Saimniecība

Sveču liešana

Sveču liešana ir aizraujoša nodarbe visai ģimenei. Varēsiet iepriecināt ar paštaisītām dāvanām savus radus un draugus, katram izveidojot kādu īpašu sveci vai pat veselu sveču kompozīciju.

Parafīns, stearīns, sojas vasks vai bišu vasks, ir jākausē ūdens pelde. Tādejādi, vasks izkust vienmērīgi, saglabā neieciešamo temperatūru liešanai. Atrodoties ūdens peldē materiāls ilgāk uztur karstumu un neatdziest. Tātad jāņem katliņš ar ūdeni, metāla trauki: konservu bundžas, tējkannas, metāla krūzes materiāla kausēšanai. 

Ļoti parocīgas ir metāla pudeļu kārbas, jo garo sveču mērcēšanai ir nepieciešams dziļš tilpums. Sveci mērcē mēreni atvēsinātā vaskā – noņemtā no ūdens peldes, bet tam joprojām jābūt karstam, lai neveidojas plēvīte trauka virspusē. Svece ātri jāiemērc un jāizņem, tad pagaida, kamēr apdziest kārta un tad atkārto darbību vairākas reizes, apmēram 10. Tad atstāj sveci atdzist, lai labāk liptu nākamās kārtas.

Kad sveci mērcē vairākas reizes, tā kļūst silta un viegli deformējama. Izveidojot vēlamo formu atstāj, lai tā atdziest. Tad turpina mērcēšanu, līdz panākts vēlamais sveces biezums.

Sveces dzesēt var ari guļus, lai neizkustinātu izveidoto formu.

Ja sveci ir grūti novietot vēlamajā figūrā, var ņemt palīgā jebkurus sadzīves priekšmetus, kas atbilst vēlama rezultāta formai. Šajā gadījumā izmantotas krūzītes, starp kurām ievietota svece atdzišanai.

Sveces mērcēšana ir pabeigta, jāaplīdzina sveces apakša, lai tā stabili turētos stāvus. Ar nazi aplīdzina negludumus un svece ir gatava.

Šeit izveidotas divu veidu sveces, tievas garas sveces izveidotas liekta forma, bet īsās standarta galda sveces ir vienkārši apaudzētas atšķirīgas krāsas parafīnu, lai stabili turētos stāvus pozīcijā, tādejādi nav jāpielieto svečturis. Nepieciešama dekoratīva paplāte noformējumam un papildus ugunsdrošībai, lai pilošais vasks nesabojātu galda virsmu.

Tā kā, sveces ir izliektas formas, tās var izvietot dažādās kompozīcijās.

Raksts tapis sadarbībā ar www.svetkudarbnica.lv

 

Citi noderīgi raksti

Gultas veļas veidi un mazgāšana

Traipu tīrīšana

Par šīm un citām tēmām varat aprunāties forumos

Svētki
Rokdarbi
Nekustamais īpašums