Saimniecība

Naudas koks

Šajos laikos daudzi iegādājušies augu, ko dēvē par naudas koku, lai gan tā oficiālais nosaukums ir kokveida biezlape jeb Crassula arborescens.

Šādu nosaukumu augs izpelnījies, jo tam ir biezas un spīdīgas lapas, un ir uzskats, ka līdz ar tā ienākšanu mājās ienāk arī pārpilnība, turklāt tas radot prieku un labu garastāvokli. Tāpēc arī gribas par šo augu jo īpaši labi rūpēties, lai tas ar savu veselīgo izskatu patiešām palīdzētu uzlaboties arī finansēm un cilvēka pašsajūtai.

Šim augam nevajag daudz – galvenais ir saulaina vieta un ik pa laikam aplaistīšana. Naudas kokam nepatīk pārāk bieža laistīšana, ūdens nedrīkst uzkrāties ne trauciņā, ne citādi būt par daudz, kā arī ēnainas, tumšas vietas, tas tāpēc, ka tā dzimtene ir Āfrika, kur ir daudz saules un liels sausums. Tāpēc naudas koks labprāt augs arī daudzdzīvokļu mājās, kur pārsvarā ir sauss gaiss. Tā kā koks tiecas uz saules pusi, tad ir labi laiku pa laikam podiņu pagrozīt, lai tas tomēr būtu simetrisks un spētu noturēt līdzsvaru.

Tomēr, lai arī naudas koks ir pieradis pie karstuma, ziemas sezonā, tas dodas gulēt, tāpēc tam var kaitēt temperatūra, kas augstāka par 15 grādiem. Ja gribas, lai lapas ir izteiksmīgas un koks labi augtu, tā aktīvajā augšanas periodā, nevis ziemas laikā vajag to reizi mēnesī piebarot ar šķidrajiem piebarošanas līdzekļiem, kas paredzēti augiem. Veikalos ir iespējams iegādāties arī īpaši šiem augiem paredzētu augsni. Vasarā var iznest arī ārā, bet tikai tādā vietā, kur lietus netiek klāt.

No Cālis.lv foruma par lapu biršanas iemesliem

"Krasulas slikti aug bezsaules telpā - veidojas izstīdzējuši bāli zaļi dzinumi, tie būs trausli un viegli lūstoši, pieskaroties birst lapas. Vēl lapas birst, ja augs mirkst ūdenī, reizēm no šoka.”

„Lapas birst no pārliešanas (vismaz man tas ir rādītājs, ka es esmu aizrāvusies ar aktīvu laistīšanu).”

„Manam naudas kokam savukārt sākušas žūt lapas. Šodien pārstādīju „svaigā” zemē un labi palaistīju. Ceru, ka būs līdzēts.”

„Laikam viss kopā, pirms mēneša pārvedu puķi no darba uz mājām, ieliku istabā uz plaukta, kas patālu no loga, un, iespējams, esmu pārslaistījusi arī, jo podam nav caurteces.”

„Man ir naudas koks, kas aug sulīgām un biezām lapām, bet sāk parādīties tendence, ka kāti sāk izliekties uz leju. Lasīju internetā, ka tad varot dot puķei kalciju, kas varētu stiprināt kātus.  Tad nu jautājums, vai ir arī kāds speciāls kalcijs priekš puķēm, vai vienkārši der jebkāds kalcija (aptiekas) preparāts?”

„Aptiekas kalcijs jau neder gan. Bet der minerālmēslojums, kurš satur kalciju. Liekties uz leju dzinumi varētu arī tuvojoties rudenim, jo paliek tumšākas dienas, vai ja augs nesaņem pietiekoši saules apgaismojumu. Ozoliņš pieder pie sukulentiem, kam patīk saule, sausums.

Nezinu, vai tagad rudenī vajadzētu palielināt kalcija devu, jo tuvojas ziema - miera periods, kad augi daļēji pārstāj augt.

Es saviem istabas augiem dodu ilgiedarbības minerālmēslojumu, kuru augs var izmantot 8 mēnešus. To elementu, kas viņam tanī brīdī visvairāk pietrūkst, augs arī uzsūc un izmanto. Ražots Vācijā - „Floraline Langzeitdunger”

Iveta Rozentāle

Citi noderīgi raksti

Acālija

Finanšu plānošana

Aprunāties par puķu kopšanu varat Cāļa forumā

Zaļumu un pūkainīšu stūrītis