Saimniecība

Audzējam uz palodzēm un balkoniem

Ja Tev nav dārza, bet dzīvoklī ir platas palodzes un liels balkons, vari tajos atvēlēt vietu dārzeņu, garšaugu un puķu audzēšanai. Ko sēt un stādīt, kā rūpēties par stādījumiem, mūs konsultē dārzu ierīkotāja, dārzniece  Maruta Kaminska. (tel.  29231626) un veikalu tīkla K-rauta dārzkopības konsultante Vēsma Dzintare.

K-rauta dārzkopības konsultante Vēsma Dzintare

Mājoklī uz palodzēm, terasēm, balkoniem, podos uz trepēm utt. vasarā var audzēt gan puķes, gan var apvienot patīkamo ar lietderīgo un šādi audzēt garšaugus un pat dārzeņus.

Puķu audzēšana mūsu mājokļos

Uz balkona audzējamo puķu klāsts šobrīd ir ļoti plašs. Var veidot kompozīcijas ne tikai no ziedošiem augiem, bet arī no augiem, kam ir interesantas lapas. Noēnotās vietās izvēle ir nedaudz mazāka, bet tomēr ļoti plaša. Varam audzēt, piemēram, dažādu šķirņu fuksijas, pelargonijas, begonijas, pērtiķmutītes, sudrablapu krustaines, atraitnītes, lobēlijas, balzamīnes, dihondras u.c.

Saulainā vietā izvēle ir tik plaša, ka vispirms jāizdomā, kādu kompozīciju taisīt. Var stādīt visus viena veida augus, piemēram, tikai pelargonijas. Var taisīt kompozīcijas vai nu ļoti raibas, vai ievērot krāsu gammas. Nosauksim tikai pašas populārākās: petūnijas, surfīnijas, verbēnas, samtenes, alises, puķu tabaka, brahikomas, sanvitālijas, bakopas, melanpodijas, perillas, skaistnātres u.c.

Citas saimnieces vēlās pašas izaudzēt vasaras puķu stādus. Aktīvākās saimnieces puķes sāka sēt jau ziemā, agrā pavasarī, aprīlī ir jau izauguši nelieli stādi tādām puķēm kā petūnijas, balzamīnes, lobēlijas. Lai paši izaudzētu stādus, jāiegulda darbs, jāsarūpē nepieciešamais un piemērota gaiša, vismaz 18–25 grādus silta vieta, lai sēklas iespējami labāk un vienmērīgāk sadīgtu. Jāatceras, ka laukā visu diennakti vasaras ziedi labi jutīsies tikai pēc salnām – maija beigās, jūnija sākumā.

K-rauta veikalos aprīlī var nopirkt jau ziedošas atraitnītes podos, kā arī tās var pārstādīt, piemēram, garenajās puķu kastēs. Aukstā laikā atraitnītes pa nakti vēl jānovieto telpās, lai tās nenosaltu. Drīzumā būs arī citas jau ziedošās vasaras puķes. No puķu sēklām pašreiz vēl aktuālākās ir lefkoju, cīniju, atraitnīšu, asteru, lauvmutīšu, magoņu, puķu zirnīšu u.c. sēklas.

Uz balkona vai palodzes vieta arī garšaugiem un dārzeņiem

Uz balkona varam audzēt gan garšaugus, gan dažādus dārzeņus. Piemēri: baziliks, estragons, izops, melisa, dažādas piparmētras, raudenes, rozmarīns, salvijas, kressalāti, selerijas, pētersīļi, tomāti, paprika, čilli pipari, baklažāns, melone, gurķi, zemenes, artišoks u.c. Uz palodzes audzēsim visu iepriekšminēto, izņemot varbūt baklažānus, melones, gurķus, zemenes, artišokus, jo tie būs par lielu palodzei.

Ziemā istabā uz palodzes vai kur citur varam audzēt sīpollokus, kressalātus, pētersīļus. Ar papildu apgaismojumu var audzēt baziliku, dilles, estragonu, piparmētru u.c.

Kā izvēlēties piemērotas sēklas un stādus

Sēklu ražotāju valstij ir nozīme, jo mums jāstāda tādi augi, kas piemēroti mūsu klimatam. Varam izvēlēties Latvijas, Krievijas, Polijas, Holandes sēklas, bet izvēloties zināmas firmas. Vajadzētu atturēties no Spānijas, Itālijas un vēl tālāku zemju sēklām, bet dažreiz kā eksperimentu var arī pamēģināt. Ērtāk ir nopirkt jau gatavus stādus podiņos, kurus audzē gandrīz katrā dārzniecībā.

Sēklas sējam atkarībā no tā, cik liela sēkliņa. Jo mazāka sēkliņa, jo seklāk sējam, no 0,1–1 cm. Stādiņu stādīšanas biezums ir atkarīgs no tā, cik liels būs stāds, kad izaugs, piemēram, baziliku stādam 15 cm vienu no otra, balkona tomātus 40 cm.

Šobrīd plašā izvēlē ir iespējas iegādāties balkoniem piemērotas augu sēklas. Piemēram, SIA Onava piedāvā ļoti plašu dažādas krāsas un formas paprikas sēklu izvēli tieši balkoniem. Arī čilli pipariem ir ļoti liela izvēle. Interesants ir arī balkona gurķis Ministars F1. Tas ir mini uzkodu gurķis, tā augļi ir 8–10 cm gari un kraukšķīgi. Saldummīļus iepriecēs zemeņu sēklu izvēle, jo ir zemenes gan ar baltiem, gan rozā ziediem, gan krūmu, gan nokarenas. Kā jaunums ir balkona melone Sofia F1,  ar garšīgiem, 0,8–1 kg lieliem augļiem.

Balkona tomātiem ir ļoti plaša sēklu izvēle, gan krāsu, gan formu ziņā. Uz palodzes vai citur podos veiksmīgi var audzēt maza izmēra, speciālas šķirnes tomātus. Tomātu sējai augsni samitrina, pāri pārklāj minimālu augsnes kārtu. Laista ar istabas temperatūras ūdeni. Kad izpiķē un pārstāda lielākā traukā vai atsevišķos podiņos, tos var novietot tālāk no apkures, bet jābūt labam apgaismojumam.

Balkona vai palodžu augiem nepieciešamās augsnes un mēslojums

Veikalos nopērkami jau gatavi substrāti puķu un dārzeņu dēstu audzēšanai. Noteikti būs vajadzīgs mēslojums. Jāizvēlas katrai kultūrai piemērotākais, piemēram, Spodrības ražotais Vito mēslojums. Uz katra mēslojuma iepakojuma ir uzrakstīts, kādai kultūrai tas piemērots. Veikalu tīkls K-rauta piedāvā gan speciālu mēslojumu balkona augiem, gan bioloģiskos un ķīmiskos sēklu augšanas stimulatorus.

Dzīvokļa saulainā pusē augošās kultūras būs jālaista biežāk, bet vienmēr jāvēro, kā augi jūtas, jācenšās tos nepārlaistīt un neiekaltēt.

Iveta Odiņa

Citi noderīgi raksti

Telpaugi bērnistabā

Augļu dārza plānošana

Ar citiem dārzkopjiem par līdzīgiem tematiem varat aprunāties Cāļa forumā

Zaļumu un pūkainīšu stūrītis