Saimniecība

Mini sanpaulijas – Cāļa apmeklētājas Pasifloras pieredze

Vienas no augumā mazākajām dzīvokļu palodžu iemītniecēm – sanpaulijas - ir ātraudzīgi, mazprasīgi, bieži un bagātīgi ziedoši telpaugi. Taču - ja vien kopējs nodrošina to augšanai nepieciešamos apstākļus.

No mazas lapiņas apsakņošanas līdz auga uzziedēšanai paiet apmēram pusgads. Lapiņu apsakņošanās un līdz ar to bērnu rašanās ātrums ir dažāds, atkarīgs gan no šķirnes, gan arī augšanas apstākļiem. No brīža, kad bērniņš uzsāk patstāvīgu dzīvi, līdz ziedēšanai paiet aptuveni 4 mēneši. Piebildīšu, ka te ir runa par manu personīgo pieredzi un tas attiecas galvenokārt uz mini sanpaulijām. Treileru šķirnes un standarta auguma sanpaulijas var sākt ziedēt arī vēlāk. Tāpat ir regulāri ziedošās un reti, bet bagātīgi ziedošas šķirnes. Ir ziedi ar ilgstošu noturību, un ir īslaicīgi ziedoši, tāpat kā birstoši un nebirstoši ziediņi. Ja Jums ir paveicies iegūt kādu lapiņu no skaistas sanpaulijas vai radušās problēmas ar jau iemīļotu puķi, ceru, ka daži no maniem padomiem Jums noderēs.

Laistīšana

Pretēji izplatītajam uzskatam, ka sanpaulijas ir jālaista no apakšas - lejot ūdeni uz šķīvīša zem poda, tās ir jālaista no augšas, taču tā, lai nesaslapinātu lapas. Lai to veiksmīgi izdarītu, izmanto tukšas matu krāsas pudelītes ar snīpi, lielas šļirces bez adatas, minerālūdens pudeles, kas īpaši aprīkotas ar salmiņu u.c. Laistot tikai no apakšas, minisanpaulijas var pārlieku ātri aiziet bojā, jo pietiek tikai vienu reizi piemirst apliet, kā sakaltīs un gals būs klāt. Augam ir svarīgi, lai viss sakņu kamols vienmērīgi mitrs, jo īpaši tik mazītiņam. Sanpaulijām patīk palodzes pie ziemeļu puses logiem, īpaši virtuves, jo uz šādas palodzes veidojas mitrāks mikroklimats.

Laista ar vārītu, atdzesētu ūdeni, kam nedaudz pieliets vārošs, lai iegūtu drusku siltu, pāris grādu siltāku kā istabas temperatūra ūdeni. Ziemās laista no rītiem, vasarās - vakaros. Šāds paņēmiens samazina sakņu puves rašanās iespēju. Ja ūdens nejauši uzpil uz lapas, to nosusina ar salveti vai tualetes papīru. Saulē slapja lapa apdeg. Ziemās, ja dzīvoklī ir vecie logi un pūš no šķirbām, sakņu kamolam var kļūt par aukstu, tādēļ podiņi jāliek uz dēļa, putuplasta vai nevajadzīgām grāmatām. Aukstā un karstā gaisa plūsma jānorobežo ar plēvi.

Apūdeņošanas sistēma

Apūdeņošanas sistēmas ierīkošana atvieglo laistīšanu, taču tā ir izmantojama galvenokārt vasarās. Var izmantot jebkuru plastmasas vai glazētu māla podu, stikla, glāzi, vāzi, svečturi, kurā izdodas "iekarināt" otru – ievietot iekšējo pietiekami augstu tā, lai saknes nav ūdenī, tas ir, lai augšmaliņa noturētu iekšpodiņu aiz rieviņas. Lai izveidotu deglīti laistīšanas sistēmai, no jaunas kaprona zeķes nogriež 0,5 cm platas ripiņas, tās pārgriež un samitrina. Pārstādot augu, deglīti izver caur podiņa atveri un izvieto virs drenāžas. Iekarina podiņu virs trauka ar ūdeni un aplej, lai veiksmīgi uzsāktos kapilārais process. Ja augu nevajag pārstādīt, deglīti iever gar malu, izmantojot tamboradatu. Lielajām sanpaulijām vajag 2 šādus deglīšus vai vienu resnāku, lai uzsūkšanās ir vienmērīga visā sakņu kamolā. Nepieciešamo deglīša lielumu noskaidro eksperimentālā ceļā.

Ja gadās nolauzt sanpauliju jeb vecas sanpaulijas (palmiņas) atjaunošana 

Ja sanpaulija ir jau veca kundze un tai izveidojies pliks kātiņš kā palmiņai, var mēģināt to atjaunot. Noņem gandrīz visas lapas, atstājot trīs augšējās rindas. Nokasa kātiņu kā jauno kartupeli un atstāj tikai 2 cm garu. To ievieto vārītā, atdzesētā ūdenī zem plastikāta tortes kastes vāka un gaida, līdz kātiņš izdzen saknes. Siltā, gaišā, bet ne saulainā vietā, un vienmēr jāpapildina ūdens. Ja cietušais ir jauns augs, un nolūzis tā, ka praktiski nav kātiņa, es stādu uzreiz augsnē un lieku siltumnīciņā. Taču vispirms jānolīdzina lūzuma vietu ar tīru žileti, pēc tam griezuma vietu apkaltē 10 minūtes. Ja nav ko nogriezt, tas nekas, atstāj kā ir, dabīgi nolūzušu. Arī nolauztās lapiņas var pavisam viegli apsakņot ūdenī vai augsnē. Lielās labāk apsakņot ūdenī, mazās - augsnē.

Augsnes izvēle

Sanpaulijām atšķirībā no citiem telpaugiem vajag paskābu un vieglu augsni, pH 5,5 – 6,0. Der arī kaktusiem, papardēm, dažreiz arī palmām domātās augsnes. Augsnes vieglumam pievieno perlītu un vermikulītu. Perlīts ir balts kā putuplasta bumbiņas, to piejauc pie augsnes, lai tā ilgāk saglabātu mitrumu un kļūtu irdenāka. Izmanto kopā ar vermikulītu apsakņošanā. Jāievēro piesardzība, jo putekļus bīstami ieelpot, tādēļ pirms darbošanās samitrina. Vermikulīts ir pelēcīgā krāsā un mirdzošs. Atšķirībā no keramzīta un perlīta, satur nedaudz minerālvielas. To izmanto maisījumā ar perlītu un augsni kā piedevu lapiņu apsakņošanai.

Kad rodas „ģimenes pieaugums” 

Pienāks laiks, kad ap māteslapu saradīsies daudz mazu lapiņu. Pilnīgi noteikti sanpauliju mazuļi ir jāatdala no māteslapas un jāizstāda pa vienam. Miniatūrās šķirnes stāda 3 - 5 cm diametra plastmasas podiņā. Vasarā māla podiņš pārāk ātri izkalst, ziemās piesaista aukstumu. Var izmantot piemērota lieluma jogurta trauciņu. Standarta izmēra sanpaulija no 5 cm liela podiņa vēlāk jāpārstāda apmēram 8-10 cm diametra podiņā. Ja iestāda uzreiz lielākā podiņā, saknes veidojas nepareizi, augs veido lapas, bet nezied un rodas daudzas un dažādas problēmas - var pūt saknes vai veidoties nesimetriska rozete u.c. Izņēmuma gadījumos atstāj divus vai trīs mazuļus kopā, un kad tie jau gana paaugušies, atdala vienu no otra. Mazās sanpaulijas pārstāda 2x gadā, vēlams pavasarī un rudenī. Tas tādēļ, ka tādā augsnes daudzumā ir maz barības vielu rezervju. Taču tas nenozīmē, ka augi būtu jāstāda lielākā podiņā. Ar treileru šķirnes sanpaulijām gan ir citādi, tās pamazām jāstāda arvien lielākā podiņā, taču tikpat seklā.

Bērnu atdalīšana no māteslapas – tehnika un paņēmieni

Pirms atdalīšanas dotā auga augsni nedaudz iekaltē, atstājot siltumnīciņu pāris dienas atvērtu. Vispirms atdala visu bērnu grupu no māteslapas, pēc tam sadala mazuļus. Māteslapu iestāda atpakaļ. Tas nekas, ja kādam saknīte nolūzt – drīz vien tā izveidosies no jauna. Visi iestādītie bērniņi obligāti jāliek siltumnīciņā vismaz uz 2 nedēļām. Sanpaulijas var likt jebkurās pašizveidotās siltumnīciņās, arī tukšās cepumu un tortu kārbās. Es salīmēju ar līmlenti (skoču) divas augļu kārbiņas, tad vienā ievieto podiņus, otra kļūst par vāciņu un sanāk labi augsta. Var iespraust podā divus bambusa kociņus un uzlikt maisiņu vai arī otrādi - visu podiņu ielikt maisā un atstājot gaisu virs podiņa, viegli aizsiet kā balonā. Vēlams siltumnīciņu šad un tad pavēdināt. Nevar likt tiešā saulē, jānovieto siltā, gaišā vietā. Kopš bērniņu atdalīšanas no mātes lapas līdz uzziedēšanai jāgaida aptuveni 4 mēneši. Mini sanpaulijas uzzied par pāris mēnešiem ātrāk nekā standarta auguma augi. Tas gan neattiecas uz treileriem, tur vajag drusku pacietību. Treileru šķirnes augam ir jāsasniedz zināms lielums, briedums, jāpieaug, pirms tas sāk bagātīgi ziedēt. Lēni aug un nezied sanpaulijas vienīgi tad, ja neatrodas siltumnīciņā, tām ir auksti, salst kājas – sakņu kamols, vai arī diena ir par īsu vai par tumšu. Tad jāņem palīgā papildus apgaismojums. 

Sānu bērniņi

Sānu bērniņi ir jāatdala laikus, tūlīt pēc ziedēšanas, jo tie deformē rozeti. Tos iespējams ātri un veiksmīgi apsakņot, ātri iegūstot jaunu augu. Rozete veidojas tā – vidū aug trīs lapiņas. Nākamā rindā pa vidu tām trim atkal izaug trīs lapiņas. Un tā veidojas katra nākamā rinda. Tā var saprast, kuras ir sānu bērna lapiņas, kuras mammas. Dažreiz bērna lapas savijušās un izspraukušās caur mammas lapām. Tad ir uzmanīgi jāatpin. Pirms procedūras rozeti nelej dažas dienas, nedaudz iekaltē. Atdalīšanai var izmantot skalpeli vai savus nagus. Pušumu piepūderē ar kokogli (smalcinātu grilla ogli). Laista ne ātrāk kā pēc vairākām stundām vai pat nākamajā dienā pēc stādīšanas.

Apgaismojums

Kad diena kļūst pārāk īsa, izmanto papildus apgaismojumu. Lampa zilibaltā krāsā ir tā sauktā aukstā gaisma „Cool White”, baltā – „White”, dzeltenbaltā „Day Light”, dzeltenā - silta gaisma „Warm White”. Visas četras ir dienasgaismas lampas. Šis ir tikai aptuvens iedalījums, jo katrai firmai ir sava klasifikācija un nosaukumi. Ir vēl speciālas lampas ar atsevišķiem spektriem, piem. sarkanā, kas saucas "Flora" augiem u.t.t. Zilibaltās gaismas lampas ir nesalīdzināmi lētākas, ar labu gaismas atdevi, un diezgan labi piemērotas stādu audzēšanai, bet ziedošiem augiem vislabāk to kombinēt ar „Floru” vai arī ar kādu no siltajiem spektriem. Patiesībā šī tēma ir diezgan sarežģīta. Katram spektram ir savi plusi un mīnusi. Speciālās augu lampas ir dārgas un daudzi uzskata, ka rezultāts neattaisno izmaksas. Turklāt katram augam ir savas prasības pēc gaismas intensitātes un dienas ilguma. Visi apstākļi būtu jāņem vērā, izvēloties apgaismojuma veidu, intensitāti un ilgumu. Slikti ir, ja gaismas ir par maz, tad arī spektra atšķirīgums zaudē savu nozīmīgumu. Augi izstīdzē, nezied. Par daudz nevar būt, ja vien ievēro atbilstošu diennakts ciklu, jo arī nakts augam ir tikpat vajadzīga kā labs papildus apgaismojums. Pēc literatūras datiem, sanpaulijas diennaktī apgaismo no 10 - 12 stundām, ja stimulē ziedēšanu, tad līdz pat 14 stundām. Izvēloties apgaismošanas ilgumu, jāņem vērā, vai papildus nekrīt gaisma no logiem un vai netiek iedegtas griestu lampas telpā. Ja augam lapas saceltas uz augšu („rokas augšā”) un augi nezied vai arī zied vārgi, gaismas ir par maz. Ja lapiņas noliekušās uz leju, apņemot podu un ziedkāti ir īsi, nespējot izspraukties no lapu apakšas – gaismas ir par daudz. Lai palielinātu gaismas daudzumu, kas nonāk uz lapas plātnes, var samazināt attālumu no lampas līdz lapu plātnei. Piemēram, paceļot augus uz kāda podesta, ja nav iespējams regulēt lampu augstumu. Pundursanpaulijām vēlamais attālums līdz gaismas avotam ir 25-30 cm, bet standarta sanpaulijām - sākot ar 35 cm. Lai samazinātu saņemto gaismas daudzumu, atsevišķus augus var novietot lampas galos. Ir atsevišķas šķirnes, kam nepatīk spilgts apgaismojums, jo sanpaulijas dabā ir noēnotu vietu augi. Jauniem augiem attīstībai vislabākais ir speciāls spektrs, ko izmanto profesionāļi siltumnīcās, tas dod iespēju regulēt augšanas procesus. Stādiem mājas apstākļos gluži labi var izmantot visparastākās „Cool White” lampas. Pieaugušām minisanpaulijām izmantoju „Day Light” un „Warm White”. Esmu lasījusi, ka tīri tehniski gaismas atdeve (arī ekonomiskais izdevīgums) labāka ir garām (sākot ar 105 cm) aukstā spektra lampām. Tas arī ir viens no izvēles faktoriem par labu zilajām gaismām, jo lampas ir jāmaina vismaz reizi gadā. Mūsu gadījumā labākais ir nodrošināt ar iespējami pilnu spektru, nevis tikai sarkano. Tāpēc var teikt, ka tikai sarkanās lampas jauniem augiem nav piemērotas.

Apkopoja Lilita

Citi noderīgi raksti

Acālija

Ģimene, nauda un finanšu sānsoļi

Aprunāties par puķu kopšanu varat Cāļa forumā

Zaļumu un pūkainīšu stūrītis