Saimniecība

Pelējums uz sienas nav joka lieta

Cāļa forumā vairākkārt diskutēts par pelējuma veidošanos uz mājokļa sienām, tā kaitīgo ietekmi uz veselību un par to, kā pelējums apkarojams. Padomu lūdzām būvniecības speciālistam, sertificētam būvuzraugam Andrejam Čeveram.

Kas ir pelējums

Daudzu cilvēku apziņā pelējums asociējas vai nu ar sastāvdaļu, ko izmanto kāda smirdīga un tomēr garšīga siera ražošanā, vai sēni, ko izmanto penicilīna ražošanā, vai ļaunprātīgu ievārījumu un maizes ēdāju. Toties seriāla «Dakteris Hauss» cienītāji atceras epizodes, kad seriāla galvenais varonis sūta savus palīgus uz pacienta māju pārbaudīt, vai tajā nav ieviesies pelējums, jo tieši tas var būt dažādu saslimšanu cēlonis.

Pelējums ir dažādu veidu mikroskopiskas sēnītes, kas izplatās ar sporām. Pelējums uz sienām atšķiras no pelējuma uz maizes un citiem produktiem, jo tos izraisa atšķirīgas pelējuma sēnīšu sporas. Pelējuma sēnīšu sporas pārvietojas pa gaisu tā plūsmas ietekmē. Telpās sporas var tikt ienestas ar apaviem vai apģērbu, kas ir bijis saskarē ar pelējuma sēnītēm. Šāda saskare ir iespējama jebkur.

Pelējums ne tikai bojā priekšmetu ārējo izskatu un konstrukciju izturību. Vēl sliktāka ir tā ietekme uz cilvēku veselību. Dažām sēnēm tā ir toksiska, citām – alerģiska, un ir sēnes, kuru ietekme ir pat kancerogēna. Toksiskā iedarbība izpaužas kā nespēks, viegla aizkaitināmība, ko nereti uzskata par noguruma sekām pēc darba dienas, taču beigās sekas var uzpausties pat kā aknu ciroze. Vēl toksiskās pelējuma sēņu iedarbības sekas var būt migrēna un sirds un asinsvadu sistēmas traucējumi. Alerģiskā iedarbība parādās kā ādas alerģiska reakcija, alerģiskās iesnas, acu asarošana, klepus un astma. Daži pelējumi izdala kancerogēnas vielas, izraisot plaušu, aknu vēzi.

Sevišķi kaitīgs pelējums ir bērniem, grūtniecēm, veciem cilvēkiem un cilvēkiem ar pazeminātu imunitāti.

Kāpēc mājokļos rodas pelējums 

Visbiežāk pelējums uz sienām rodas slapjā vasarā un rudenī. Tas ir tāpēc, ka paaugstināta temperatūra un palielināts gaisa mitrums rada labvēlīgu vidi sēnīšu sporu attīstībai. Arī reta telpu vēdināšana paātrina šo procesu.

Pelējums vannas istabā no pelējuma uz istabas sienām būtiski neatšķiras. Istabas sienas, īpaši stūra dzīvokļos, arī ir pakļautas mitruma ietekmei. Ja siena nav norasojusi, tas vēl nenozīmē, ka tā nav mitra.

Stāvam, kurā atrodas dzīvoklis, nav noteicoša faktora. Sienas pelēt var gan pirmajā, gan devītajā stāvā. Logu konstrukcija var būt viens no pelējumu izraisošiem faktoriem. Plastikāta vai koka pakešu logi noslēdzas blīvi, tādā veidā līdz minimumam samazinās gaisa plūsma caur tiem. Rezultātā telpā paaugstinās temperatūra un palielinās gaisa mitrums, līdz ar to palielinās sienu pelēšanas iespēja.

Kā novērst sienu pelēšanu

Lai novērstu sienu pelēšanu, ir jāveic vesels pasākumu komplekss. Jāveic ārsienu siltināšana (ja tāda ir iespējama), sienas jāatbrīvo no pelējuma, to nomazgājot (nokasīšana nav ieteicama, jo tad palielināsies sporu daudzums gaisā). Nomazgātas sienas ir jāizžāvē.

Foto: istockphoto.com

Žāvēšanu var veikt ar karstā gaisa ģeneratoru, bet labāk ar kvarca lampām, jo lampu UV starojums iznīcina sēnīšu sporas ne tikai virskārtā, bet arī dziļākos apmetuma vai betona slāņos, kā arī telpas gaisā. Izžāvēto sienu apstrādā ar fungicīdu šķīdumu. Vēl ir jāuzlabo telpas vēdināšana.

Telpu vēdināšanai ir ļoti svarīga loma pelējuma novēršanā. Labi apkurināmās un vēdināmās telpās sienu pelēšanas iespēja praktiski nepastāv. Veļas žāvēšana istabā ir pieļaujama (bieži vien nav citu variantu), tikai pēc tam telpas ir kārtīgi jāizvēdina.

Mājas (arī vecas), kur pelējums ir bijis ilgstoši, no tā var atbrīvot, bet tas ir ilgstošs, darbietilpīgs un dārgs process.

Saistībā ar ēkām pieminētais brants nav pelējums, tā ir puve. Ir slapjā (asarojošā) un sausā ēku puve jeb brants. Slapjais brants izplatās ātrāk, jo sēne piesaista atmosfēras mitrumu, tādā veidā ātrāk vairojas un bojā ēkas koka konstrukcijas. To var apkarot, izgriežot bojātās koka daļas, to vietā ieliekot ielāpus un visu konstrukciju apstrādājot ar antiseptiskiem šķīdumiem. Ja brants ir pārņēmis nesošo konstrukciju (sienas, pārsegumi) lielāko daļu, tad prātīgāk ir ēku nojaukt un kokus sadedzināt.

Alergoloģes ieteikumi sēnīšu alergēnu ietekmes samazināšanai telpās

Alergoloģe Elīna Aleksejeva uzsver, ka pelējuma sēnes alerģijas simptomi var tikt izraisīti gan telpās, gan arī brīvā dabā. «Vairums sēņu vislabāk aug mitros un relatīvi siltos (20–25 °C) apstākļos. Telpās sporas parasti rodas no mitrām sienām, uz kurām ir savairojušās sēnes, vai no slikti koptiem gaisa mitrinātājiem, kuros vairojas sēnes. Arī veci porainās gumijas matrači, telpaugi vai atkritumu spaiņi ir bagātīgi pelējuma sēņu sporu avoti. Tādi simptomi kā iesnas (rinīts) vai bronhiālā astma raksturīgi visu gadu. Pelējuma sēnīšu sporas ir maza izmēra un nokļūst dziļi elpceļos, tādējādi provocējot gan rinītu, gan astmu.

Foto: istockphoto.com

Telpās atrodamas Aspergillus un Penicillium sugas sēnītes, kam nav noteiktas sezonas. Savukārt atmosfēras jeb ārējās vides pelējumi – Cladosporium un Alternaria – vislielākā koncentrācijā ir pavasarī, vasarā un rudenī, kad notiek lapu un citu bioloģisko materiālu noārdīšanās.

Iekštelpu pelējumi spēj ražot sporas visu gadu, izraisot pastāvīgu alerģisku rinītu, īpaši karstās un mitrās telpās. Tās bieži aug uz ventilācijas un ūdensapgādes caurulēm, arī uz bieži laistītiem augiem, tapetēm, mīkstajām mēbelēm un mīkstajām mantām. Sēnīšu alergēnu telpās var samazināt:

1. Mitruma kontrole:

  • gaisa relatīvam mitrumam telpās vēlams būt < 50 %;
  • novērst ūdens noplūšanu, kas varētu radīt mitruma uzkrāšanos;
  • uzlabot ventilācijas sistēmu virtuvē un vannasistabā, ierīkojot ventilatorus;
  • samazināt laistāmo telpaugu skaitu;
  • visu istabu apsildīšana ziemā;
  • regulāra ūdens izsūkšana no pagraba, ja tam ir tendence tur uzkrāties.

2. Sēnīšu skarto virsmu (sienu, griestu) tīrīšana vai paklāju, mēbeļu maiņa, ja tās ir piesūkušās ar mitrumu.

3. HEPA gaisa filtru lietošana.»

Iveta Odiņa

Citi noderīgi raksti

Malka un tās veidi

Padomi par drošu iepirkšanos internetā

Aprunāties ar citiem saimniekiem par līdzīgām tēmām varat Cāļa forumā

Nekustamais īpašums