Saimniecība

Kā iztīrīt flomāsteru traipus

Protams, ir jauki, ka mazulis apgūst zīmēšanas prasmes, bet ko darīt, ja jaunais mākslinieks ierodas no bērnudārza ar flomāsteru noķēpātu apģērbu vai arī māmiņa vispār nevar saprast, ko bērns domājis apzīmēt – papīra lapu vai apģērbu.

Mūs konsultē profesionālās uzkopšanas servisa SIA LiiR (www.liir.lv) attīstības vadītāja Velga Kopce un SIA Officeday Latvia mārketinga vadītāja Ieva Ostrovska.

Flomāsteru un marķieru veidi

Ieva Ostrovska informēja, kādi flomāsteru un marķieru veidi gan skolai un mājai, gan birojam un ražošanas vajadzībām vispār tiek piedāvāti. 

Kvalitatīviem flomāsteriem tinte tiek izgatavota uz ūdens un pārtikas krāsvielu bāzes, tie nav toksiski un viegli nomazgājas no rokām un apģērbiem. Izvēloties flomāsterus būtu jāpievērš uzmanība flomāsteru korpusam un serdenim. Kvalitatīvu flomāsteru ražotāji ir parūpējušies, lai flomāstera korpuss būtu ergonomisks un īpaši piemērots bērna rokai, nenogurdinot to, kā arī, lai flomāsteru serdenis nedeformējas, ja bērns pārāk stipri piespiež flomāsteru papīram. 

Teksta marķieri ir speciāli paredzēti teksta iezīmēšanai un marķēšanai, tie neizsmērējas un neizbalo. Mūsdienās teksta marķieru tinte parasti tiek izgatavota uz ūdens bāzes. Pieejami dažādās krāsās, ar parastu vai fluorescencu tinti.

Foto: istockphoto.com

Marķieri tāfelēm mēdz būt gan ar konisku, gan slīpu serdeni, un paredzēti baltajām tāfelēm un „Flipchart” papīram. Tie mēdz būt ar speciāli iestrādātu magnētisko joslu, kas ļauj marķieri piestiprināt tāfelei. Marķierus no tāfeles viegli notīrīt, izmantojot speciāli paredzētu sūkli. Ik pa laikam, lai pilnībā likvidētu marķiera pēdas no tāfeles, ieteicams izmantot speciālās mitrās salvetes balto tāfeļu tīrīšanai vai tīrīšanas šķidrumu.

Noturīgie marķieri vai permanentie marķieri ir gaismas, ūdens un UV noturīgi, kā arī ātri žūstoši un var būt gan ar konisku, gan slīpu serdeni. Līniju platums no 1 līdz pat 12 un vairāk milimetriem. Tos parasti izmanto vietās, kur nepieciešams atstāt neizdzēšamas atzīmes. Spēj rakstīt uz dažādām cietām, neporainām virsmām: papīra, metāla, stikla, koka, keramikas, akmens, gumijas, ādas u.c. Ir noturīgie marķieri, kas paredzēti CD/DVD diskiem. Pieejami arī dekoratīvi – zelta un sudraba krāsas noturīgie marķieri. Tinte ir nenomazgājama un spēj palikt uz virsmas pat vairākus gadus. 

Bieži gadās, ka mājās vai darbā kāds rakstīšanai uz baltās tāfeles speciālā marķiera vietā izmanto noturīgo marķieri, kurš atstāj nenotīrāmas līnijas uz tāfeles virsmas. Šajā gadījumā palīdzēt var speciāli tāfelei paredzēto marķieru izmantošana. Vairākas reizes krāsojot ar tāfelēm paredzēto marķieri virs noturīgā marķiera atstātajām pēdām un noslaukot, ar laiku tāfele kļūs tīra. 

OHP marķieri līdzīgi noturīgajiem marķieriem, paredzēti rakstīšanai un OHP (projektoru) plēvēm un dažām gludām virsmām un ir ātri žūstoši. 

Tekstila marķieru un flomāsteru tinte ir speciāli paredzēta rakstīšanai uz tekstila izstrādājumiem un tie piemēroti gan rūpnieciskai izmantošanai (marķieri), gan sadzīvei (flomāsteri). To tinte ir izturīga pret vārīšanu, mazgāšanu un gaismu. Tekstila flomāsteri ir salīdzinoši lēts un interesants veids, kā veidot savu dizainu uz apģērba, noteikti patiks un radīs prieku bērniem. Pēc auduma apzīmēšanas vēlams zīmējumu nostiprināt, izgludinot audumu. Vēlāk audumu var mazgāt veļas mašīnā 60° un gludināt līdz 160°. 

Tīrīšana atkarīga no flomāsteru veida

Kā jau iepriekš minēts, traipu tīrīšana atkarīga no flomāstera vai marķiera veida. Tīrīšanas servisa pārstāve Velga Kopce norāda, ka bērnu vajadzībām prātīgāk būtu iegādāties flomāsterus, kuri ražoti uz ūdens bāzes, jo to radītos traipus perspektīvā būs vieglāk likvidēt. Traipa likvidēšanai pilnīgi pietiks, ja to apstrādāsiet ar skābekli saturošu traipu tīrītāju (piemēram, "Vanish Oxy action") un pēc tam izmazgāsiet ar veļas mazgājamo pulveri. Šādu traipu var mēģināt tīrīt arī ar 3% ūdeņraža pārskābi – samērcējiet vates tamponu ūdeņraža pārskābē, paberziet traipu tik ilgi, līdz tas izšķīst un pēcāk mazgājiet veļasmašīnā, pievienojot traipu tīrītāju.

Spirta bāzes flomāsteru radītus traipus jau būs grūtāk iztīrīt. Ja traips radies uz drēbēm, protams, labāk būtu tās nekavējoties nodot ķīmiskajā tīrītavā. Ja tas nav iespējams, var mēģināt tīrīt pašu spēkiem. Nekavējoties nosusiniet virsējo krāsas slāni ar papīra salvetēm, lai krāsa neieēdas auduma šķiedrās, apstrādājiet traipu ar denaturēto spirtu un mazgājiet audumu ziepjūdenī. Ja traips ir liels, talkā jāņem izsmidzināms traipu tīrīšanas līdzeklis. Nenolaidiet rokas, ja traips nepazudīs uzreiz pēc pirmās mazgāšanas reizes, jo dažreiz tā pilnīgai izmazgāšanai ir nepieciešamas vairākas apstrādes un mazgāšanas reizes. Traipa izņemšanai var mēģināt lietot arī benzīnu, acetonu vai nagu lakas noņēmēju. 

Ja flomāsteru traips radies uz paklāja vai mēbeļu auduma, uzreiz nosusiniet krāsas virsējo kārtu ar auduma salveti un apstrādājiet ar denaturēto spirtu. Flomāsteru traipus no plastmasas priekšmetiem (piemēram, rotaļlietām) vienkārši notīrīt ar vieglu sārmu līdzekļa vai ziepjūdens šķīdumu un lupatiņu vai sūklīti, pēcāk priekšmetu noskalojot.

Flomāsteru traipu tīrīšanas idejas no foruma

 • Firmas GNLD līdzeklis SUPER 10.
 • Ar Norwex līdzekli vai Sano švammīti.
 • Mums ļoti labi palīdz Sonett žults ziepes vai arī Ecover traipu izņēmējs. Ir izņemti gan zāles traipi, gan flomāstera zīmējumi.
 • Tikai nevajag traipam ilgi iestāvēties. Ja traips konstatēts, ieteicams izmazgāt tajā pašā dienā. 
 • Man vislabāks šķiet ACE zaļajā pudelē. Reti traipi neiztīrās. 
 • Elix ražotais šķidrais mazgāšanas līdzeklis.
 • Lietoju AMway LOC. 
 • Frosh maza dzeltena tūbiņa ar švammīti galā, iztīra tiešām visu.
 • Veļas ziepes, ieziepē, tad liek veļas mašīnā.
 • Ar OXO BRITE skābekļa pulveri esmu izņēmusi tādus traipus, kas gadiem stāvējuši un ieēdušies.
 • Uz nakti mērcēju vannā ar veļas pulveri.
 • Flomāsteru traipu iztīrīšanai no drēbēm un arī no cietām virsmām ir plašs pūšamo klāsts Wurth.
 • PreWash pūšamais pirms mazgāšanas, uzpūt uz traipiem un tad veļas mašīnā.
 • Stabilo flomāsteru traipus tīra AlmaWin apelsīnu eļļas tīrītājs.

Aicināta novērtēt forumā pieminētās idejas, Velga Kopce bilst, ka visi forumā ieteiktie līdzekļi būtu realizējami dzīvē un nebūt nav nepareizi. Vienīgais no abrazīviem traipu tīrīšanas veidiem tomēr labāk būtu izvairīties, ja nevēlaties traipa vietā iegūt caurumu (tas par ieteikumu pamēģināt ar trauku mazgājamo līdzekli, piemēram, Cif, ko uzlej uz švammītes un paberzē audumu). 

Protams, vienmēr paliek iespēja papildināt bērna nevietā uzzīmēto ar fliteriem, aplikācijām, pogām un citiem rotājumiem, ko var iegādāties šūšanas piederumu veikalos, vai arī vienkārši izgriezt un piekārt pie sienas kā pirmo gleznu.

Iveta Odiņa

Citi interesanti raksti

Moderni un oriģināli gaismas avoti

Jūtu izrādīšana ģimenē

Par līdzīgām tēmām varat aprunāties Cāļa forumos

Pļāpiņa

Mazulis