Saimniecība

Zilā krāsa interjerā

Sarkanās un dzeltenās krāsas pielietošanu interjerā aplūkojām, tagad ķeramies pie trešās no pamatkrāsām – pie zilās krāsas. Zilās krāsas toņu diapazons ir plašs – no maigi gaišzila līdz naksnīgam, dziļam zilumam, no siltiem, zaļi ziliem jūras un tirkīza toņiem līdz auksti ledainiem. Tāpēc vienas krāsas dažādo toņu iedarbība ir plaša un reizēm pat pretēja.

Konsultē interjera dizainere Karīna Kēberga (karinakeberga.com), raksta tapšanā izmantota arī informācija no mājaslapām domfront.ru un design-remont.info.

Zilā krāsa – viena no izplatītākajām cilvēka dzīvē

Zilās krāsas nozīme daudzās kultūrās ir saistīta ar cēlumu – zilās asinis (aristokrātija), karaliski zilais (klasiskas zilā toņa krāsas nosaukums), safīrs (trešais vērtīgākais dārgakmens pēc briljanta un smaragda). Rietumu burvji bieži vien parādās tumši zilā apģērbā.

Foto: design-remont.info

Zilā krāsa asociējas ar debesīm (gaišas debesis dienas laikā vai tumši zilas, zvaigžņotas nakts debesis), jūru, bezgalību un tīrību. To arī sauc par miera, aizsargātības, klusuma, stabilitātes, cerību un harmonijas krāsu. Tumšāka zilā krāsa liecina par konservatīvismu, pārliecību, kārtību un uzticēšanos, tā ir arī garīgās bagātības krāsa. Zilā krāsa interjerā var būt gan romantiska, gan dramatiska, gan vieglprātīga. Viss atkarīgs no toņiem un to proporcijas, kā arī saskaņošanas ar citām krāsām.

Iespējamie zilās krāsas plusi

Dizainere atzīst, ka strādāt ar zilo krāsu interjerā ir ļoti interesanti.


  • Gaiši zilie toņi optiski paplašina telpu, attālina plaknes un rada vēsuma izjūtu. Piemēram, zili griesti mazu telpu optiski paaugstina. Ja vienu sienu nokrāsos zilu, bet pie pretējās sienas novietos spoguli, telpa vizuāli paplašināsies.

  • Gaiši zilais ir debesu tonis. Kombinējot to ar siltajiem saules toņiem, var radīt dabisku plašuma un gaišuma izjūtu.

  • Zilā krāsa nereti tiek izmantota sabiedriskās telpās, īpaši kombinācijā ar baltu, ja nepieciešams radīt iespaidu par tīrību.

  • Jo gaišāki toņi tiek izmantoti, jo interjers izskatās maigāks.

  • Samtaini tumši zilais tonis kombinācijā ar zeltu vai sudrabu telpā rada bagātīgu svētku noskaņu.

  • Tumši zilais apvienojumā ar violetu nokrāsu rada mazliet mistisku un noslēpumainu noskaņu.

  • Zilā krāsa rada labus apstākļus mierīgam, garīgam darbam, veicina koncentrēšanās spēju. Šīs krāsas gaišie toņi pazemina asinsspiedienu, ir nomierinoši.

  • Tumži zili priekšmeti uz gaišāki zila fona izskatās košāki, spilgtāki un iegūst tirkīza toni.

  • Jūrnieku stils (zilas un baltas svītras) nevis nomierina, bet uzlabo noskaņojumu.

Foto: design-remont.info

Iespējamie zilās krāsas mīnusi


  • Tumši zilie toņi var radīt nomācošu, depresīvu iespaidu.

  • Mazās telpās tumši zilas sienas telpu samazina un padara to tumšāku.

  • Būdama skaista un izteiksmīga krāsa, viena pati tā visbiežāk ir auksta, var radīt saldējamās kameras iespaidu.

  • Lielām, plašām telpām pārāk gaiši toņi nav piemēroti, jo telpa var izskatīties pārāk plaša un tukša.

Zilās krāsas saderība ar citām krāsām


  • Zilā un baltā. Šī krāsu savienība ir harmoniska. To bieži lieto, lai radītu interjeru jūras stilā.

  • Zilā un melnā. Interjerā tāds savienojums reti sastopams, jo zilās krāsas gaišie, siltie toņi slikti sader ar melno krāsu. Savukārt tumši zilie toņi kopā ar melno veido pārāk drūmu atmosfēru.

  • Zilā un zaļā. Interjers rada svaigu, gaišu un tīru iespaidu, jo abas krāsas sastopamas dabā.

  • Zilā un rozā. Tāda savienība iespējama, tikai toņiem jābūt vienādi piesātinātiem un ar līdzīgu «temperatūru». Bieži vien izmanto retro stila, pop-art interjerā, kā arī istabu, kas paredzētas diviem bērniem, dizainā.

  • Zilais un pelēkais. Šī savienība var būt eleganta, ja tiks pareizi izvēlēti krāsu toņi.

  • Zilā un sarkanā. Ir iespējams harmonisks savienojums, lai gan abas krāsas ir spilgtas, pat uzbudinošas. Abas krāsas nevajag izmantot vienādā daudzumā, kādai ir jābūt dominējošai. Tumši zilā un sarkanā krāsa kopā izskatās grezni un cēli.

  • Zilā krāsa apvienojumā ar dzelteno, oranžo vai brūno. Zilā, kā jau aukstā krāsa, labi sader ar siltajām krāsām.

Zilā krāsa vannas istabā

Vannas istaba tradicionāli asociējas ar ūdeni, tīrību un svaigumu, tāpēc vannas istabas mēbeles bieži vien tiek ražotas zilā un baltā krāsā. Ja telpa ir maza, lielām virsmām būtu vēlams izmantot zilās krāsas gaišos toņus un minimāli izmantot kontrasta krāsas – sarkano, dzelteno un oranžo. Kontrasta krāsās var būt aksesuāri, piemēram, paklājs, dvielis u. tml. Pameklējiet nestandarta krāsu flīzes, krāsas toņu salikumus mozaīkā, toņus ar atšķirīgu piesātinājumu.

Foto: design-remont.info

Zilā krāsa virtuvē

Ja gribat samazināt svaru, izveidojiet zilu virtuvi. Pastāv uzskats, ka zilā krāsa virtuves interjerā samazina apetīti, nerada mājīguma sajūtu, rada tikai tīrības un kārtības noskaņu. Tas varētu būt kaut vai tāpēc, ka dabā nav daudz ēdienu zilā krāsā.

Zilā krāsa guļamistabā

Zilā krāsa nav piemērota guļamistabai tad, ja ir vēlme radīt erotisku noskaņojumu. Tā ir piemērota, ja vēlamies atpūsties un paslēpties no sabiedrības trokšņiem un steidzīgā ritma.

Foto: design-remont.info

Zilā krāsa viesistabā, ēdamistabā un kabinetā

Zilā krāsa psiholoģiski rada labu atmosfēru darbam – nomierina, atslābina nervus un veicina koncentrēšanās spēju. Zila viesistaba izskatās ļoti tīra un gaiša, tomēr bez košiem, siltas krāsas aksesuāriem tā var atgādināt ledus karalienes pili.

Iveta Odiņa

Citi noderīgi raksti

Sarkanā krāsa interjerā

Eko stils jeb kā mājās ienest dabu

 

Aprunāties un dalīties idejās par interjeru un mājokļa iekārtošanu varat Cāļa forumā

Nekustamais īpašums