Saimniecība

Kad mazulis dodas izpētīt elektroierīces

Līdz ar mazuļa ienākšanu mūsu dzīvē, rūpīgi pārdomājam ikvienu sīkumu, kā savu mājokli padarīt drošu un ērtu. Vai esat ikdienā aizdomājušies, ko drošības ziņā iespējams panākt, pārdomāti izvēloties tādas šķietami pašsaprotamas lietas kā slēdžus, kontaktligzdas un vienkāršas elektrovadības sistēmas? Pašlaik visā Eiropā un pakāpeniski arī Latvijā pieaug sabiedrības prasības elektrovadības ierīču kvalitātei ar plašu funkcionalitāti gan drošībai, gan komfortam. Jo īpaši gatavojoties laikam, kad jaunākie ģimenes locekļi dosies izpētīt visu, kas viņiem ir pa ķērienam.

Ģimenes drošībai

Šoruden Schneider Electric veiktā ekspresaptaujā Latvijas sociālajos tīklos secināts, ka gandrīz 40% aptaujāto kādreiz bērnībā centušies iebāzt kontaktligzdā dakšiņu, pildspalvu vai kādu citu priekšmetu. Ja par lielajiem varam neuztraukties, tad par bērnu ziņkārību gan varam būt droši. Dažādi slēdži ir ikvienā telpā, taču daudzi meistari savulaik izvēlējušies pašas lētākās vai vieglāk uzstādāmās elektrovadības ierīces, kas laika gaitā var apdraudēt cilvēku veselību un pat dzīvību. Cenu atšķirības nav lielas, taču šo sīkumu nozīme ir nenovērtējama, tādēļ der pārdomāt galvenos drošības aspektus:

 

 • Paturot prātā bērnu zinātkāri, jaunākās paaudzes kontaktligzdās vairs nav iespējams spēlējoties ielikt pildspalvu vai dakšiņu. Tajās iespējams ievietot tikai atbilstošu kontaktdakšu.
 • Jāpievērš uzmanība slēdžu paredzētajam pielietojumam. Vannas istabā nepieciešamas īpaši šim mērķim pielāgotas elektroierīces – mitrumizturīgi slēdži, kas nepieļauj tajos ūdens iekļūšanu. Savukārt mājas ārpusē nevajadzētu lietot iekštelpām paredzētos slēdžus.
 • Katrs zinām, ka mājā ir korķi, kas nepieciešamības gadījumā atslēdz elektrību, taču katrā mājā būtu nepieciešams arī strāvas noplūdes automātiskais slēdzis, lai pasargātu cilvēkus no strāvas trieciena.
 • Aizsardzībai pret īssavienojumu un pārslodzi palīdz automātiskais slēdzis, kas nekavējoties pārtrauc strāvas plūsmu. Arī īslaicīgs elektrotīkla pārspriegums, piemēram, zibens var radīt iekārtu bojājumus, tāpēc nepieciešams pārsprieguma novadītājs.
 • Aktualizējies arī sanitārais aspekts – te risinājums ir antibakteriāli slēdži ar sudraba joniem.
 • Jebkurā slēdzī iespējams ievietot dežūrlampu, kura tumsā izgaismo taustiņu – tā slēdzis ir viegli pamanāms tumsā.
 • Kontaktligzdas ar apgaismojumu nodrošina regulējumu apgaismojumu grīdas līmenī – ja naktī pieceļaties, vienmēr būs pietiekams apgaismojums, lai, piemēram, koridorā nepakluptu.
 • Ja kādreiz elektrovadības ierīcēs lielākoties tika izmantota plastmasa, kas nav pārstrādājama, tad pašreizējās prasības liek izmantot pārstrādājamu plastmasu, kas nesatur alergēnus un neizdala indīgas gāzes degšanas procesā. Daudzi nezina arī to, ka pašlaik aktuālās ekonomiskās spuldzes negatīvi ietekmē slēdžu dzīves ciklu, tāpēc svarīgi ekoloģiskos aspektus ir pārdomāt savlaicīgi un tālredzīgi.

Mazie palīgi ikdienas komfortam

Pētījumā noskaidrots, ka vairums cilvēku Latvijā pašlaik maz izmanto komfortu un energoefektivitāti veicinošus risinājumus, taču gribētu. Starp izmantotajiem populārākie ir gaismas regulators, un laika slēdzis, kas ieslēdz elektroierīces vai apkuri nepieciešamajā laikā. Elektrovadības ierīces var arī padarīt mūsu dzīvi ērtāku – jo īpaši laikā, kad mums ir daudz citu rūpju. Atkarībā no mājokļa īpatnībām un ģimenes dzīvesveida, iespējams piemeklēt piemērotākos risinājumus komforta celšanai:

 

 • Kad ierodamies mājās ar bērnu, rokas ir aizņemtas un gaismas ieslēgšana izvēršas par akrobāta cienīgu triku. Infrasarkanais kustības detektors (PIR), slēdzis automātiski ieslēdz gaismu, kad telpā notiek kustība. Turklāt tas ne tikai nodrošina komfortu, bet arī palīdz samazināt elektrības rēķinu – elektrība ieslēdzas tikai tad, kad tā ir nepieciešama. Tam iespējams iestatīt arī jūtīgumu un noteiktu gaismas daudzumu – piemēram, gaisma ieslēgsies, iestājoties tumsai. Šim mērķim kalpo arī krēslas slēdzis.
 • Ar gaismas regulatora palīdzību iespējams mainīt gaismas spilgtumu telpā, lai tas nespīd acīs. Vienlaikus gan radām maigu apgaismojumu un mājīgu atmosfēru, gan arī būtiski samazinām elektriskās strāvas patēriņu un paildzinām apgaismojuma ierīces ekspluatācijas laiku.
 • Telpas un grīdas siltuma regulators – ar tā palīdzību iespējams ieprogrammēt vēlamo temperatūru katrā diennakts laikā – arī atbilstoši laika apstākļiem.
 • Ja māmiņai vai tētim uz rokām aizmidzis mazulis, noder attālināta dažādu iekārtu kontrole – piemēram, viens slēdzis ļauj izslēgt istabas vai pat visas mājas apgaismojumu un naktī nevajadzīgās elektroierīces.
 • Laika slēdzis savukārt dod iespēju ieslēgt un izslēgt noteiktas elektroierīces vai to grupas noteiktā uzstādītā laikā (piemēram, boileri, kas nepieciešams tikai vakarā).
 • Ar tālvadības pulti varat, ērti sēžot uz dīvāna, mainīt apgaismojuma līmeni, koriģēt žalūzijas un istabas temperatūru.

Ir daudz veidu, kā padarīt mūsu dzīvi drošāku un ērtāku bez lieliem ieguldījumiem, ja vien esam informēti par iespējām un rūpīgi pārdomājam svarīgāko!

Schneider Electric

SystemM programmējams gaismas regulators
Acti9 strāvas noplūdes slēdzis
SystemM kontaktligzda ar grīdas apgaismojuma funkciju

Citi noderīgi raksti

Iemācīt bērnam kārtot mantas

Autosēdeklīša izvēle

Par savu un bērnu drošību varat aprunāties Cāļa forumos

Ratiņi, autokrēsli un citas lietas bērniem

Likumi un pabalsti

Mazulis