Saimniecība

Cāļotāju pieredze atkritumu šķirošanā mājās

Cālis.lv forumā uzsākām sarunu par to, kā cāļotāji šķiro atkritumus mājās, jo īpaši tad, ja rūmes ir maz, kur uzglabāt atkritumus, līdz tos izmet ārā.

Foto: istockphoto.com

Foruma dalībnieku viedokļi ļāva secināt, ka ir cilvēki, kas uzskata, ka atkritumus uzglabāt mājās ir nehigēniski, neestētiski un enerģētiski negatīvi; citi tādai šķirošanai neredz jēgu, pat, ja šķiroto atkritumu konteineri ir blakus mājai; savukārt, citi šķiro labprāt, un ved pat uz attālākām vietām – nodod atkritumus, lai dzīvotu videi draudzīgi. Šķirot var praktiski visu, sākot ar baterijām, izdegušajām ekonomiskajām spuldzēm, medikamentiem, turpinot ar makulatūru, plastmasas iepakojumiem, alus bundžām, un beidzot ar lielo sadzīves tehniku. Pilnu diskusiju iespējams lasīt šeit

Daļa lasītāju uzskata, ka jābūt ārējam stimulam, lai sāktu šķirot atkritumus, citi norāda, ka tas ir uzņēmumu uzdevums, veicināt to atkritumu šķirošanu, kas rodas no viņu precēm. Atšķirīgs bija cāļotāju viedoklis par plānoto depozīta sistēmu, kas daudzās valstīs jau ieviesta.

Loģisks ir arī diskutētāju viedoklis, ka, ja negribas liekus atkritumus, pirmkārt, jādomā par to, lai tie pēc iespējas mazāk rastos. Izvēlēties produktus, kuros ir mazāk lieka iepakojuma, nepirkt  pusfabrikātus, kas parasti nāk komplektā ar milzīgiem iesaiņojumiem, tāpat apdomāt savus apģērba pirkšanas paradumus, lai nebūtu tā, ka jaunajam nopirktajam krekliņam kaudzītē jau identiski stāv mājās. 

Turpinājumā cāļotāju pieredze atkritumu šķirošanā

 • Mums skapītī zem izlietnes ir trīs mazi miskastes konteineri (plastmasa/papīrs/sadzīve) un mazs spainītis ar baterijām. Agrāk regulāri aizmirsu aiznest pa vienai uz veikalu, bet tad ieviesu mazo maģisko spainīti, kas pildās daudzus mēnešus un, kad tanī vairs nav vietas, vienmēr atceros nogādāt veikalā šķirošanas kastē. 
 • Es gan dzīvoju Norvēģijā, bet tas nemaina lietas būtību. Zem izlietnes skapītī ir trīs spainīši: plastmasai, papīram un stikls + metāls. Pie plīts ir maziņa biomkaste un tad vēl ir nešķirojamie atkritumi atsevišķā maisā, kas stāv virtuvē. Plastmasas pudeles krājam atsevišķi maisā, kas stāv pieliekamajā. Tās vedam nodot, kad sakrājas kādi divi, trīs maisi (mums plastmasas pudeles jānodod pudeļu automātos, lai dabūtu atpakaļ naudiņu, ko piemaksā, kad pērk dzērienus). Atkritumu šķirošanai kā tādai vispār neredzu problēmu. Skapīši man vienāda izmēra ir gan Latvijā, gan te, vienīgā atšķirība, ka Latvijā zem izlietnes skapī stāv viena liela atkritumu kaste (neskaitot to, kas iet uz kompostu), bet šeit stāv četras mazākas un nav nemaz grūti iznest mistkasti kaut katru dienu, ja ir tāda vajadzība.
 • Zem izlietnes ir divas miskastes: vieni nešķirotie, vieni šķirotie. Baterijas tiek ieliktas cepurplauktā un, uz veikalu braucot, tur izmestas. Elektriskās preces garāmbraucot ekolaukumam nodotas. Pudeles mums ienākas minimāli, tās izlietojam izlejamā piena iegādei, papīru pusgadu vācam bērna skolai makulatūrai. Metāla, papīra u.c. iesaiņojamais materiāls ienākas tik reti, ka nešķiroju. 4 m2 virtuvē arī būtu problemātiski atlicināt tam vietu. Dalīto konteineru manā apkaimē nav vispār. Baterijas mētājas vispirms pa kabatām, pēc tam atvilknē. 
 • Nosķiroju baterijas un papīru (žurnāli, veikalu atlaižu katalogi), ja ir kāda lielā sadzīves tehnika, izsaucu utilizatorus, lai savāc. Par pārējo neiedziļinos. Papīrus nododu bērniem skolas vai bērnudārza makulatūras akcijās, baterijas izmetu veikalu organizētajās vietās. Ekonomiskās spuldzes, ja izdeg pēc garantijas laika beigām, izmetu elektro veikalos, kuros ir tam paredzētas kastes. 
 • Aptieku saraksts, kur var nest vecās zāles Rīgā. 
 • Kāpēc jākrāj nedēļām? Es šķiroju papīrs/stikls/pārējais. Sīkos papīrus salieku lielākos iepakojumos (piemēram, pārslu pakās), kuras tāpat kā pudeles un burkas nolieku koridorī pie ārdurvīm. Tāpat vismaz četras reizes dienā kāds iziet pa durvīm, paķer līdzi un izmet speciālajā konteinerā. Pārējāis parastā miskastē. Bija vēl opcija atsevišķi dalīt organiku, bet tas man kaut kā netīkās, jo tādi maisi pat pa pāris stundām pievilina mazās mušiņas. Baterijas iemetu rokassomā un veikalā izmetu. Man viņas rodas tādēļ, ka bērnam ir samērā daudz mantu, kas darbojas uz baterijām.
 • Es krāju virtuves kaktā, lai gan virtuve ir maza. Man ir divas tvertnes. Vienā krāju uz konteineru nesamos papīrus + stiklu (vidēji jānes uz šķirkonteineru divas reizes mēnesī, jāiet kādi trīs kvartāli un nemaz nav pa ceļam, tāpēc nevarētu apgalvot, ka konteiners man ir pa rokai), otrā:  plastmasas pudeles, piena pakas un konservu kārbas, kas, starp citu, nebūt nesmird, ja vien tās izskalo. 
 • Mums ir atsevišķi konteineri papīram, plastmasai, stiklam, kas ir gandrīz blakus, 100m no mājām, attiecīgi šķiroju iepriekš minēto (krāmēju čupā blakus šmucspainim iekš virtuves skapīša), tad salieku maisiņā un reizi divās dienās nogādāju uz speciālajiem konteineriem. Slikti, ka stiklam paredzētās tvertnes atvere naļauj tajā iebāzt neko apjomīgāku par puslitra burciņu, tādēļ trīslitru burkas mēdzu nolikt blakus konteineram. Izmetamās baterijas ienākas maz, jo tiek lietotas uzlādējamās, tiek krātas kastītē kopā ar vecajām ekonomiskajām spuldzēm. Dzirdēts, ka tādas spuldzes miteklī turēt nevajadzētu, bet kur tās likt, tā arī nezinu. Droši vien būs jābrauc uz kādu atkritumu savākšanas punktu.
 • Dažas dārzniecības ļoti labprāt ņem atpakaļ vēl lietojamus stādu ķobīšus, par ko biju patīkami pārsteigta. 
 • Ikdienas nešķirotie atkritumi stāv skapītī zem izlietnes, metam kopējā konteinerā. Plastmasas pudeles, trauciņus liekam atsevišķā kastē skapītī. Kad sakrājies un vajag nodot, sametam plastmasas maisā un aiznesam uz attiecīgu konteineru. Papīrus vācam atsevišķā kastē (bieži izmantojam kurpju kastes), ko kopā ar sakrāto makulatūru aiznesam uz attiecīgo konteineru. Baterijas arī vācam atsevišķā traukā, ko reizi pusgadā aiznesam izmest speciālajā konteinerā veikalos. Tagad padomā ir arī nodot vecās zāles, jo ir sakrājies diezgan daudz.
 • Alus skārdenes mans krustdēls placināja un nodeva metāllūžņos kā krāsaino metālu. Pa vasaru laikam kāda piekabe savācās, jo mērķtiecīgi pirka tikai skārdenes. Atceros, ka puisis teicās, ka esot dabūjis diezgan pat labas naudiņas. Mazā dzīvoklī šis diez vai derēs. Tas uz laukiem viegli izdarāms. 
 • Papīrs un kartons tiek krāts papīra maisiņā, kas stāv koridorī pie durvīm, un regulāri nogādāts bērnudārzā, kur makulatūru vāc Līgatnes Papīrfabrika. Agrāk krāju kastēs uz skapjaugšām un reizi pusgadā pati vedu pie viņiem uz Biķernieku ielu. PET pudeles tiek saspiestas, krājas plastmasas grozsomā, kas, savukārt, stāv skapītī zem izlietnes, un regulāti tiek izmestas Nestes DUS, kur tie speciālie konteineri. Stikla atkritumu gandrīz nav, jo skrūvējamās burkas un pudeles tiek atkārtoti izmantotas, tās dažas vīna pudeles nonāk parastajos atkritumos. Tiesa, tikko pie Vienības gatves Super Netto redzēju kaut kādus konteinerus, jāpaskatās, ja tur būs stiklam, vedīšu turp.

Iveta Rozentāle

Citi interesanti raksti

Kad atkritumi kļūst vērtīgi

Kā iztīrīt flomāsteru traipus

Par līdzīgām tēmām varat aprunāties Cāļa forumos

Pļāpiņa

Nekustamais īpašums