Mājokļa spodrības diena
Ieklausieties – pavasaris... Kā tas skan... pēc pūpoliem, pēc strautiņu čalām un arī pēc vispārējas ģenerāltīrīšanas mājoklī. Par niansēm, kā to darīt vislabāk un visātrāk, mūs konsultē SIA «LiiR» uzņēmuma attīstības vadītāja Velga Kopce.
- Foto: istockphoto.com
Pirmais padoms – uzkopšanas laikā labāk neieslēdziet televizoru, jo tas novērsīs uzmanību un darbi ievilksies. Labāk fonā ieslēdziet kādu ātru un jautru mūziku.
Uzkopšanu vislabāk sākt ar visaugstākajām vietām – griestu stūriem, skapju augšām, aizkaru stangām –, jo putekļiem un netīrumiem ir tendence nobirt uz leju. Ja esat sākuši tīrīt zemākās vietas, tās var nākties tīrīt no jauna. Var sākt ar skapju plauktiem un atvilktnēm. Ja ieraugāt lietas, kas nav izmantotas jau vairākus gadus, visticamāk, ka pienācis laiks no tām atbrīvoties, izmetot vai atdodot tiem, kam tās varētu būt noderīgas. Atsevišķi jānoliek priekšmeti un apģērbi, kam novērsīsiet radušos defektus un ko paturēsiet. Ieplaisājušus vai nodrupušus traukus jāizmet uzreiz.
Logu mazgāšana
Logu stiklus nevajadzētu mazgāt tumšā laikā, jo tad netīrumi nebūs redzami. Darbam vajadzētu izvēlēties gaišu un saulainu laiku, kad tiek izgaismots vissīkākais traipiņš. Vispirms mazgājam logu rāmjus, tad stiklus, beigās – palodzes.
Mazgājamo šķīdumu var sagatavot, ūdenim pievienojot dažus pilienus trauku mazgājamā līdzekļa. Tīrīšanas līdzekļa putām jāļauj kādu brītiņu iedarboties uz netīrumiem, tad logus noslauka ar avīzi vai sausu, tīru lupatiņu, kas nemet pūku. Lai stikls lēnāk smērētos, noslaukiet to ar maisījumu, kas sastāv no 30 g ūdens, 70 g glicerīna un dažiem pilieniem ožamā spirta.
Spodrinot durvju un logu rokturus, misiņa daļas tīra, noberžot tās ar etiķi, tad noskalojot ar sodas ūdeni, nosusinot un ar sausu drānu noberžot spožas. Niķelētās daļas mazgā ar karstu, tīru vai ziepjainu ūdeni (ja tās ir ļoti netīras, 1 l ūdens pielej vienu tējkaroti ožamā spirta), nosusina un nospodrina.
Mēbeļu tīrīšana
Viens no īpaši šajā reizē veicamajiem darbiņiem varētu būt mēbeļu tīrīšana. Pītās mēbeles tīra ar mīkstu suku (to var samitrināt ar stipru sāls šķīdumu), netīrākās mazgā ar remdenu, vāju ziepjūdeni, tad noskalo.
Mīksto mēbeļu kopšanā vienkāršākais paņēmiens ir audumu apstrāde ar putekļusūcēju. Matračus tīra, pārklājot ar mitru palagu un izdauzot. Tāpat var rīkoties ar mēbeļu audumu. Mēbeļu auduma tīrīšanai var izmantot zāģu skaidas. Tās samērcē vieglā etiķūdenī, nospiež un mitras plānā kārtiņā uzkaisa uz auduma, pēc 5–10 minūtēm ar drēbju suku noslauka.
Ar ādu pārvilktas mēbeles atsvaidzina, ierīvējot tās ar bezkrāsaino apavu krēmu un pēc tam nospodrinot. Netīros plankumus tīra ar benzīnā vai terpentīnā samērcētu drānu.
Pulētas mēbeles tīra ar pienā samērcētu audumu, pēc tam noslauka ar sausu vilnas vai samta lupatu.
Samta mēbeles neiesaka tīrīt ar putekļusūcēju, bet noslaucīt ar mīkstu drānu, kas samitrināta siltā ūdenī. Tauku pleķus var mēģināt uzmanīgi tīrīt ar benzīnu.
Netīru, spīdīgu krēslu audumu tīra ar etiķa un silta ūdens (attiecība 1:2) maisījumā samērcētu sūkli, tad izžāvē ar matu fēnu.
Tīrām paklāju
Divi jautājumi moka cilvēci – kur rodas putekļi un kur paliek nauda? Atbilde uz pirmo jautājumu meklējama arī paklājos, kas ir putekļu krātuves. Paklājus, tāpat kā visu pārējo ģenerāltīrīšanas laikā, var tīrīt, izmantojot sadzīves ķīmijas līdzekļus vai arī neizmantojot ķīmiju – ar dažādu saimniecībā pieejamu, dabisko līdzekļu palīdzību.
Vispirms putekļus izsūc ar putekļusūcēju vai izdauza tos ar īpašu paklāju dauzāmo. Ziemā putekļus var iztīrīt, noberžot paklāju ar tīru sniegu. Kad no paklāja iztīrīti putekļi un traipi, ķeras pie tā virsmas tīrīšanas.
Jau pērkot paklāju, jānoskaidro, kā to nedrīkst tīrīt. Iespējams, ka paklāju nemaz nedrīkst mazgāt ar ūdeni, jo tas var sarauties, mainīt formu. Paklāju var tīrīt ar sausu smalko vārāmo sāli vai dzeramo sodu, ko izbārsta uz paklāja un pēc tam saslauka ar karstā ziepjūdenī samērcētu birsti vai izsūc ar putekļusūcēju. Sāls paliekas no paklāja izdauza. Sāls vietā var lietot sausas zāģu skaidas, ja tādas ir pieejamas.
Paklājs atgūs spilgtumu, ja to tīrīs ar ūdeni, kam pievienots ožamā spirta šķīdums (viena ēdamkarote ožamā spirta uz 1 l ūdens), ar etiķūdens maisījumu vai alu, vai skābiem kāpostiem (gaišu paklāju), vai tējas biezumiem (tumšu paklāju).
Tauku traipus noņem, paberžot traipu ar benzīna un mazgājamā pulvera maisījumu, atstāj to uz dažām stundām, tad nomazgā ar karstu ūdeni. Tauku un eļļas traipiem var uzbērt stērķeli, kas uzsūks taukus, pēc tam to notīra ar mīkstu drāniņu. Var izmantot arī sodas ūdeni.
Sienu mazgāšana un tīrīšana
Katru dienu nemazgājam sienas, bet tagad ir īstais laiks. Ja sienas krāsotas ar eļļas krāsām, tās mazgā ar vieglu ziepjūdeni un noslauka ar sausu drānu. To, kas krāsots ar gaišām eļļas vai emaljas krāsām, vēlams mazgāt ar ūdeni bez ziepēm vai sodas, jo šīs piedevas balina krāsu. Tad ūdenim var pievienot ožamo spirtu (ēdamkarote uz 1 l ūdens). Pēc mazgāšanas jānoslauka ar sausu drānu.
Tapetes vispirms noslauka ar tīru lupatiņu, tad tīra ar putekļusūcēju virzienā no augšas uz leju. Traipus izņem ar baltmaizes mīkstumu vai dzēšgumiju.
Virtuves uzkopšana
Skapīši, virtuves tehnika, trauki utt. – darba lauks ir plašs. It īpaši virtuves kopšanas darbos jālieto gumijas cimdi gan tad, ja kārtību ieviešat ar sadzīves ķīmiju, gan tad, ja to darāt ar dabisko līdzekļu palīdzību.
- Foto: istockphoto.com
Iztīriet izkrāmētās atvilktnes un skapīšus ar putekļusūcēja vai mitras lupatiņas palīdzību, tad atstājiet kādu laiku izvēdināties. Iztīriet sadzīves tehniku no iekšpuses. Lai izvairītos no sasmakuma ledusskapī, maizes kastē un citur, notīriet to iekšējās virsmas ar siltu ūdens un sodas maisījumu vai etiķūdeni. Nevēlamas smakas labi uzsūc trauciņā ievietota dzeramā soda vai vārāmā sāls. Mušas, odus un mazās mušiņas atbaida krustnagliņu eļļas un citrona aromāts.
Hermētiski noslēdzamā traukā ieberiet rožu, liliju vai citu puķu lapiņas un pārkaisiet ar smalko sāli, tad vēl vienu kārtu lapiņu un sāli, tā piepildiet visu trauku. Ielejiet traukā 3–4 tējkarotes spirta vai šņabja. Kad vajag atsvaidzināt istabas gaisu, uz dažām minūtēm atveriet burciņu.
Nomazgājiet darba virsmas un virtuves izlietni, notīriet sadzīves tehniku, nomazgājiet virtuves iekārtu. Virtuves dēlīšus un citus koka piederumus var noberzt ar rupjo sāli, kas sajaukta ar citronu sulu. Elektriskās tējkannas atkaļķošanai ielejiet tajā glāzi etiķa un glāzi ūdens, uzvāriet un pēc tam vēlreiz uzvāriet ar tīru ūdeni.
Flīzes notīra ar etiķa un ūdens maisījumu (attiecība 1:5). Var izmantot ziepjūdeni ar ožamā spirta vai sodas piedevu. Flīžu, keramikas un marmora virsmas var tīrīt ar siltu ziepjūdeni.
Porcelāna traukus mazgā ūdenī, kam pievienots ožamais spirts. Sodas ūdenī tos nevajadzētu mazgāt – var sabojāt zīmējumu. Var izmantot siltu ūdeni un labas ziepes vai vēl labāk – sinepju pulveri. Citus traukus, arī taukainus, sodas ūdens nomazgā ļoti labi. Kristāla un porcelāna traukus nevajadzētu mazgāt ar karstu ūdeni.
Linoleju nav ieteicams mazgāt ar karstu vai sodas ūdeni, jo linolejs paliek blāvāks un bojājas. Var mazgāt ar siltu ziepjūdeni, pēc tam to nomazgāt un noslaucīt sausu. Ļoti netīru var mazgāt ar etiķūdeni, pēc tam pārmazgājot ar tīru ūdeni.
Arī parketu nevar mazgāt ar siltu ūdeni, jo tas šķīdina līmi. Grīdu noslauka ar mitru, aukstā ūdenī ar glicerīna piedevu samērcētu lupatu. Pirms vaskošanas noberž ar terpentīnā samērcētu lupatu.
Traipu tīrīšana
Audumus tīra no kreisās puses ar mīkstu lupatiņu, kas neplūk, vai vati. Tīrīšanu uzsāk no traipa malām uz centru.
- Asins pēdas likvidē, mērcējot audumu aukstā sālsūdenī. Pēc tam mazgā vispirms aukstā, pēc tam viegli siltā ziepjūdenī. Iestāvējušos traipus vispirms paberzē ar ožamā spirta šķīdumu (tējkarote uz glāzi ūdens), tad skalo siltā ūdenī.
- Lūpukrāsas pēdas likvidē, paberzējot ar tīrā spirtā samērcētu lupatiņu.
- Lai spoguli nenotraipītu mušas, noberziet to ar sīpola pusīti, tad noslaukiet ar sausu lupatiņu.
- Svaigus sarkanā vīna vai augļu un ogu sulu traipus noņem, apkaisot tos ar vārāmo sāli vai ieberzējot ar sāls un ūdens putriņu, pēc tam nomazgājot ar siltu ziepjūdeni un izskalojot siltā ūdenī. Sulu traipus var iztīrīt ar glicerīna un degvīna maisījumu, to ieberzējot audumā un pēc tam izskalojot.
- Vecus tauku traipus tīra, apstrādājot ar ožamā spirta, sāls un ūdens maisījumu. No tikko iegūta tauku traipa tiek vaļā, berzējot ar siltu rupjmaizes mīkstumu vai uzberot sāli, uzpilinot ūdeni un, kad putriņa nožuvusi, to nopurinot un izskalojot apģērbu. Apkaisi traipu ar dzeramo sodu, pēc pusstundas notīri.
- Zivju radītos traipus noņem, apstrādājot audumu ar glicerīna, ožamā spirta un ūdens maisījumu.
- Šokolādes traipus var iztīrīt, pamērcējot ļoti sāļā ūdenī. Iestāvējušos traipus tīra ar ūdeņraža pārskābi, ko pēc tam izskalo. Uz traipa var uzpilināt glicerīnu, ļaut tam ievilkties un izskalot ar siltu ūdeni.
- Smaržu traipi izzudīs, ja tos paberzēs ar spirtā samērcētu drāniņu. Iestāvējušos traipus tīra ar ožamā spirta un ūdeņraža pārskābes maisījumu.
- Zāles traipus tīrām, izmantojot citronu sulu, ožamo spirtu vai citronskābi, bet pēc tam mazgājot siltā ziepjūdenī.
- Olu traipus, ja tie svaigi, tīra ar ūdeni, kam pievieno ožamo spirtu. Iestāvējušos traipus tīra ar 35–40 oC sasildītu glicerīnu, ieberžot to ar suku un pēc tam izskalojot ar siltu ūdeni.
Iveta Odiņa
Citi noderīgi raksti
Pelējums uz sienas nav joka lieta
Padomi par drošu iepirkšanos internetā