ir labi kopjamas-tīrāmas, nebalo saulē, izturīgas.

Papīra tapetes ir no videi draudzīga materiāla, tās labi elpo, ieteicamas cilvēkiem ar elpceļu slimībām un bērniem. Jārēķinās, ka tās ir diezgan neizturīgas, pārlīmējot papīru nevarēs noplēst vienmērīgi, sliktās īpašības - balo saulē, neizturīgas pret mitrumu.

Tapetes ar flizelīna pamatni ir krāsojamas/pārkrāsojamas. Kad gribās pārmaiņas – var viegli pārkrāsot, kā arī viegli noplēst. Flizelīna tapetes ir viegli līmējamas, jo līme jāklāj tikai uz aplīmējamās pamatnes.

Fototapetes. Vēlama gluda un līdzena pamatne. Ideāls risinājums - izvēlēties vienu no telpas sienām, kura ir mazāk aizkrauta ar mēbelēm un kuru ir vēlēšanās akcentēt.

Salmu, džutas materiāla, bambusa tapetes (dabīga materiāla)... līdzīgs risinājums kā fototapetēm.

Zīda tapetes ienes majestātiskumu telpā, vēlams līmēt uz ļoti līdzenām virsmām. Klasiskā stila piekritējiem šis risinājums ienesīs eleganci telpā.

Šķidrās tapetes Latvijā ir pavisam jauns risinājums, tās ir pulverveida un izskatās, kā dekoratīvais apmetums. Pieejamas ar dažādu faktūru, viegli atjaunojamas.

Sagatavošanās darbi:

Sākot darbus ir jānoplēš vecās tapetes, ja tās grūti nāk nost – saslapinot sienas ar ūdeni, šis darbiņš būs vieglāks par vieglu, lai meitenes nesabojātu manikīru - lielisks palīgs tapešu noņemšanā būs špakteļlāpstiņa. Ja tās turas ļoti stingti, tad var jaunās līmēt pa virsu, šajā gadījumā ne tikai jaunās, bet arī vecās tapetes jāieziež ar biezu līmi un jāatļauj nožūt.

Vislabākā metode, kā noklāt lielās virsmas - ar biezu, lielu otu, tā saucamo malkovicu, stūrīšos jāizmanto mazāka otiņa, līmējot tapetes ļoti svarīgi ir līmi izklāt vienmērīgi.-īpaša vērība jāpievērš-stūriem un maliņām

Izvēloties līmi, jāpievērš uzmanība izvēlētajam tapešu tipam, papildu analizējot telpas mitruma līmeni. Mitrās telpās: virtuvēs, vannas istabās u.c. labāk izvēlēties – mazgājamās vai vinila tapetes. Veikalos ir pieejamas jau sajauktas līmju masas, bet tas izmaksās piecas reizes dārgāk. Pulverveida līme ir viegli sajaucama, vajadzīgs ūdens un kociņš ar ko maisīt – jaucot pakāpeniski jāpievieno līmes pulveri, līdzīgi, kā vārot mannā putru.

Papīra tapetēm līme jāklāj gan uz sienas, gan tapešu virsmas, pēc tam jānogaida 10-15 minūtes, kamēr līme uzsūcas tapetē. Vinila tapetēm nav nepieciešams laiks - pārklājot ar līmi uzreiz var līmēt pie virsmas. Flizelīna tapetēm ir nepieciešams apklāt ar līmi tikai aplīmējamo virsmu. Zīda tapetes var būt uz vinila vai papīra bāzes – līmes uzklāšana atkarīga no bāzes tipa.

Izvēloties un pērkot tapetes, jāpievērš uzmanība sērijas numuram, sākotnēji faktūra un krāsa izskatās vienāda, bet uzlīmējot tā var būtiski atšķirties. Ja sēriju numuri atšķiras un to seciniet pirms līmēšanas, tad lieciet vienādas tapetes uz katras sienas – kļūme nebūs tik acīm redzama. Griežot un līmējot ir jāskatās, lai sakrīt raksts – ar zīmuli tapešu otrā pusē ievelkot bultiņas, lai visur būtu vienāda faktūra. Ja grib ietaupīt, tad labāk izvēlēties tapetes bez raksta un faktūras, nebūs jātērē materiāls lieki, pielāgojot raksta un faktūras druku.

Ja plāno uzfrišināt arī logu ailes un durvju krāsu, ieteicams to darīt pirms tapešu līmēšanas, lai vēlāk nenokrāso arī jauno sienu klājumu.

Kā aprēķināt materiālu daudzumu?

Lai noteiktu cik daudz tapešu ruļļus pirkt ir jāizrēķina istabas parametrs un jāpareizina ar telpas augstumu, jāatņem logu un durvju laukums. Piemēram, ja istabā garākā mala ir 5m, bet īsākā 3, tad 5 + 5 + 3 + 3 = 16 un griesti ir 2,5m augsti, 16 x 2,5 = 40. No aprēķinātās kvadratūras jāatņem neaplīmējamo virsmu laukumi - logu, durvju, flīzēto virsmu ... u.t.t. Standarta tapešu rullis ir 53 cm plats un 10 m garš. Kopā vajadzīgi šai istabai būs 8 tapešu ruļļi, kas izmaksās, apmēram, 40 latus. Visām sienām būs nepieciešamas 3 paciņas līmes, neizvēloties gatavo līmi – tas maksās, apmēram, 10 latus. Otām un citiem palīglīdzekļiem jāparedz līdz 10 latiem.

Jebkura dāma var pati pārlīmēt tapetes, tas tiešām nemaksā dārgi, bet sniegs daudz lielāku gandarījumu un būs ievērojamāks ieguldījums, nekā jauna balles kleita - meitenes darboties aicina „K-rauta” eksperte Ligija Legzdiņa.

Ligija Legzdiņa,  interjera eksperte

Raksts tapis sadarbībā ar "K-rauta"

Aprunāties un dalīties idejās par interjeru un mājokļa iekārtošanu varat Cāļa forumā

Nekustamais īpašums