Saimniecība

Auto mazgāšana mājās, ziemas laikā

Ziemas laikā tīra auto uzturēšana prasa mazliet vairāk izdomas, jo īpaši, ja negribas katru reizi braukt uz automazgātuvi mazgāt mašīnu (tomēr jārēķinās, ka auto mazgāšana ziemas laikā mājas apstākļos var atspēlēties uz cilvēka veselību). Lielākais mīnuss ziemā ir sāls, kas tiek kaisīts uz ceļiem un kas, ilgstoši esot saskarē ar mašīnu, var veicināt rūsas veidošanos un citādi kaitēt virsbūvei.

Lai neveidotos rūsa, auto ieteicams pietiekami bieži ne tikai mazgāt, bet arī vaskot. Tā kā ielas bieži vien tiek kaisītas ar sāls un smilšu maisījumu, arī smilšu graudiņi mikroskopiskā līmenī var traumēt mašīnas virsbūvi un ar laiku veidot koroziju. Vaskošana automašīnu labāk pasargās.

Foto: istockphoto.com

Ūdenim, ko izmanto auto mazgāšanai, nevajadzētu būt pārāk karstam, jo aukstas virsbūves saskare ar karstu ūdeni nav īpaši ieteicama. Cālis.lv diskutētāji mašīnu vispirms iesaka uzsildīt, lai tā būtu silta un vieglāk mazgājama. Tāpat jāņem vērā, ka labāk ir lietot speciālos, automašīnām paredzētos mazgāšanas līdzekļus, kas labvēlīgāk iedarbosies uz virsbūvi. Parastie mazgāšanas līdzekļi var kaitēt auto krāsai un lakai. Uzmanīgi jāizvēlas mazgāšanas tehnika, lai lupata nebūtu netīra, jo tādējādi mašīna vairāk tiks saskrāpēta, un tāda mazgāšana vairāk kaitēs nekā palīdzēs. Svarīgi ir mašīnu noslaucīt, lai nepaliktu lieks mitrums.

Mazgājot mašīnu, uzmanību var pievērst arī logu tīrāmajām slotiņām. Tās labāk darbosies, ja tās notīrīs vai nu ar spirtu, vai ziemas apstākļiem paredzēto logu mazgājamo šķidrumu. Ar šo šķidrumu var notīrīt arī priekšējo stiklu, lai tas mazāk aizsaltu.

Mazgājot auto mājās (aukstā laikā arī citos apstākļos), noteikti nepieciešams ieeļļot durvju blīvgumijas un slēdzenes, lai tās neaizsaltu un ar eļļas palīdzību atgrūstu ūdeni.

Protams, par auto mazgāšanu ziemā ir ļoti atšķirīgi viedokļi. Ir cilvēki, kuri uzskata, ka mašīnu visu ziemu var arī nemazgāt. Ir arī cilvēki, kuri saka, ka atkusnī mašīnu vajag mazgāt, bet, ja ir liels sals, tad pirmā sāls kārta, kas piesalst pie mašīnas, ir mazāk kaitīga par katru jaunu kārtu, kas uzkrājas pēc mazgāšanas.

No Cālis.lv foruma

  • «Kā lai nomazgā auto mājās, ziemā, tā, lai neaizsalst?! Sēžu un domāju, bet mašīna no melnas ir pārvērtusies par baltu sāls kluci uz riteņiem. Garāžā nevaru iedzīt, jo tur ir tik šaurs, ka tur knapi iebrauc tikai vīra vecāku «Opel». Nest remdenu ūdeni ar spainīšiem? Būs daudz jānes – mums ir pikaps. Kā jūs uzturat mašīnu tīru ziemas apstākļos, krīzes laikos?»
  • «Ja nav aukstāks par -10 oC, tad mierīgi mazgāju mājās. Sākumā auto iedarbinu, lai tas uzsilst, un pečku palaižu uz pilno. Auto darbojas visu mazgāšanas laiku. Sākumā ar birsti, kas pielikta pie šļūtenes, nomazgāju lielos netīrumus. Tad ņemu spaini ar siltenu (lai nesalst rokas) šampūna ūdeni un ar sūkli nomazgāju pa riktīgo. Tad ar šļūteni noskaloju un noslauku. Noslauku durvju gumijas un, ja vajag, tās sasmērēju, ar pumpi izpūšu atslēgas un sapūšu tur iekšā «WD-40». Pa to laiku auto ir nožuvis, un var slāpēt nost. Man parasti tas aizņem mazliet vairāk par stundu.»
  • «Tikai jārēķinās, ka mazgātuves ideja ir tāda, ka zem spiediena izmazgā vietas, kurām ar vienkāršu laistīšanu klāt netiec, līdz ar to mājās nav iespējams panākt tik labu rezultātu. Pēc automazgātuves mašīnu garāžā var sapūst ar «WD-40», un ar aizsalšanu problēmas nebūs.»
  • «Nelej ūdeni ar šļauku – viss apsals, un tad gan neko nenomazgāsi. Iegādājies gumijas cimdus, tikai ne tos pašus plānākos, un spainī ielej tik karstu ūdeni, cik roka var izturēt (tas tik un tā ātri atdzisīs). Man pietiek ar trīs spaiņiem un 10–15 minūtēm. Nav liela jēga super glanci taisīt, jo pie pašreizējiem ceļa apstākļiem sāls ātri atkal būs redzama. Ja auto ir tumšā krāsā, pagaidi sauli – tā labi sasilda virsmu. Ieteicams mazgāt pa vienai detaļai (spārns, durvis utt.), to nekavējoties noslauki ar mitruma uzsūcošu materiālu.»
  • «Nomazgā un uzreiz izbrauc kādu līkumu, lai nožūst un neizveidojas ledus kārta.»
  • «Ja mašīna pēc mazgāšanas vēl tiek ievaskota, ar to sāli nemaz nav tik traki.»
  • «Iegādājies «Greenwalk» automašīnas mikrošķiedru un mazgā autiņu superīgi. Un nepaliek tik ātri netīra.»

Iveta Rozentāle

Citi noderīgi raksti

Cīņa ar sarmu uz auto iekšējā stikla slāņa
Nebeidzamais stāsts par rindām uz bērnudārziem Rīgā

Par auto lietām varat aprunāties Cāļa forumā

Auto