Saimniecība

«Coca-Cola» saimniecībā

«Coca-Cola» labāk ir izdzert, tomēr, ja kādreiz mājās nav sodas, citronskābes vai kāda cita iecienīta līdzekļa, «Coca-Cola» (un daudzas citas limonādes) var palīdzēt tikt galā arī ar saimnieciskiem darbiem, tādiem kā kaļķakmens noņemšana no tējkannas, piedeguša katliņa iztīrīšana, tauku noņemšana un tamlīdzīgi. Tomēr ieteicams ievērot zināmu piesardzību, turklāt kokakola ir lipīgs šķidrums, tāpēc ne visiem šķitīs parocīga tā lietošana.

Foto: Ilze Zicāne

Interesanti, ka «Coca-Cola» 1886. gadā izgudroja amerikāņu farmaceits Džons Pembertons, piedāvājot to savā aptiekā kā līdzekli pret galvassāpēm, nogurumu, vēdergraizēm, atkarību no morfīna un impotenci. Arī mūsdienās daudzi to izmanto veselībai – vēdera vīrusu ārstēšanai, pret kakla sāpēm, angīnu, kā arī enerģijas uzturēšanai, ja ilgi jāpaliek nomodā vai naktī jābrauc ar auto. Tomēr veselības ziņā tas būs efektīvs vienīgi tad, ja netiks lietots ikdienā.

«Coca-Cola» interneta mājas lapā norādīts, ka šis dzēriens sastāv no:

  • karbonizēta ūdens, lai apmierinātu šķidruma vajadzības;
  • cukura, lai garša būtu salda;
  • kofeīna, kas piešķir nedaudz rūgtenu garšu;
  • fosforskābes, (kas tiek iegūta no dabīgiem minerāliem), lai garša būtu skābena;
  • karameles, kas piešķir krāsu;
  • dabīgām smaržvielām un garšvielām.

Tomēr pilnīgs kokakolas sastāvs ir viens no visrūpīgāk glabātajiem noslēpumiem pasaulē.

Rūsas noņēmējs

Kokakolā esošā fosforskābe atrodas arī rūsas pārveidotājā, tāpēc ar šo dzērienu var efektīvi noņemt rūsu. Uz rūsas apklātām vietām uz pāris minūtēm var uzklāt kokakolā samitrinātu lupatiņu. Tāpat tā noder, ja korozija skārusi, piemēram, akumulatoru. Tā der arī tad, ja mašīna negrib iedarboties, jo akumulatoram neveidojas savienojums. Sliktākais, kas var notikt šādā gadījumā izmantojot kokakolu – tiks iztērēts pudeles saturs.

Kaļķa likvidētājs

Tā kā kokakolā ir zems ph līmenis, tā labi noņem kaļķi un uzlabo spīdumu. Daļa cilvēku teic, ka efekta nav nekāda, bet citi atkal, ka ir pat labāks rezultāts nekā iecienītajai «Skaidrai». Katrā ziņā tējkannā, kurā izveidojušies kaļķakmens vai tējas nosēdumi, var izvārīt kokakolu un tējkanna atkal būs tīra.

Cīņai pret aizdambējumu

Vēl dzēriens var noderēt, lai tiktu vaļā no aizdambējuma, piemēram, labi palīdzēs aizdambējušās izlietnes gadījumā.

Traipu tīrītājs

Kokakola labi iztīra arī dažādus traipus. Tā noņems gan pleķus no porcelāna, gan taukainus traipus no drēbēm, arī korektoru. Dzērienu var pievienot gan mazgājamam ūdenim veļasmašīnā, gan uzliet tieši uz traipa.

«Coca-Cola» var izmantot kā līdzekli tualetes poda tīrīšanai, lai tas kļūtu tīrāks un spodrāks. Gar iekšējo poda malu, līdzīgi kā citus tīrīšanas līdzekļus, izlej pudeles saturu, stundu pagaida un tad iztīra.

Savukārt, ja beidzies vējstiklu šķidrums, kokakolu var sakratīt, apšļakstīt stiklu un tad ieslēgt tīrītāju, stikls spīdēs un laistīsies.

Piedegumiem

Ja gadījies piededzināt katliņu, kokakolas uzvārīšana tajā labi palīdzēs noņemt piedegumu, pēc tam ar švammīti viegli notīrot nost. To var izmēģināt arī tādos gadījumos, ja ierastā soda nepalīdz.

Dārza kaitēkļu iznīcinātājs

Arī pret kaitēkļiem dārzā kokakola var noderēt, to lietojot dārgo preparātu vietā. Iedarbosies gan pret laputīm, gan kolorādo vabolēm, tīklērcēm u.c. 

Sodrējiem

Vēl to var izmantot arī lielgabala stobru, šaujamieroču tīrīšanai, jo kokakola labi noņem sodrējus. Interesanti, ka arī pašam dzērienam piemīt dažas sprāgstvielu īpašības.

Atgādinu, ka par jebkādu eksperimentu veikšanu un tā rezultātiem atbildīgs ir pats eksperimenta veicējs. Turklāt pilnīgi iespējams, ka tikpat labi rezultāti būs arī ar citu firmu limonādēm.

Iveta Rozentāle

Citi noderīgi raksti

Traipu tīrīšana

Sveču liešana

Aprunāties ar citām saimniecēm par līdzīgām tēmām varat Cāļa forumā

Nekustamais īpašums