Saimniecība

Ziepju rieksti – ne tikai veļas mazgāšanai

Indijas ziepju rieksti kļūst arvien populārāki arī Latvijā. Ziepju rieksti ir dabīga alternatīva ķīmiskajiem mazgāšanas līdzekļiem. Tie ir pilnīgi dabiski, nesatur nekādas krāsvielas, turklāt pilnībā izšķīst apkārtējā vidē. Lieti noder alerģiskiem cilvēkiem.

Foto: istockphoto.com

Ja sākotnēji Latvijā Indijas ziepju riekstus vairāk izmantoja pulvera vietā, tad tagad jau iepazītas arī citas šī auga vērtīgās īpašības, kurām pateicoties, var mazgāt matus, ķermeni, arī traukus, pulēt dārglietas un pat atbaidīt kaitēkļus no augiem. Pieejamas gan riekstu čaumalas, gan no augiem veidotie koncentrāti.

Ziepju rieksti ir rieksti, kas aug Sapindus ģints kokos Āzijā un kuru čaulas satur ziepjveidīgu vielu – saponīnu. Piecpadsmit metrus garā ziepju koka (Sapindus Trifoliatus audzēti Indijas dienvidos; vai Sapindus Mukorossi (Himalayan) – audzēti Indijas ziemeļos) augļi Indijā un Nepālā ir ierasts mazgāšanas līdzeklis. Koku baltie ziedi nogatavojoties kļūst par zeltainiem riekstiem. Vietējie riekstus izžāvē, iegūstot mums zināmos brūngani sārtos riekstus un to čaumalas, kuras, iesietas auduma maisiņos, arī tiek izmantotas.

Drēbju mazgāšanai

Riekstu čaumalas kā mazgāšanas līdzeklis darbojas tāpēc, ka čaumalu sastāvā ir aktīvā un lipīgā viela saponīns. Saponīni saskarē ar ūdeni izveido maigas putas, kam piemīt mazgājošas īpašības, tie mazgā traipus, bet saudzē auduma krāsu.

Foto: istockphoto.com

Ar riekstu čaumalām var mazgāt jebkādas krāsas un materiāla audumus, vienīgi jāuzmanās ar baltās veļas mazgāšanu. To labāk mazgāt zemā temperatūrā, lai čaumalas neiekrāsotu audumu. Apmēram 60 oC no čaumalām var atdalīties šķiedras daļiņas, kas var iekrāsot audumu. Drošības pēc, mazgājot balto veļu, var pievienot ēdamkaroti cepamā pulvera.

Saponīni izšķīst tikai 30 oC, tāpēc, drēbēm skalojoties veļas mašīnā, tie zemās temperatūras dēļ neizdalīsies. Vienā mazgāšanas reizē var pielikt aptuveni sešas čaumalu pusītes, tās parasti ievieto tām paredzētajā maisiņā. Ja drēbes mazgā 60 oC temperatūrā, lietotās čaumalas var izmantot vēl vienu mazgāšanas reizi.

Lai arī riekstu čaumalas mīkstina ūdeni, jārēķinās, ka tās to neatkaļķo. Tāpēc, ja ūdens ir kaļķains, tam jāpievērš uzmanība. Vēl viena īpatnība – dvieļi pēc mazgāšanas riekstu čaumalās sliktāk uzsūc mitrumu.

Matu mazgāšanai

Indiešu sievietes, kuras var lepoties ar saviem skaistajiem matiem, matu mazgāšanai izmanto ziepju riekstus, ko sajauc kopā ar dažādiem augiem. Mati kļūst stipri, mīksti un tiek atbrīvoti no blaugznām.

Riekstu čaumalas ļoti noder arī alerģiskiem cilvēkiem, tāpēc tās var izmantot arī ķermeņa mazgāšanai, nesatraucoties par izsitumu vai pumpiņu rašanos. Arī mājas mīlulis būs pateicīgs, ja vannosiet viņu ziepju čaumalu šķīdumā, jo tas nekairina mājdzīvnieka ādu.

Trauku mazgāšanai

Tīrošo īpašību dēļ riekstus var izmantot arī trauku mazgāšanai. Tādā gadījumā izmanto čaumalu uzlējumu. Čaumalu uzlējumu var izmantot arī grīdas, kā arī flīžu un citu virsmu mazgāšanai. Ja tiek izmantots stiprs šķīdums, tas darbojas kā ūdens novedējs – ūdens lāses nevis paliek uz virsmas, bet norit. Tāpēc tas labi noder, piemēram, dušas uzkopšanai, kā arī mašīnas virsbūves vai logu mazgāšanai.

Dārglietu pulēšanai

Riekstu čaumalu pulveri var izmantot arī dārglietu pulēšanai. To var izmantot arī karošu, dakšu un nažu spodrināšanai. Dārglietas var iemērkt riekstu šķidrumā un pulēt ar auduma gabaliņu.

Kaitēkļu atbaidīšanai no augiem

Riekstkoks izstrādā saponīnus, lai sevi pasargātu no kaitēkļiem, sēnītēm un baktērijām. Saponīnam ir insekticīdas īpašības, tāpēc tas atbaida arī kukaiņus un kaitēkļus. Tas lieti noder, ja mājās puķupodu ir apsēduši kādi kaitēkļi vai ar tiem nepieciešams cīnīties dārzā. Vērtīgi, ka augu apsmidzināšanai var izmantot ūdeni, kas palicis pāri pēc drēbju vai trauku mazgāšanas.

No Cālis.lv foruma

 • «Mazgāju ar ziepju riekstiem veļas mašīnā. 1 kg maksāja LVL 14, bet iztērēju divu gadu laikā. Rīgas cietā ūdens dēļ lieku astoņas čaumalu pusītes. Ja veļu mazgā 30–40 oC, tās var lietot 2–4 reizes, ja 60 oC – 1–2 reizes. Netīrumus vēl ieziepēju ar veļas ziepēm. Brīnumainā kārtā pat ar vasaras ogu sulu traipiem diezgan nesāpīgi tiku galā. Baltās drēbes, protams, reizēm ielieku balinātājā, bet reti.»

 • ««Drēbes un autiņus mazgāju ar ziepju riekstiem.» Tev viņi patīk? Man nekas labs ar viņiem nesanāca. Es pērku «Klar» šķidro mazgāšanas līdzekli, kura sastāvā ir ziepju rieksti. Tas ir labs.»

 • «Man ir ļoti jutīga galvas āda, un daudzus gadus nomocījos, meklējot piemērotu šampūnu. Tā arī neatradu. Galvas ādai patika šis. Bet, tā kā man mati ātri taukojas, bija tā, ka jāmazgā katru dienu. Gribēju mazgāt reizi divās dienās. Tagad labākais, ko esmu atradusi, – ziepju rieksti.

  Drēbju mazgāšanai ziepju rieksti galīgi neder, bet matiem un galvas ādai ļoti patīk. Saponīni ir ļoti maigas, mazgājošas vielas. Bet šampūnus no saponīniem neražo, jo komerciālos nolūkos to iegūšana neatmaksājas.

  Tagad ir jaunas tehnoloģijas, un esmu manījusi, ka parādās saponīnu koncentrāti. Tad nu var gaidīt, ka drīz būs nopērkami arī gatavie šampūni. Pagaidām gan taisu pati. Ņemu ziepju riekstus, ieberu gandrīz pilnu mazo krūzi, apleju ar dzeramo ūdeni, apsedzu ar vāciņu, ielieku ledusskapī. Pēc aptuveni 24 h novilkums ir gatavs. Viss nav jāizmanto uzreiz. Vienai reizei pietiek ar aptuveni piecām ēdamkarotēm. Pārējo var atstāt ledusskapī, atlikušajam var pieliet ūdeni, jo tas vēl ievilksies. Pēc kādām trīs dienām vajag nokāst, var pievienot mazliet etiķa un var glabāt ledusskapī vienu līdz divas nedēļas. Tagad par mazgāšanu. Tā kā novilkums ir šķidrs ūdens, tad izmazgāt ar to vien ir problemātiski, tāpēc piejaucu kaut ko klāt, lai iegūtu krēmveida konsistenci. Izmēģināti un par labu atzīti ir rasola māli un shikakai pulveris (bet noteikti ir arī citas alternatīvas). Trīs vai četras ēdamkarotes pulvera apleju ar 5–8 ēdamkarotēm ziepju riekstu novilkuma (iespējams, vajag vairāk, neesmu precīzi mērījusi), samaisu, un šampūns gatavs. Ilgu laiku izmantoju shikakai pulveri, bet, kad paliku bez tā, izmēģināju rasola mālus. Tie man iepatikās pat labāk, jo ir smalkāk samalti un sanāk maigāka masa.»
 • «Es ziepju riekstus pirku vācu E-bay. Tur bija vislētāk. Es paņēmu uzreiz 5 kg un lietoju jau trīs gadus.»

 • «Pamēģināju krišnaītu veikala matu pulverīti, kura sastāvā ir shikakai, amla, ziepju rieksti u. c. Ļoti iepatikās! Sevišķi tas, ka ir trīs vienā – gan šampūns, gan balzams, gan maska. Tikai maksā diezgan dārgi – 200 g LVL 5,90.»

 • «Par pulverīšu šampūnu. Ziņoju, ka man ļoti patika. Mati kā pēc maskas, un ir pat tāda sajūta, ka krāsa palikusi dzīvīgāka!

  Matos gan jātur 30 minūtes un maksā arī diezgan dārgi – 200 g LVL 5,90. Bet, ņemot vērā, ka ir gan šampūns, gan balzams, gan maska, ko var lietot vienu reizi nedēļā, šķiet ok. Nākamreiz pamēģināšu jaukt nevis ar ūdeni, bet ar ziepju riekstu uzlējumu.»

 • «Universālais mazgāšanas līdzeklis ir ziepju rieksti – gan drēbju un trauku mazgāšanai, gan ādas un matu mazgāšanai. Matiem kā pulverīši pieejami gan tie paši ziepju rieksti, gan citas augu izejvielas.»

Iveta Rozentāle

Citi noderīgi raksti

Septembra dārza darbu kalendārs

Dabīgie tīrīšanas līdzekļi

Par līdzīgām tēmām varat aprunāties Cāļa forumos

Pļāpiņa

Nekustamais īpašums

Skaistums