Saimniecība

Negaidītais ciemiņš – prusaks

Ir reizes, kad nepavisam negribas būt atbildīgiem par tiem, ko esam pieradinājuši. Un tas ir attaisnojami – pieradinātie neaicināti apēd mūsu pārtiku vai to piemēslo, atnes slimības... Vēl trakāk – šie pieradinātie ārpus mūsu mājas un bez mūsu klātbūtnes nevarētu pat pastāvēt. Biologam Andrim Piterānam lūdzām pastāstīt par šiem nelūgtajiem ciemiņiem – prusakiem.


  • Cik prusaku sugu sastopamas pasaulē? Kādas sugas ir Latvijā un kuri ir tie radījumi, kas traucē mūs virtuvē? Vai prusaki un tarakāni ir viens un tas pats?

Pasaulē zināmas vairāk nekā 4 000 prusaku sugas, Latvijā sastopamas sešas. Trīs no tām dzīvo mežā. Virtuvē dzīvo virtuves prusaks. Sinantropas sugas (dzīvo tikai cilvēku mājokļos) ir arī Amerikas un Āzijas prusaki, bet tās pie mums sastopamas reti, agrāk, piemēram, maizes ceptuvēs. Vārds «tarakāns» ir rusicisms.

Diez vai mēs virtuves prusakus esam pieradinājuši. Varbūt var teikt, ka viņi nelietīgi iekārtojušies par mūsu apakšīrniekiem, neko nemaksājot par komunālajiem pakalpojumiem un ēdināšanu.

Foto: istockphoto.com


  • Vai taisnība, ka prusaki atnāk tur, kur ir netīrība? Kādēļ prusaki parādās?

Droši vien, ka sterilā virtuvē viņiem būs neinteresanti. Tomēr daudzdzīvokļu mājās viņi vienalga ik pa laikam var iegriezties, lai pārbaudītu, vai situācija nav uzlabojusies.


  • Kurās dzīvokļa zonās prusaki uzturas? Vai mājas stāvam ir nozīme? Vai prusaki ir nakts dzīvnieki?

Man nav informācijas par situāciju debesskrāpju augšējos stāvos, bet teorētiski pa koplietošanas šahtām prusaki var viegli izplatīties, ja nav nevienas spraugas, pa kuru izlīst. Prusaks var ielīst somā vai ar cilvēka palīdzību tikt izplatīts kā citādi. Tāpēc, ja pie jums ciemos atnāk draugs, kura mājās ir prusaki, pirms ielaišanas mājā derētu rūpīgi pārbaudīt viņa mantas un likt daļēji izģērbties un izpurināt drēbes. Vislabāk to darīt uz ielas.

Prusaki ir aktīvi naktī, izņemot Āzijas prusakus. Āzijas prusakiem vajag siltumu (optimālā attīstības temperatūra ir 25–27 oC; 5 oC un zemāka temperatūra tiem jau ir nāvējoša), ūdeni (piemēram, pilošu krānu) un kaut ko liekamu uz kārā zoba.


  • Ko prusaki ēd? Cik ilgi tie var iztikt bez ēdiena un cik ātri vairojas?

Prusaki ir visēdāji. Tie var ēst pat apavu krēmu. Ja nav ko ēst, prusaki trīs mēnešus var neēst un mēnesi iztikt bez ūdens.

Ja ļaunie cilvēki prusakiem nesagādā kādu eksekūciju, prusaki var nodzīvot kādu gadu. Šajā laikā virtuves prusaka mātīte var laist pasaulē apmēram 300 pēcnācējus.


  • Kādu kaitējumu prusaki var nodarīt? Vai tie pārnēsā slimības un var sakost cilvēku?

Prusaki ir mehāniski slimību pārnēsātāji (galvenokārt pārnēsā zarnu infekcijas), teorētiski prusaki var pārnēsāt arī kādu parazītu, piemēram, cērmju un lenteņu oliņas, bet tad gan mājai būtu jābūt ļoti piekakātai. Kādam prusaka izdalījumi var radīt alerģisku reakciju. Cilvēkus ar prusaku kostām brūcēm neesmu sastapis. Lasīju, ka prusaki kož, taču tam neticu. Virtuves prusaki ilgus gadus priecēja arī mani, bet pa to laiku nesakoda. Varbūt tiem cilvēkiem, kuri mājās tur 10 cm garus prusakus, ir cerība tikt sakostiem.


  • Kā cīnīties ar prusakiem?

Man nav zināms visefektīvākais līdzeklis. Katrā gadījumā daudzdzīvokļu mājā individuāli pūliņi var nebūt īpaši efektīvi, ja prusakam pie jums ir iespēja iekļūt no citiem dzīvokļiem. Prusaku iznīcināšanai var lietot visus tirdzniecībā piedāvātos ķīmiskos līdzekļus vai aicināt palīgā specializētas firmas, kas sniedz tādus pakalpojumus.


  • Vai ir kādi dabas līdzekļi cīņai ar prusakiem?

Ir dažas parazītiskas lapsenes (pie mums virtuvēs nedzīvo), un ir viena simtkāju suga, kas ir kāra pēc prusakiem. Tos varētu salaist dzīvoklī, tad prusaku vietā būtu simtkāji. Tomēr kāda pārmaiņa.


  • Prusaki mēdz būt arī mājdzīvnieki. Vai tie ir citas sugas nekā virtuvēs sastopamie?

Tie ir lielie tropiskie prusaki.


  • Pastāstiet kādu interesantu faktu par prusakiem, ko varētu pieminēt, lai mazinātu negatīvo iespaidu par viņiem!

Kam nepatīk virtuves prusaki, var iegādāties lielos tropu prusakus un izlaist dzīvoklī. Tad tie konkurences apstākļos izspiedīs no dzīvesvietām savus mazākos brāļus un māsas. Tas būs pirmais labums. Turklāt, ja pie jums atnāks viesi un pa galdu aizskries kāds 10 cm garš prusaks, jūs priecīgi varēsiet iesaukties – Re, Alfrēds! Jums būs patīkami, un arī viesiem.

Iveta Odiņa

Citi noderīgi raksti

Kam vislielākās ausis?

Dabīgie tīrīšanas līdzekļi

Par līdzīgām tēmām varat aprunāties Cāļa forumos

Pļāpiņa

Nekustamais īpašums