Saimniecība

Dabīgie tīrīšanas līdzekļi

Veikalos ir pieejams ļoti plašs sadzīves ķīmijas līdzekļu klāsts. Diemžēl daudzi no šiem līdzekļiem satur vielas, kas var būt kaitīgas cilvēkam – ne visu to iedarbība uz cilvēku ir labi pārbaudīta. Ikdienā lietojot šos līdzekļus, palielinās alerģiju risks. Bez tam, nokļūstot notekūdeņos, tie piesārņo vidi. Alternatīva ir pirkt tā saucamos ekoloģiskos līdzekļus. Tie ir labi, bet nav lēti. Taču ir vēl viena iespēja – izmantot vielas un pārtikas produktus, kas atrodami katrā mājā.

Tīrīšanas līdzekļu apskats

Universālie tīrīšanas, spodrināšanas līdzekļi – soda, ziepes, etiķis, citronskābe, sāls, alkohols, ēteriskās eļļas - to visu kombinējot, var uzmeistarot visu ko, lai noberztu netīrumus un nosēdumus, noņemtu kaļķakmeni, uzspodrinātu dažādas virsmas utt.

Ziepes un karsts ūdens, kam pievienots nedaudz kalcinētās sodas - ļoti labs universāls tīrīšanas līdzeklis. Šādā pavisam vienkāršā veidā jūs varat paveikt lielu daļu tīrīšanas darbu.

Vārāmais sāls - viegli abrazīvs tīrīšanas līdzeklis, turklāt tas arī dezinficē.

Citrona sula ir viens no labākajiem dabiskajiem tīrīšanas līdzekļiem - nekaitīgs un smaržīgs, un to var izmantot ļoti daudzos veidos, jo tā tīrīšanas spējas ir fantastiskas. Citrona sulu lietot kā balinātāju drēbēm un lai noņemtu taukus no plīts un virtuves virsmām. Citrona sulas vietā var izmantot citronskābi. 

Galda etiķis. Galda etiķis ir 9% etiķskābes šķīdums ūdenī.

Dažādu virsmu tīrīšanas līdzeklis uz etiķa bāzes: 600 ml galda etiķa, 300 ml ūdens, 20-30 pilieni eikalipta eļļas. Etiķi ielej pudelē ar smidzinātāju, pievieno ūdeni un eikalipta eļļu. Kārtīgi sakrata. Lietojot vienkārši izsmidzina. To var sagatavot arī parastā traukā un nedaudz uzliet uz lupatiņas. Notīra taukus un citus netīrumus, lieliski un svaigi smaržo, ir lēts un tajā nav mākslīgu ķīmisku produktu. Izmantojiet to nerūsējoša tērauda izlietņu, trauku žāvētāju, flīžu, koka virsmu, plastmasas virsmu un priekšmetu tīrīšanai. Virsmas pēc tīrīšanas ar šo līdzekli nav jāskalo.

Soda ir lielisks tīrīšanas līdzeklis, dabisks produkts, kas neatstāj negatīvu ietekmi ne uz vidi, ne uz veselību. Šķīdina taukus un mīkstina ūdeni. Labāk lietot kalcinēto sodu (nātrija karbonātu), bet var izmantot arī dzeramo sodu (nātrija hidrogēnkarbonātu) - tā ir mazāk iedarbīga.

Soda labi notīra taukus un ir efektīvs krāsotu virsmu, cietu grīdu un dažādu virtuves virsmu tīrīšanas līdzeklis, ziepju nosēdumu likvidētājs no dušas kabīnes stikla durvīm; notīra sarkanā vīna pleķus no tepiķa.

Dzeramās sodas pasta (soda+ūdens) uzpucē tērauda virsmas un sudrabu, pasta noņem arī tējas un kafijas pēdas no krūzītēm un šķīvjiem.

Ja ir pieejamas organiskās ziepes, tad var taisīt pastu no sodas, ziepēm un vienas piles ēteriskās eļļas (tējas koka vai lavandas), lai tīrītu izlietnes, tualetes, vannas, vannas istabas un virtuves virsmas.

Sodu var turēt mazos sālstraukos virtuvē pie izlietnes un vannas istabā – lai soda nesaliptu, uzsūcot mitrumu, trauciņā pievieno rīsus. Līdzīgi var turēt trauciņus ar rupjo sāli.

Indijas ziepju rieksti - universāls mazgāšanas līdzeklis – der gan drēbju, gan trauku mazgāšanai.

Zobu pasta (baltā, pastas veida): tīra sudrabu; var noņemt ūdens traipu/kaļķakmens traipus no koka mēbelēm – uzziest, ļaut nožūt, tad notīrīt.

Degvīns (spirta šķīdums) labi notīra plastmasas virsmas.

Cāļa apmeklētāju tīrīšanas pieredze un padomi

Trauku mazgāšana

 • Jau 2 gadus traukus mazgāju ar sinepju pulveri. Eļļu, taukus tas noņem vienkārši lieliski! 300 g pulvera man pietiek 2 mēnešiem (protams, tas ir atkarīgs no tā, cik liela ir ģimene un cik daudz ir netīro trauku. Var arī lietot sodu (pēc manas kolēģes vārdiem, ļoti labs līdzeklis), bet tā tomēr ir ķīmija. Sinepju pulveri – izdevīgāk pirkt sveramo - var iegadāties centrāltirgū, dārzeņu paviljonā.
 • Vasarā, kad esmu dārzā, ņemu rabarbera gabaliņu vai no jebkura krūma 3-4 odziņas un, izspiežot sulu, mazgāju kā ar ziepēm. Var paņemt izspiesta citrona gabalu. Lupatiņas (švammes) vietā bieži izmantoju zaļas lapas. Norauju kādu nezāli vai bojātas, nesmukas utt. lapiņas no upeņu krūma, iepriekš palūdzot viņam atļauju. Noskaloju, un trauki spīd un laistās. Un patīkami smaržo. Izlietotas lapas izmetu kompostā.
 • Ar karstu ūdeni (cik rokas var normāli izturēt), švammi, grūtākos gadījumos, kad īpaši kas piekaltis - arī birsti. Pie veselīga uztura uz traukiem nekas tāds nenonāk, ko ar ūdeni vienu pašu nav iespējams nomazgāt. Tas ir pat viens no uztura veselīguma testiem - ja ūdenī nešķīst, tad arī vēderam ar šo produktu būs grūtības.
 • Traukus var lieliski nomazgāt ar kombināciju soda+sāls, pie tam, tas arī trauku virsmu diez ko neskrāpē, tāpēc der pannām utml.

Virtuves tīrīšana

 • Pamatīgi tauku traipi - pārkaisiet ar dzeramo sodu un pēc 30 minūtēm notīriet.
 • Piekaltušus tauku traipus no flīzēm var nokasīt ar žileti. Pēc tam nomazgā. Tāpat var notīrīt cepeškrāsns durtiņas.
 • Koka griežamie dēlīši - noberziet ar maisījumu, kas sastāv no puscitrona sulas, kas sajaukta ar vienu tējkaroti vārāmā sāls.
 • Stikls, flīzes, tējas nosēdumu izmazgāšana no krūzītēm un tējkannām - galda etiķis.
 • Hromētas un alumīnija virsmas, katlu, pannu un ledusskapja iekšpuse - dzeramās sodas pasta (nav abrazīva). Ņem mīkstu lupatiņu, uzliek pastu un tīra. Pastas pagatavošana: izšķīdina 4 ēdamkarotes dzeramās sodas 4 ēdamkarotēs ūdens.
 • Piededzinātas pannas - plānā kārtiņā iekaisiet dzeramo sodu un pārlejiet ar verdošu ūdeni. Atstājiet uz nakti, pēc tam iztīriet.
 • Katlakmens - lai noņemtu katlakmeni tējkannā, izlej no tās ūdeni un sildelementu pārlej ar balto etiķi. Atstāj uz stundu, tad izskalo ar aukstu ūdeni.
 • Nerūsējošā tērauda virtuves piederumus (tējkannas, tosterus) tīra ar bērnu eļļu. Uzlejiet eļļu uz papīra dvieļa, notīriet un nospodriniet virsmu.

Veļas mazgāšana

 • Pievieno tasi galda etiķa veļas mašīnas skalošanas nodalījumā – tas likvidē ziepju nogulsnes. Etiķis ir pietiekami maigs, lai nekaitētu audumiem, bet gana stiprs, lai izšķīdinātu mazgāšanas līdzekļu sārmainos atlikumus. Etiķis arī šķīdina urīnskābi, tāpēc etiķa pievienošana skalojamajam ūdenim ir īpaši piemērota zīdaiņu auduma autiņiem.
 • Pievienojiet ¼ līdz ½ tases dzeramās sodas uz pilnu veļas mašīnu, lai veļa būtu mīksta un svaiga. Vai pusi no veļas pulvera devas aizvietojiet ar dzeramo sodu.
 • Samaziniet hlora balinātāja daudzumu, pievienojot ¼- ½ tases dzeramās sodas uz veļas mašīnu. Soda palielina balinātāja efektivitāti.
 • Lai iztīrītu tauku traipus, pievienojiet sodu veļas mašīnā vai ierīvējiet traipus ar sodas pastu pirms mazgāšanas un paturiet kādu laiku.
 • Lai likvidētu cigarešu smaku no apģērbiem, pielejiet vannu ar karstu ūdeni, ielejiet tajā 1 tasi etiķa un pakariet apģērbu virs vannas.

Vannas istabas tīrīšana

 • Izlietne - 25 g vārāmās sāls un 300 ml ūdens.
 • Kaļķa nogulsnes. Uzsmērē dzērvenes (citu ogu mājā nebija), pēc kāda laika noslauka. To pašu (jāatzīst, vēl labāk) var iegūt ar galda etiķi, bet man kaut kā bija bail, ka nesabojā kaut kādu emalju.
 • Hromēti krāni. Saslapina papīra dvieli ar etiķi un aptin ar to krānu. Atstāj uz stundu, tad notīra.
 • Vanna. Citronskābe un soda lieliski noder vannas pucēšanai.
 • Tualetes pods. Izcili der etiķis - ielej un perfekti izmazgājas.

Mēbeles

 • Koka mēbeļu tīrīšanai, eļļošanai un pulēšanai lietojiet šādus maisījumus: 2 ēdamkarotes citrona sulas ar 10 pilieniem īstas citronu eļļas un dažiem pilieniem žožobas (jojoba) eļļas vai 3 daļas olīveļļas un vienu daļu etiķi, vai 2 daļas olīveļļas ar vienu daļu citronu sulas.

Kanalizācijas caurules

 • Katru nedēļu ieliet izlietnē un vannas caurulēs verdošu ūdeni, lai izvairītos no aizsērējumiem.
 • Ieberiet ¼ tases sodas notekcaurulē, uzlejiet ½ tasi etiķa. Aiztaisiet korķi, ja tāds ir. Pēc pusstundas noskalojiet ar lielu daudzumu karsta ūdens.

Gaisa atsvaidzināšana, smaku likvidēšana, dezinficēšana

 • Galvenais ir telpas bieži vēdināt. Puķes rada lielisku aromātu. Hiacintes, frēzijas, lilijas, jasmīni - gan podiņos, gan vāzēs. Virtuvē kaut kur piekariet rozmarīna vai piparmētras buntīti, vai lauru koka zariņu - saberžot lapiņas, tās jauki smaržos.
 • Jaukam aromātam un arī skatam var pagatavot kompozīciju no kaltētiem augiem vai puķu ziedlapiņām: piparmētra, salvija, priede, timiāns, citronvībotne, lauru lapas, rozmarīns, citronliāna, rožu ģerānija, ģerānija ar citrona smaržu, smaržīgās rozes un lavanda - tās sajauc ar maltu kanēli vai krustnagliņām, nedaudz pievieno maltu īrisa sakni (tā ir dabisks konservants) un liek traukā. Laiku pa laikam viegli jāsamaisa, lai tas labāk smaržotu. Kad smarža izzūd, to atjauno ar dažiem ēteriskās eļļas pilieniem.
 • Daudzām ēteriskajām eļļām – lavandas, tējas koka, citrusa, timiāna, eikalipta, salvijas, kā arī greipfrūta sēklu ekstraktam ir dezinficējošas īpašības, un tās var pievienot jebkuram no dabiskajiem tīrīšanas līdzekļiem, lai piešķirtu aromātu. Pievienojiet vienu tējkaroti ēteriskās eļļas uz 2 krūzēm ūdens (ap 460 ml) izsmidzināmā pudelē.
 • Ja vēlaties gaisa atsvaidzinātāju, nepērciet to lielveikalā. Pavisam vienkārši to varat pagatavot pats: pudelē ar smidzinātāju ielejiet 100 ml ūdens, tam pievienojiet 10 pilienus ēteriskās eļļas un kārtīgi sakratiet, pēc tam vienkārši mazliet izsmidziniet gaisā.
 • Lai izvairītos no nepatīkamām smakām mājās, bieži iztukšojiet atkritumu spaini. Ieberiet nedaudz sodas tukšā atkritumu tvertnē, un nedaudz – atkritumu maisā.
 • Turiet trauciņu ar sodu ledusskapī, saldētavā, trauku skapī - smaku likvidēšanai.

Universāls padoms

 • Neteikšu, ka tas ir 100% dabiski, bet mazliet ekonomēt man šobrīd sanāk uz to, ka izlēmu atteikties no zobu pastām, šampūniem, sejas mazgātājiem un tml., kas satur visādas indes, un pārgāju uz dabisko kosmētiku, bet paliels krājums ar tiem "indīgajiem" izstrādājumiem palika. Un es tos nevis izmetu, bet izmantoju kā vannas, poda un izlietnes mazgājamos līdzekļus - un jāsaka, ka rezultāts ir spīdošs.  

No Cāļa forumiem un personīgās pieredzes apkopoja VinnijsRūks

Citi noderīgi raksti

Gultas veļas veidi un mazgāšana

Traipu tīrīšana

Aprunāties par līdzīgām tēmām ar citām saimniecēm varat Cāļa forumā

Nekustamais īpašums