Saimniecība

Augu iegāde ziemā

Cilvēki pērk augus sava mājokļa rotāšanai un, protams, arī dāvināšanai. Mūsdienās veikalos arī ziemā ir liela augu izvēle. Lielākoties tie ir ievesti no ārzemēm, kur audzēti siltumnīcās. Tie ir tik skaisti un tai pašā laikā trausli. Kā rīkoties, lai ziemā iegādātai puķei nenodarītu pāri?

Kā veiksmīgi atgādāt augu mājās

Ņemam parasto celofāna maisiņu un liekam iekšā augu. Iepūšam maisā gaisu (it kā piepūšot balonu) un aizsienam. Ietinam avīzē, ieliekam nākamajā maisiņā. Tā turpinām vismaz trīs reizes (jo vairāk, jo labāk). Jāskatās, lai augs nav par daudz salaistīts. Mitrajā augsnē auga saknes var nosalt pat pa to īso laika sprīdi, kamēr tiksiet līdz mājām. Augs sausākā augsnē vieglāk pacieš aukstumu.

Augs atnests mājās

Nesteidzaties augu izpakot. Nogaidiet vairākas stundas, kamēr augs sasils līdz istabas temperatūrai, un tikai tad noņemiet iepakojumu. Vēlreiz aplūkojiet augu, vai tam nav kaitēkļi. Tagad noskalojam augu zem dušas ar istabas temperatūras ūdeni. Tā augs tiek atbrīvots no putekļiem, netīrumiem un iespējamajiem kaitēkļiem. Apkopes laikā podiņu var ielikt maisiņā, lai ūdens neizskalo augsni. Saziepējat auga lapas un atstājat uz vienu diennakti. Ja ievērojat kādu kukaini, iegādājaties piemērotu apkarošanas līdzekli. Nomazgāto augu apstrādājiet ar ķimikālijām, stingri ievērojot instrukciju.

Auga pārstādīšana

Pārstādīšana nepieciešama pilnīgi visiem importa augiem neatkarīgi no gadalaika, kad augs iegādāts. Ziedošiem augiem ieteicams nogaidīt, kamēr augs noziedēs. Pārstādīšanai nepieciešama augsne, drenāža un puķupods (vēlams par dažiem cm lielāks par iepriekšējo). Podiņš var būt māla vai plastmasas pēc jūsu ieskatiem.

Ieberam podā apmēram 1,5cm drenāžas un pāris centimetrus augsnes. Izņemam augu no vecā podiņa. Ja neizdodas, var nogriezt ar nazi gar poda iekšējo malu un, viegli uzsitot pa poda dibenu, augs ar sakņu kamolu ir jums rokās. Noņemam lieko zemi/kūdru, bet tikai lieko, neskarot saknes. Liekam augu sagatavotajā podā. Gar malām pieberam augsni. Viegli pasitam pa poda sieniņām, lai nepaliek tukšumi, un mazliet pieblietējam augsni. Augu stāda tikpat dziļi, cik tas bija vecajā podā.

Aplaistam pārstādīto augu. Kamēr saknes nesāka aktīvi augt, tikmēr augs jālaista mēreni, lai zeme nesāktu pelēt. Vēlams laistīt ar mīkstu ūdeni, kurš ir mazliet siltāks par istabas temperatūru. Lai mīkstinātu ūdeni, ielejiet to kādā traukā un ļaujiet apmēram diennakti nostāvēties.

Auga kopšana pēc pārstādīšanas

Novājinātu augu (ja augs ir vājš un saknes nav spēcīgas) ieliek ar visu podu caurspīdīgā polietilēna maisiņā un noliek gaišā vietā. Dažas reizes dienā maisiņš jānoņem, lai augu izvēdinātu un apsmidzinātu. Kad ievērosiet, ka augs ir ieaudzies, pakāpeniski pieradiniet to pie istabas gaisa, ar katru dienu ilgāku laiku to atstājot atvērtā stāvoklī.

Veselīgu augu (ja tādi mēdz gadīties) vienkārši noliek gaišā vietā, atsevišķi no citiem augiem. Karantīna vajadzīga lai neinficētu ar kaitēkļiem pārējos augus. Var profilaktiski apsmidzināt augu ar līdzekli pret kaitēkļiem, bet ar to nevajag aizrauties, ja augs izskatās vesels.

Turpmākā auga kopšana

Augs jālaista tikai tad, kad augsne ir dažus centimetrus sausa. To var redzēt, var ari pataustīt, augsnes virskārtai jābūt sausai. Augu nedrīkst laistīt pēc grafika (piemēram, katru otro dienu), bet tikai tad, kad tas ir nepieciešams. Pārlaistot var sākt pūt saknes vai parādīties dažādas mušiņas. Augu laista ar mīkstu, nostādinātu ūdeni.

Augiem (izņemot kaktusus un eiforbijas) patīk bieža apsmidzināšana un mitrs gaiss. Visiem augiem nepieciešamas tīras lapas. Duša 2 reizes mēnesī viņiem ļoti patiks. Atcerieties: tumsā nedzīvo neviens augs, tiem patīk labs apgaismojums. Lielākajai daļai augu nepatīk bieža pārvietošana, tiem var nobirt ziedi vai lapas. Ziemā augs jāmēslo tikai, ja tam ir ierīkots papildus apgaismojums un augs ir apgaismots vismaz 12-14 stundas. Ja nav papildus apgaismojums, augu nemēslo un retāk laista. Tādos apstākļos augs neaug, bet pārgaida ziemu. Mūsu klimatiskajos apstākļos ziemā augiem ir grūti augt. Tātad, ja nav ierīkots papildus apgaismojums, vajadzīga zemāka gaisa temperatūra. Periodiski jāpārbauda, vai augiem nav parādījušies kaitēkļi, jo tos mēs varam ienest pat ar parastu puķu pušķi.

Dažreiz mēs nevaram sagādāt labus apstākļus vai nepareizi kopjam augus. Tāpēc tie var iet bojā, nespēdami piemēroties mums un mūsu piedāvātajiem apstākļiem. Iesācējiem var ieteikt sākt no vienkāršiem, neizvēlīgiem augiem. Protams, labāk izvēlēties veselīgu augu. Vēlams iegādāties vismaz vienu specializēto augu kopšanas grāmatu, vienalga, ar bildēm vai bez tām. Grāmata jums noteikti noderēs turpmāk kopjot jūsu izvēlēto augu. Galvenais – uzdrīkstēties, un jums viss izdosies. Skaisti un labi kopti augi priecēs jūs un jūsu tuviniekus.

Citi noderīgi raksti

Telpaugi bērnistabā

Augļu dārza plānošana

Aprunāties par šīm un citām tēmām varat forumos

Zaļumu un pūkainīšu stūrītis