Saimniecība

Gultas veļas veidi un mazgāšana

Miega kvalitāti ietekmē arī tas, kādu gultas veļu izmantojam. Tirdzniecībā tiek piedāvāti visdažādāko materiālu un krāsu gultas veļas piederumi. Aplūkosim to veidus un kopšanas īpatnības.

Gultas veļa – vēsturē un mūsdienās

Senajā Krievijā gultas veļa asociējās ar cilvēka aizsardzību no ļaunajiem gariem, skaudības, apmelošanas, slimībām un ciešanām. Tika uzskatīts, ka gultas veļa ar dažādiem izšuvumiem (saule, viļņi, zigzagi un rombi) atņem spēku ļaunajiem gariem. Bagātnieki varēja sev atļauties veļu ar izšūtiem dzīvniekiem un putniem. Arī mūsdienās ir iecienīta veļa ar izšuvumiem (tos labāk ir pasūtīt individuāli), ar attēlotām dažādām ģeometriskām figūrām vai smalkām mežģīnēm.

Dažādās valstīs ir izplatīti dažādi gultas veļas veidi, piemēram, Francijā pieņemts segties ar virspalagu un segu bez pārvalka. Ir dažādi segas konvertu aizdares veidi: ar pogām, ar rāvējslēdzēju, ar spiedpogām vai ar vaļējiem sāniem vai galu.

Izvēloties gultas veļu, ņemiet vērā:

 • ideālai gultas veļai jābūt vieglai tekstila smaržai, tā nevar smaržot pēc mitruma, pelējuma vai ķīmiskām krāsvielām;
 • pataustiet materiālu – tam pēc taustes jābūt patīkamam;
 • auduma blīvumam nevajadzētu būt mazākam par 60 g/m2;
 • kvalitatīvs palags ir šūts no vesela auduma gabala, un apdare ir apšūta ar speciāliem diegiem gultas veļas tonī.

Audumu veidi

Gultas veļu izgatavo no augu izcelsmes (kokvilnas, lina), dzīvnieku izcelsmes (vilnas, zīda), sintētisko (naftas produktiem) vai mākslīgo (celulozes) šķiedru audumiem, kā arī šo materiālu salikumiem. Auduma sastāvam ir būtiska nozīme, jo, to zinot, audumu var pareizi kopt. Viena un tā paša materiāla auduma struktūra un kvalitāte mēdz atšķirties atkarībā no auduma aušanas un diega apstrādes veida.

Kokvilna, saukta par ‹‹Balto zeltu››, mūsdienās ir viens no izplatītākajiem audumu veidiem.
Kokvilnas izstrādājumi labi elpo, nesviedrē un neelektrizējas, labi uzsūc mitrumu. Negatīvais – kokvilna mēdz izstiepties un salīdzinoši ilgi žūst, kā arī mazgājot saraujas. Krāsaino kokvilnu var mazgāt veļas mašīnā 30°–40° temperatūrā, bet balto veļu mazgā 60°–90° temperatūrā, izvēloties atbilstošus mazgāšanas līdzekļus. Gultas veļu ieteicams gludināt viegli mitru, izmantojot režīmu ‹‹kokvilna››, to var arī žāvēt veļas mašīnā.

Lins, viens no senākajiem audumiem, ir izturīgs, estētisks un higiēnisks, maz smērējas, labi uzsūc mitrumu un ātri žūst. Tomēr tas viegli burzās, ir diezgan raupjš un grūti izgludināms, kā arī mazgājot saraujas. Lins aukstumā silda, bet karstumā atvēsina. Pēdējā laikā ražotāji audumus savstarpēji kombinē, piemēram, linu ar zīdu, satīnu vai kokvilnu.

Foto: baibai.ru

Jo vairāk linu mazgā, jo mīkstāks tas kļūst. Linu ieteicams mazgāt lielā ūdens daudzumā, jo tam piemīt īpašība absorbēt šķidrumu. Vislabāk linu ir mazgāt saudzējošā režīmā, ievērojot mazgāšanas temperatūru, kas norādīta pievienotajā instrukcijā. Baltam lina apģērbam var izmantot mazgāšanas līdzekli ar balinātāju bez hlora. Mazgājot krāsainu lina audumu, pievienojiet mazliet etiķa – tas aizsargās no krāsas izbalēšanas. Ja nepieciešams no lina auduma iztīrīt traipu, pirms mazgāšanas pamērcējiet to vēsā, nedaudz ziepjainā ūdenī. Traipu neberziet – krāsots lins tādējādi var zaudēt krāsu.

Labas kvalitātes dabiskais zīds vienīgais atbilst perfekta auduma īpašībām – tas ir elpojošs, neburzās un pēc mazgāšanas nav jāgludina, saglabā ķermeņa siltumu un regulē to atkarībā no apkārtējās vides temperatūras, tajā nevairojas putekļu ērcītes, tas ātri uzsūc mitrumu un neelektrizējas. Ar kvalitatīvu dabīgo zīdu tiek saprasts japāņu zīds, ko vēl tagad iegūst, izmantojot roku darbu. Tas tiek novērtēts tā maiguma, siltuma un viegluma dēļ. Savukārt ķīniešu vai turku izgatavotais zīda audums var sagādāt vilšanos, jo ir pārāk slīdīgs un vēss.

Zīdu mazgā ar rokām siltā ūdenī un ne ilgāk par piecām minūtēm, izmantojot audumam atbilstošu mazgāšanas programmu, veļas mašīnā ar saudzējošu mazgāšanas līdzekli vai ķīmiskajā tīrītavā. Drīkst nedaudz pieliet etiķi – tas atjaunos krāsas spilgtumu. Audumu pēc mazgāšanas tikai nospiež, bet neizgriež. Zīdu var sabojāt gaisma, spirtu saturoši produkti un burzīšana, kamēr tas ir mitrs. Zīdu nedrīkst mazgāt augstā temperatūrā, jo tad tas saveļas un saraujas. To skalo siltā, pēc tam aukstā ūdenī, nosusina, izklājot uz dvieļa vai saudzīgi tajā ietinot. Nedrīkst žāvēt saulē vai tiešā siltuma avota tuvumā. Gludina viegli mitru režīmā ‹‹zīds›› no kreisās puses.

Dabīgo zīdu no polistera un viskozes var atšķirt, aizdedzinot dažus auduma diedziņus – tiklīdz noņemsiet uguns avotu, dabīgais zīds pārstās degt un izveidos oglīti, kas pirkstos viegli sadrups, izdalīsies aromāts, kas līdzīgs degošai vilnai vai dedzinātam kaulam. Poliesters kusīs, bet viskoze gruzdēs un izdalīs degoša papīra smaku.

Iepriekš nosauktie audumi – kokvilna, lins un zīds – ir plašāk lietotie gultas veļas audumu veidi. Tirdzniecībā tiek piedāvāti arī aitas vilnas izstrādājumi. Citi audumi – satīns, batista, flanelis u. tml. – ir kokvilnas auduma veidi.

Piemēram, satīns ir izgatavots no dubultaustas kokvilnas dzijas, pēc taustes atgādina zīdu, ir viegls, izturīgs pret daudzām mazgāšanas reizēm un ideāls ikdienas lietošanai. Jo vairāk savīts diegs, jo audumam piemīt izteiktāks spīdums. Sastopams satīna auduma apvienojums ar samtu, kas šo audumu padara daudz mīkstāku un izturīgāku. No satīna darināta veļa tikai pēc ļoti ilgas lietošanas sāk nedaudz balēt. Satīns ir lētāks par zīdu, bet dārgāks par cita veida kokvilnas audumiem.

Lai materiāls neburzītos, vismaz 20 % tā sastāvā jābūt poliesteram, tāpēc bieži ir sastopami kokvilnas un poliestera auduma sajaukumi vai tīrs poliesteris. Kokvilna ar poliesteri – audums sliņķiem, praktiska izvēle tiem, kuri ienīst gludināšanu. Gultas veļa no šādiem audumiem nav dārga, neburzās un ir izturīga pret nodilšanu. Taču ne visiem cilvēkiem patīk mākslīgo vai sintētisko šķiedru audumi, kaut arī pēc izskata tos ir grūti atšķirt no dabiskajiem audumiem.

Gultas veļas krāsas

Izvēloties krāsainu gultas veļu, jābūt drošam, ka tās skaistums nepaliks veļas mašīnā jau pirmajā mazgāšanas reizē vai vēl ‹‹labāk›› – Jūs nepamodīsieties nokrāsojies dažādās varavīksnes krāsās.

 • Baltā krāsa – klasika, kas joprojām nav novecojusi.
Foto: baibai.ru
 • Gaiši zilā krāsa – pēc tibetiešu ārstu domām, tā ir svētlaimīga miega krāsa.
Foto: baibai.ru
 • Zaļā krāsa – relaksācijas krāsa. Zaļa gultas veļa rada svaiguma sajūtu, ļauj atslābināties un pamosties mundram.
 • Sarkanu gultas veļu visbiežāk izvēlas enerģiski un aktīvi ļaudis, tā noder īpaši erotiskas noskaņas radīšanai guļamistabā.
 • Brūnās (zemes) krāsas veļa dāvās siltumu, komfortu un mieru.
 • Dzeltena gultas veļa sekmē labu garastāvokli, možumu un mazina depresiju.
 • Melna gultas veļa, īpaši izgatavota no spīdīga auduma ar gaišas krāsas izšuvumiem, guļamistabā rada elegances, greznuma un izsmalcinātības noskaņu. 
Foto: baibai.ru
 • Oranžā ir optimisma krāsa un atgādina par zelta rudeni, apelsīniem un citiem gardiem augļiem, iedvesmo un rada labu noskaņojumu.
 • Violetā krāsa guļamistabā ir diezgan neparasta izvēle. Dažos tā rada trauksmes sajūtu un nav pieņemama, bet citiem tā dod enerģiju.
Foto: baibai.ru
 • Rozā ir maiga krāsa un sniedz atslābinošu atmosfēru un komforta sajūtu.
Foto: baibai.ru
 • Tumši zilā ir brīvības krāsa, tā rada harmonisku vidi.
Foto: baibai.ru

Lieli zīmējumi gultas veļā var būt pārāk uzbudinoši, bet sīkāki – nomierinoši. Ja vēlaties tik tiešām atpūsties, izvēlieties dabas motīvus: lapas, mākoņus. Savukārt, ja vēlaties spilgtākus iespaidus, izvēlieties lielus ziedu vai citu formu rakstus.

Padomi gultas veļas kopšanai

Gultas veļa būtu jāmaina ne retāk kā reizi nedēļā. Netīro veļu glabājiet sausā vietā ar labu ventilāciju, lai nerastos nelāga smaka vai pelējums. Segas konvertus un spilvendrānas pirms mazgāšanas izgrieziet uz kreiso pusi un ar suku iztīriet stūrus, kur mēdz sakrāties putekļi. Jaunu gultas veļas komplektu, izgrieztu uz kreiso pusi, vēlams pirms lietošanas izmazgāt.

Dabīgo audumu izstrādājumi pēc mazgāšanas var sarauties par 2–6 %. Gultas veļas kopšanas nosacījumi:

 1. Jāizpēta visi mazgāšanas un kopšanas rekomendējošie uzraksti un simboli uz etiķetes. Pamatojoties uz tiem, veļa jāsašķiro pēc krāsām, netīrības pakāpes un ieteicamā mazgāšanas režīma. Noteikti nav ieteicams kopā mazgāt izstrādājumus no dabīgajiem audumiem un poliestera.
 2. Jāizmanto audumam un mazgāšanas veidam atbilstošs veļas pulveris ar pēc iespējas mazāku balinošo vielu sastāvu. Stingri jāievēro uz pulvera iepakojuma norādītās dozēšanas un citas lietošanas prasības. Nekad ekonomijas nolūkos vai ar vēlmi pastiprināt mazgāšanas iedarbību nejauciet kopā dažādu veļas pulveru atlikumus.
 3. Mazgāšanai ar rokām izmantojiet ziepes vai universālos mazgāšanas līdzekļus. Ja pēc mazgāšanas ar pulveri veļu vēl gribat mazgāt ar ziepēm, dariet to tad, kad sintētiskais mazgāšanas līdzeklis ir pilnībā izskalots.
 4. Netīru veļu pirms mazgāšanas var mērcēt. Traipi uz veļas jau pirms mazgāšanas jāapstrādā saskaņā ar rekomendācijām konkrētajam auduma veidam.
 5. Veļas mašīnas tvertnei jābūt 50 % pilnai, lai nodrošinātu saudzīgu un efektīvu mazgāšanu.
 6. Tūlīt pēc mazgāšanas gultas veļa jāizžāvē. Ja žāvēšana tiek veikta veļas mašīnā, jāizmanto delikātais režīms. Ja veļu žāvēsiet ārā, saulē, tā jāizgriež uz kreiso pusi, lai neizbalētu.
 7. Veļa jāgludina tad, kad tā ir vēl nedaudz mitra. Izstrādājumi ar izšuvumiem jāgludina no kreisās puses. Mūsdienās daudzi speciālisti iesaka izvairīties no veļas gludināšanas un cietināšanas gan laika taupīšanas, gan veļas kvalitātes saglabāšanas nolūkos.

Sagatavoja Iveta Odiņa

Citi noderīgi raksti

100 padomi kā ekonomēt savās mājās

Idejas dārza mēbeļu izvēlē Latvijas klimatam

Aprunāties un dalīties idejās par interjeru un mājokļa iekārtošanu varat Cāļa forumā

Nekustamais īpašums