Saimniecība

Nevēlamās mazās mušiņas un atbrīvošanās no tām

Siltais rudens nāk ne tikai ar omulīgo rosīšanos virtuvē, gatavojot gardus krājumus ziemai, bet arī ar nebeidzamu cīņu ar mazajām mušiņām jeb drozofilām. Lai arī to dzīves ilgums no kūņošanās olā līdz pieaugušo vecumam ir tikai desmit dienas, labvēlīgos apstākļos, siltā un mitrā vietā, tās vairojas neaptveramā ātrumā. Vienīgais mierinājums – tieši tāpat kā no nekurienes tās uzrodas, paliekot vēsākam laikam, mušiņas nemanāmi arī pazūd.

Foto: istockphoto.com

Oliņas tiek dētas tur, kur bojājas augļi, vai to tuvumā. Mušiņām patīk jebkas skābs, uz sodas bāzes vai rūgstošs (tā var būt no rauga taisīta maize, vīns vai šampanietis). Tās var parādīties arī netīrā vannas istabā, ja tur ir mušiņām nepieciešamais mitrums. Mušiņu aktivitātes laikā augļus labāk ir turēt ledusskapī vai vismaz apklāt ar papīra dvieļiem, lai mušu mātītes nevarētu izdēt olas. Augļu mušiņas netiek uzskatītas par kaitēkļiem, bet drīzāk par nepatīkamām viešņām. Lielākais posts, ko tās var nodarīt – apēst avenes, ķiršus vai vīģes, kā arī sabojāt augļus un ātri vien radīt arvien jaunas mušiņas. Tās nepārnēsā slimības, bet var apdraudēt veselību, savairojoties un pārnēsājot baktērijas, ja mājās uzturas ilgāku laiku.

Diemžēl bieži vien to oliņas jau ir uz it kā veseliem augļiem, kas mīksti un nogatavojušies. Ne tikai uz āboliem vai bumbieriem, bet arī banāniem, un, rodoties labvēlīgiem apstākļiem, no oliņām izšķiļas mušiņas. Tāpēc vēlams pat no dārza ienestus augļus nomazgāt un noslaucīt, lai nepaliktu mušiņām tik ļoti nepieciešamais mitrums. Ja augļi tiek pirkti, tos vislabāk nomazgāt gan ārpus mājas, gan vēlreiz mājās. Pat ja augļi netiek nesti mājās un ir plastikāta logi, mušiņas pa mikroskopiskām šķirbām var tikt iekšā, ja sajūt sev ko iekārojamu.

Protams, uz nakti nevajadzētu atstāt serdes, arī vaļējā miskastē nē. Visātrāk no tām var tikt vaļā, atrodot vietu, kur tās rodas, un atlikušās mušiņas izsūcot ar putekļusūcēju. To daudzi atzinuši par efektīvāko metodi. Kādu laiku to nākas uztvert par neatņemamu ikvakara un, ja nepieciešams, arī rīta rituālu. Lai mušiņas nenobītos no cilvēka, tām jātuvojas lēni, jo tās pamana tikai strauju kustību.

Kāpēc mušiņas vairojas

Lai arī šķiet, ka galvenais vaininieks ir augļi un, visticamāk, tās vairojas ārā, augļu dārzā, kur kokā vai uz zemes ir iebojājušies augļi, arī mājās tām var būt labvēlīgas vietas, kur attīstīties. Tas var būt iebojājies sīpols vai iepuvis kartupelis, labvēlīgu vidi var radīt arī netīri trauki, ēdienu atliekas un drupačas, jāuzmanās no atvērtām pārtikas pakām. Mušiņu iecienīta vieta ir izlietnes caurule, kur ir gan mitrums, gan sakrājušās ēdiena paliekas. Par vairošanās vietu var kļūt pat trauku mazgāšanas lupatiņa, kas ir mitra un kurā palikusi kāda ēdiena drupača. Vislabāk ir notīrīt un nosusināt visas virsmas, tajā skaitā visapkārt ledusskapim, bet jo īpaši caurules, kur var uzkrāties mitrums. Nenāks par ļaunu lieku reizi izmazgāt miskasti un uzturēt to sausu.

Jārūpējas arī par to, lai vannas istabā nav lieka mitruma, piemēram, ilgstoši žāvējot drēbes. Vēl viena mušiņām mīļa vieta, kas pirmajā brīdī var neienākt prātā, ir puķu podi, ja tajos ir mitrums vai mēslojums.

Jārēķinās, ka mušiņām laba vide ir ne tikai iekštelpās, bet arī ārā, it īpaši, ja pie sienas vijas vīnogulājs vai kāds vīteņaugs. Tāpat mušiņām idille ir augļu dārzs. Laikā, kad ir daudz mušiņu, nav vēlams mēslot dārzu ar kūtsmēsliem, savukārt, izmetot augļus komposta kaudzē, vēlams tos apklāt ar lapām.

Kā atbrīvoties no mušiņām

Protams, vislabākais un vienkāršākais risinājums ir neturēt neapklātus augļus (vislabāk tos uzglabāt ledusskapī vai parūpēties, lai tie ir tīri, sausi un nav iebojājušies) un turēt tīru miskasti, proti, atrast cēloni un to likvidēt.

Tomēr – ko darīt, ja viss ir izdarīts, bet pat vakarā, dzerot glāzi vīna, tās nez no kurienes uzrodas? Kā jau iepriekš rakstīts, ne tikai augļi var būt pie vainas. Tomēr ir iespējams, ka bērns nejauši kaut kur ir aizmetis serdi, radot lielisku vidi mušiņām. Ja pie mājas ir augļu dārzs, tad regulāri vajag novākt iebojātos augļus, lai mazinātu mušiņu vairošanās iespēju.

Pie logiem un durvīm var pielikt kādu aizsardzību, kas atbaida mušiņas, it īpaši, ja pie sienas aug vīteņaugi. Ir pieejami gan speciāli zīmuļi, gan uzlīmes. Šādas uzlīmes var līmēt arī uz miskastes skapīša durvīm, jo pēc tam atliek mušiņas tikai notīrīt. Stiklus var notīrīt ar ožamo spirtu. Telpas var uzkopt ar karstu vai ļoti aukstu ūdeni, jo mušiņām nepatīk ne pārāk liels karstums, ne aukstums. Tomēr arī ledainos apstākļos ir mušiņas, kas var izdzīvot līdz 24 stundām. Tradicionāla metode ir mušpapīra izmantošana. Izvietojot mušpapīru telpā, jāskatās, lai bērni tam netiek klāt un tas ir tādā augstumā, ka neskaras klāt galvai.

Lai mušiņas neaplidotu augļus, kamēr tie stāv traukā, pie tiem var pielikt ventilatoru, jo mušiņas nespēj izturēt tā radīto gaisa plūsmu. Augļus var glabāt brūnā maisā, jo tas novēršot mušiņu uzmanību.

Telpu var arī dezinficēt. Bet, izmantojot insektu indi, jāpievērš uzmanība, vai tā nav kaitīga cilvēkiem un mājdzīvniekiem. Visbiežāk cilvēki mušiņām izdomā dažādas lamatas – vietas, kur tās ielido un no kurām vairs netiek ārā.

Veikalos ir nopērkams «Biolit» līdzeklis augļu mušiņu iznīcināšanai, tautā dēvēts par Ābolīti. Tā darbības laiks ir viens mēnesis no uzstādīšanas brīža. Atverot Ābolīti no augšpuses, tā atvērumā ielīst šķidrums, kas pievilina mušiņas. Tās tiek Ābolītī iekšā, bet ārā vairs netiek. Vēl nopērkams šķidrums «Bros». Pateicoties lamatu konstrukcijai, notvertie kukaiņi nav redzami. Šķidrums jāmaina ik pēc divām vai trīs nedēļām vai tad, ja lamatas pilnas ar mušiņām.

No tautas metodēm šādām lamatām tiek izmantoti parasti trauki, kuros ievieto ēdienu. Ēdienu apsedz tā, lai pa caurumu tās spētu tikt iekšā, bet ārā vairs netiktu. Ēdiens regulāri jāmaina, lai nerastos jauni kāpuri. Var arī atstāt dažādus dzērienus, it īpaši sidru, šampanieti, sarkano vīnu vai alu, kas atrodas tumšā traukā. Ja trauku mazgājamajam līdzeklim ir augļu smarža, arī tas var piesaistīt mušiņas. Tāpēc šķidrumu var taisīt no cidoniju sulas un tīrāmā līdzekļa, var arī pievienot medu.

Pēc tīrīšanas dzīvokli var atsvaidzināt ar piparmētru smaržu, kas ir veselīga, bet mušiņām nepatīkama. Ja tomēr neviena metode pilnībā nepalīdz, vienmēr paliek mierinājums, ka pēc kāda laika tās izzudīs pašas no sevis.

Iveta Rozentāle

Citi noderīgi raksti

Cīņa pret blusām

Vai diētisks ir veselīgs?

Par līdzīgām tēmām varat aprunāties Cāļa forumos

Pļāpiņa

Nekustamais īpašums