Saimniecība

Lirveida fikuss

Viens no iecienītākajiem fikusiem telpās ir liellapainais lirveida fikuss (Ficus lyrata), kas izaug aptuveni 2 metru augstumā.

Lielās lapas, kuras atgādina mūzikas instrumentu – liru, ir stingras un cietas, perpendikulāri novietotas attiecībā pret stumbru.

Lirveida fikusa īpatnība – tas ir slinks zaru veidotājs. Lai apsakņotu spraudeni no sākuma, regulāri neveido, negriež, tad lirveida fikuss aug ar vienu galotni (slaids, taisns un lapots no pašas apakšas).

Lai iegūtu kuplu, bagātīgi zaļojošu podu, tad stāda ar apmēram 15–20 cm attālumu vienu no otra vairākus augus. Stādu skaits ir atkarīgs no poda lieluma un diametra. Parasti uz grīdas novietotajos podos stāda 4–6 augus. Lai fikusi augtu taisni, tos piestiprina pie bambusa mietiņiem, kurus piesprauž katram augam. Šādi sastādītā podā daudzus gadus augs liela diametra, kolonnveida augsts lirveida fikuss, kas vizuāli izskatīsies kā viens varens augs.

Lirveida fikusu stāda vidēji smagā, trūdvielām bagātā augsnē ar viegli skābu augsnes reakciju. Iestādītie augi nav jāpārstāda katru gadu. Katru gadu atjauno augsnes virskārtu, bet pārstāda vidēji reizi 3–4 gados.

Lai saglabātu lirveida fikusam lapojumu no pašas apakšas, to regulāri un vienmērīgi laista, mēslo. Lirveida fikusu nedrīkst iekaltēt un nedrīkst tam ļaut ilgstoši mirkt pārmērīgā augsnes slapjumā. Tad kritīs lapas. Lirveida fikuss slikti jūtas, ja atrodas vēsās telpās ar pārāk mitru sakņu kamolu. Ēnaina vieta bojās lapu dekorativitāti. Arī neregulārs un krasi mainīgs mēslojuma daudzums radīs neglītas izmaiņas lapu lielumos.

Tā kā lirveida fikusam nav izteikta miera perioda, tad tas visu gadu labprāt aug vienmērīgā, nemainīgā istabas temperatūrā un apgaismojumā, kas nāk no diviem gaismas avotiem (logiem). Ja apgaismojums nāk no viena loga, tad lirveida fikuss jāpagroza, lai tas augtu, nesaliecies uz vienu pusi.

v/a NBD Oranžērijas nod. vad. Zane Purne

Citi noderīgi raksti

Fuksija II daļa

Zaļmēslojums

Aprunāties par puķu kopšanu varat Cāļa forumā

Zaļumu un pūkainīšu stūrītis