Saimniecība

Internets telefonā – tās nav briesmas, tās ir iespējas

Autors: Kaspars Misiņš; raksts ar autora atļauju pārpublicēts no parasts.lv

Aptuveni puse no viedtālruņu lietotājiem Latvijā neizmanto internetu savā telefonā, līdz ar to neizmanto visu to labo, ko ar telefonu var darīt. Tu iespējams nezini – tavs telefons ir viedtālrunis vai nav. Ja telefonu pirki pēdēja gada vai 2 laikā un tas maksāja aptuveni 100 vai vairāk latus, tad gandrīz 100% skaidrs, ka tas ir viedtālrunis. Ja tas ir HTC, Samsung, Sony Ericsson (Sony), LG, Huawei, Vodafone, tad tev visdrīzāk ir Android viedtālrunis. Tādi mums Latvijā ir ļoti lielā vairākumā. Un vairāk tieši par to lietošanu šajā rakstā tālāk. Bet Blackberry, iPhone un Nokia viss ir ļoti līdzīgi.

Es internetu izmantoju aplikācijās, nevis interneta pārlūkā

Internets telefonā – tas pats, kas datorā, tikai iespiests mazākā ekrānā?

Tāds šķiet varētu būt viens no populārākajiem iemesliem, lai to neizmantotu. Daudz kas ir mainījies tikai pēdējo gadu laikā vien – interneta lapas ir mainījušās. Vairāk paliek to interneta lapu, kuras ir pielāgotas telefoniem. Pielāgots telefoniem, tas vairs nenozīmē nesmuka lapa, bez bildēm un ar ļoti ierobežotām iespējām. Šobrīd mobilās lapas ir tādas, kuras ir tiešām patīkami apmeklēt, lasīt un skatīties gan foto, gan video. Un tev pat nav jāzina nekas jauns – raksti to pašu adresi, kā datorā, bet nonāc telefonam pielāgotā lapa.

Taču, kas ir interesanti, to interneta lapu skatīšanās nebūt nav galvenā lieta, kā izmantot internetu telefonā. Es internetu telefonā lietoju aptuveni 16 stundas dienā (tas darbojas pats), bet interneta lapu skatīšanās no tā visa ir aptuveni 10 minūtes dienā.

Aplikācijas jeb programmas, tas ir daudz svarīgāk

Datorā, taču, zini, piemēram, Word un Excel, Winamp un Media Player, izmanto internetbanku un skaties Google Maps. To pašu visu un vēl daudz ko vairāk var darīt ar telefonu. Un arī tādās ikdienas lietās kā braukšanā uz darbu ar auto vai sabiedrisko transportu, iepērkoties vai, piemēram, sportojot telefons var palīdzēt.

Kā to visu dabūt savā telefonā?

Telefona izvēlnē meklē Play Store, Play veikals vai Android Market pogu (BB – App World, Nokia – Ovi Store, iPhone – App Store). Spiežot uz tās, nonāksi programmu veikalā. Šis veikals ir labāks par Maximu vai Rimi, te ļoti daudz kas ir par velti. Meklē pēc nosaukuma, izvēlies no populārākajām, jaunākajām vai arī skaties visu kādā konkrētā sadaļā, piemēram, Sports. Iespējas ir dažādas. Izvēlētajam spied virsū, ja vēlies – lasi aprakstu, un spied Lejupielādēt. Pēc īsa brīža tā jau būs tava telefona izvēlnē.

Daži piemēri, ko sākumā meklēt un izmēģināt:

Transport in Riga – Rīgas sabiedrisko transportu saraksti. Esi veikalā un nezini, cikos ir autobuss. Vari to nokavēt, var nākties skriet. Paņem telefonu, pāris klikšķi un jau redzi, cikos tas būs. Tāpēc vari bez steigas paspēt un nav arī ilgi jāgaida pieturā.

Swedbank Latvia – Swedbank internetbanka telefonā. Gribi pārbaudīt konta atlikumu, bet slinkums iet uz bankomātu – paskaties telefonā. Turpat vari arī apmaksāt rēķinu un izdarīt citas lietas.

Train and Bus in Latvia – Latvijas starppilsētu autobusu un vilcienu saraksti. Viss tikpat vienkārši un saprotami kā ar Rīgas satiksmes sarakstiem. Vienmēr un jebkurā laikā vari uzzināt, cikos būs tavs vilciens vai autobuss.

Waze  aktuālākā informācija par satiksmi – sastrēgumi, policija, avārijas, radari utt. Tev pat nav jāskatās telefona ekrānā, kas var būt bīstami – Waze ar balsi pateiks, kas ir gaidāms tālāk uz ceļa. Ir cilvēki, kuriem, pērkot telefonu, nav svarīgs nekas cits, lai tikai ir pieejama Waze. Jā, arī pie mums šī programmiņa ir ļoti populāra.

Shazam – skan kāda dziesma, kuru nepazīsti, viens klikšķis un pēc brīža jau redzi, kas tā ir. Tieši tik vienkārša ir Shazam. Atpazīst arī latviešu dziesmas.

WhatsApp – saraksties tāpat kā ar īsziņām, bet maksā tikai par internetu, kas kopumā sanāk krietni lētāk. Arī otram cilvēkam, kuram raksti, vajag telefonā WhatsApp. Uzinstalē un programma pati tev parādīs, kuriem telefona kontaktiem tāda jau ir. Ļoti iespējams, ka nebūsi pirmais.

Endomondo – skrienot, braucot ar riteni vai citādi sportojot, ieslēdz savā telefonā Endomondo. Pēc tam varēsi paskatīties un redzēt savu vidējo, maksimālo un minimālo ātrumu, veikto attālumu, kur tas bija (kartē) un vēl daudz ko citu.

Evernote – visas tavas piezīmes tev var vienmēr būt līdzi. Pieraksti kaut ko ar telefonu, pielabo vai papildini to datorā un otrādi.

Citus piemērus skaties parasts.lv aplikāciju sadaļā. Starp citu, daudz kas foršs un noderīgs jau sākotnēji var būt tavā telefonā – pārskati izvēlni. Piemēram, ērta epasta un sociālo tīklu (Facebook, Twitter) lietošana ir iespējama jau ar bieži vien standartā esošajām aplikācijām.

Tātad, kāpēc aplikācijas ir kaut kas foršs un labs?

Tās katra galvenokārt ir paredzētas kādai konkrētai lietai. Līdz ar to tu ietaupi laiku – zini, ko gribi darīt, izvēlies un dari tieši to. Tu ietaupi internetu, jo tev nevajag iet internetā, rakstīt adresi, spiest to un šo. Vienkārši telefona izvēlnē spied uz nepieciešamās pogas un viss.

Internets telefonā tas ir dārgi

Pirms vairākiem gadiem vienkārši lejupielādēt kādu no augstāk pieminētajām programmām, tas maksātu varbūt pat vairākus latus. Šobrīd par 5 Ls mēnesī pie visiem mūsu operatoriem var iegūt tādu interneta apjomu (2 GB), kurš lielai daļai būs pat par daudz. Ar to apjomu var brīvi lejupielādēt dažādas programmas, katru dienu tās izmantot un arī tad  vēl iespējams paliks kaut cik pāri.

Bet ir arī lētāki varianti:

Bitei vēl ir 100 MB par 1,25 Ls, 500 MB par 3,75 Ls.

Tele2 ir 100 MB par 1,99 Ls un 500 MB par 3,99 Ls.

LMT ir 200 MB par 3 Ls.

Un domājot par šīm izmaksām, padomā arī par to, ko tu iegūsi, vairāk izmantojot sava telefona iespējas. Braucot uz darbu un izmantojot Waze, ietaupīsi laiku. Saziņai izmantojot WhatsApp, ietaupīsi naudu, kuru iztērētu par īsziņām. Un tā tālāk.

Es nezinu, cik KB, MB vai GB es iztērēju

Pastāstīšu ar piemēriem, kādus interneta pakalpojumus piedāvā mūsu operatori:

100 MB – derēs, ja internetu lieto ne katru dienu, bet tas, tomēr, notiek diezgan regulāri. Var pietikt arī ikdienas lietotājam, bet ir vairāk jāpievērš uzmanība tam, ko dari ar internetu, ir jāizslēdz, kad to neizmanto. Viedtālruņi internetu izmanto arī tad, kad itkā neko neesi ieslēdzis. Tas notiek, piemēram, ielādējot no interneta jaunāko informāciju par laika apstākļiem, lai to skaisti parādītu tev uz ekrāna. Jaunas aplikācijas labāk ielādēt, izmantojot WiFi internetu.

200 MB – derēs, ja internetu lieto arī katru dienu. Meklējot jaunas aplikācijas, iesaku pievērst uzmanību to izmēram. Lielākas labāk ielādēt, izmantojot WiFi internetu.

500 MB – derēs ikdienas lietotājam. Pietiks jaunu programmu ielādei un arī kāda video noskatīšanai. Piemēram, lattelecom.tv, kas labi darbojas arī telefonā, ar zemāko kvalitāti 10 minūtes iztērē tikai nedaudz virs 10 MB. Mazāk vai līdzīgi tērē interneta radio. Youtube video ir dažādi – bet tie var tērēt arī 3 vai vairāk reizes vairāk.

2 GB – kā var saprast no iepriekš rakstītā, pietiek jau gandrīz visam, ko vien vari gribēt darīt ar telefonu. Tomēr, video un klausoties interneta radio, arī šo apjomu var pārtērēt. Tāpēc ar to uzmanīgāk – vienkārši pārbaudi ik pa laikam, cik esi iztērējis.

Lai justos drošāk, iesaku izvēlēties 500 MB vai 2 GB. Pamēģini, paseko līdzi tam, ko tu dari, cik tiek iztērēts internets, un tad jau būs skaidrāks, ko izvēlēties.

Bet, ja tev ir pieejams WiFi internets, izmanto to, lai telefonā izmēģinātu visus labumus. Sāc, piemēram, ar manām augstāk nosauktajām programmiņām. Esmu diezgan pārliecināts, ka vēlāk domāsi, kā gan es varēju iztikt bez tā. WiFi internets tagad ir pieejams ļoti daudz kur – mājās, darbā, skolās, kafejnīcās un citur.

Internets telefonā – tās ir iespējas

Tehnoloģijas attīstās, telefoni kļūst funkcionālāki, lētāki un pieejamāki. Tāpēc skaidrs ir tas, ka telefons ar šādām iespējām, kā es aprakstīju, ar laiku būs mums katram. Iesaku negaidīt un jau tagad izmantot tās iespējas, ko ar to var darīt. Savādāk, izmantot mūsdienīgu telefonu tikai zvanīšanai un īsziņām, tas ir tāpat kā ar zirgiem vilkt automašīnu.

Ticiet man – telefoni dažos pēdējos gados ir diezgan attīstījušies. Un tagad ir tādi, ka izmantot dažādas iespējas var iemācīties katrs. Vajag vienkārši mēģināt.

Saistīts raksts: "Tests: cik daudz internetu tērē mūsdienīgs viedtālrunis?"

Lasi vēl

Auto ģimenei ar bērniem

Paštaisītas attīstošās rotaļlietas

Par līdzīgām tēmām varat aprunāties Cāļa forumā

Datori un cita tehnika

Pļāpiņa