Saimniecība

Acālija

Latīņu nosaukums Rhododendron simsii. Retāk tiek audzēts Rhododendron obtusum. Acālijas pieder pie Ēriku dzimtas augiem un to dzimtene ir Ķīna un Japāna, kur šie augi atrodami dabā. Vasarā būtu labi acālijas novietot ārā, svaigā gaisā. Acālijas var audzēt arī hidroponikā.

Ziedēšana: acālijas zied no novembra līdz maijam (atkarībā no sugas un šķirnes). Ierastās krāsas ir balta, sārta, violeta, mēdz būt arī sārtas ziedlapiņas ar baltām maliņām un baltas ar sārtām svītriņām.

Kad acālijas nozied, tās jātur vēsās un gaišās telpās. Kad acālijas nozied, tad visus sakaltušos ziedus nolasa.

Apgaismojums: acālijām patīk gaišas, ēnainas vietas.

Temperatūra: ziemā 12-14°C, bet vasarā 16-18°C

Laistīšana: jālaista ar mīkstu ūdeni diezgan bagātīgi. Acālijām patīk, ja tās ik pa laikam aprasina. Karstā laikā rasina pat 2-3 reizes dienā. To nedara vienīgi ziedēšanas periodā, jo ūdens bojā ziedlapiņas. Ja laistīšanai izmanto cietu ūdeni, tad paliek dzeltenas lapas un pārāk liels sausums (arī gaisa) var novest pie tā, ka augs zied mazāku laika periodu.

Mēslošana: no marta līdz augustam, kad acālijas ir noziedējušas, tās mēslo 2-3 reizes mēnesī ar mēslojumu, kas piemērots rododendriem.

Rudenī un ziemā, kad raisās pumpuri, acālijām nepieciešams superfosfāta mēslojums.

Apgriešana: pavasarī acālijas nedaudz apgriež. Pēdējais laiks apgriezt acāliju dzinumus ir maijs, jo jūnijā veidojas jauni ziedpumpuri. Respektīvi, pēc acāliju noziedēšanas visus sausos ziedus nolasa un dzinumus mazliet saīsina, veidojot sev patīkamu krūma formu.

Pārstādīšana: jaunos augus pārstāda katru gadu, bet jau vecākus – ik pēc 2-3 gadiem. Augsnes PH jābūt 4,0-4,5. Pārstādīšanu veic tūlīt pēc auga apgriešanas. Augiem nepieciešams īpašs substrāts - ņem sfagnu jeb purva kūdru un pussatrūdējušas priežu skujas attiecībā viens pret vienu. Ik litram pievieno gramu krīta. Pārstāda tādā pašā dziļumā, kādā bijušas iepriekš. Vasarā pēc salnu perioda beigām, aptuveni jūnija vidū, acālijas izstāda dārzā pusēnā tādā pašā substrātā. Var ierakt zemē ar visu podu.

Pavairošana: acālijas pavairo ar galotņu spraudeņiem, kurus griež jūnijā, jūlijā, pavairošanas kastē pie temperatūras 20-25°C. Izmanto kūdras substrātu. Jānodrošina mitrums. Acālijas pavairot ir grūti.

Ātri aug, piemēram, „Concinna” acāliju šķirne. Ja vēlas iegūt acāliju ar garu stumbru, to potē.

Kaitēkļi, slimības: tīklērces, acāliju kode. Dažādas sēnīšu slimības.

Acāliju uzziedināšana: acālijas ienes telpā, kad ārā temperatūra pazeminās zem pieciem grādiem. Augus tur gaišās un labi vēdināmās telpās pie aptuveni 10°C. Karstākā temperatūrā ziedpumpuri var aiziet bojā.

Agro šķirņu uzziedināšanu sāk janvārī, pakāpeniski paaugstinot temperatūru līdz 15-18°C.

Vēlās šķirnes nedrīkst uzziedināt agri, jo tad nevar iegūt kvalitatīvus ziedus. Audzēšanai mājās piemērotākas ir agrīnās un vidēji vēlās šķirnes. Izturīgākas ir sīkziedu šķirnes.

Telpās ar centrālo apkuri acālijas audzēt ir ļoti grūti, tikpat kā neiespējami, jo tām nepieciešams mitrums, turklāt parasti tur ir pārlieku silts. Augu glābt var vienīgi bieža rasināšana, vaļējs ūdens trauks tuvumā. Acālijām piemērotas varētu būt verandas vai citas vēsas un mitras telpas.

Sagatavoja karinē

Citi noderīgi raksti

Fuksija II daļa

Zaļmēslojums

Aprunāties par puķu kopšanu varat Cāļa forumā

Zaļumu un pūkainīšu stūrītis